Dofinansowanie – pracodawcy złożyli już 40430 wniosków

Rok 2011 to w Niemczech rok związany z reformą instrumentów wpływających na rynek pracy. Jednym z najważniejszych instrumentów wspierania niemieckiego rynku pracy jest dofinansowanie przedsiębiorców.

Jak do tej pory funkcjonowało dofinansowywanie w Niemczech ? Na to pytanie odpowiada min. wprowadzony w Niemczech program związany z dofinansowaniem kształcenia i wypłatą pieniędzy z tytułu tzw. „bonusu na kształcenie”. Program ten powoli zbliża się do końca, gdyż funkcjonuje jeszcze tylko do 31.12.2010 i z tą datą kończy się. Z tej okazji niemiecki Bundestag wydał pismo, które dokonuje podsumowania programu.

Państwo niemieckie wydało łącznie na bonus na kształcenie w okresie do 30.09.2010 aż 66,3 miliona Euro !

Pracodawcy złożyli do 30.09.2010 aż 40.430 wniosków o wypłacenie bonusu na kształcenie.

Celem bonusu na kształcenie jest zwiększenie szans znalezienia pracy wśród osób szukających pracy, które już dawno zakończyły edukację szkolną, a pozostają bez zatrudnienia. Państwo dofinansowuje pracodawców, aby w taki oto finansowy sposób uatrakcyjnić pracodawcom zatrudnianie pracowników, którzy mają od dawna wyuczony zawód, ale nie mają pracy.

Firmy, które zatrudniają pracowników w Niemczech i skorzystały z dofinansowania, wykorzystały swoją szansę na otrzymanie pieniędzy. Z kolei te firmy, które nie złożyły wniosku o dofinansowywanie, muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać do roku 2011 – wtedy zostaną wprowadzone w Niemczech nowe programy dofinansowania na określone cele. A wszystko po to, aby uatrakcyjnić niemiecki rynek pracy i zachęcać przedsiębiorców do zwiększania zatrudnienia.

Źródło: Niemiecki Bundestag. Wniosek SPD 17/3245.