Kandydatka na pracownicę otrzymała 10.870 EUR odszkodowania

Rok 2011 jest niezwykle ważny dla pracowników z Polski. Już teraz wielu Polaków szuka pracy w Niemczech. Część poprzez pośredników i agencje pracy, a część osób szuka na własną rękę zatrudnienia w Niemczech. Szczególnie nieco lepiej wykształceni pracownicy, a już na pewno absolwenci wyższych uczelni szukają pracy poprzez internet i gazety, w których można znaleźć ciekawe oferty pracy. Wielu z tych, którzy wyjechali z Polski za pracą do Niemiec już wie, a ci co dopiero wkrótce wyjadą pewnie niedługo sami się zorientują, że w Niemczech duży nacisk kładzie się na zwalczanie dyskryminacji – w tym również na zwalczanie dyskryminacji w pracy, a także na dyskryminację podczas procesu rekrutacji pracowników. Faktem jest, że wielu potencjalnych pracowników z Polski znających język niemiecki wysyła już swoje aplikacje do niemieckich firm. W tym względzie chcemy przypomnieć pewne zdarzenie, o którym jesienią 2010 roku było głośno w rejonie Heidelberg – Mannheim – Ludwigshafen. W rejonie, w którym mieszka wielu Polaków, jest sporo zakładów pracy i pewnie ten rejon będzie nadal celem migracji zarobkowej z Polski. Otóż Sąd Pracy w Mannheim przyznał duże odszkodowanie pewnej pani, która ubiegała się w Heidelbergu o stanowisko pomocnika/sekretarki w tamtejszej klinice uniwersyteckiej.

10.870 Euro – aż tyle wyniosło odszkodowanie za dyskryminowanie kandydatki na stanowisko pracy ze względu na wiek. 50-letnia pani złożyła swoje dokumenty z nadzieją na otrzymanie pracy, a otrzymała negatywną odpowiedź pisemną, na której była naklejona karteczka z następującym tekstem : „Zu alt, geb. 61” (za stara, ur. 61). Ta odpowiedź tak rozwścieczyła kobietę, że oddała sprawę do sądu – i ją wygrała. Otrzymała prawie jedenaście tysięcy Euro odszkodowania za dyskryminowanie jej ze względu na wiek podczas procesu rekrutacji.

Jak takie powyższe zdarzenie można wykorzystać dla siebie ? Na pewno trzeba udowodnić w pierwszej kolejności dyskryminowanie ze względu na wiek. Ale dla szukających aktualnie pracy w Niemczech może być to bardzo przydatna informacja, że nawet podczas procesu rekrutacyjnego nie wolno pracodawcom dyskryminować kandydatów na stanowisko pracy ze względu na wiek. Pamiętajmy o tym rozsyłając nasze aplikacje po niemieckich pracodawcach. Akta sprawy: Sąd Pracy Mannheim (Az. 5 Ca 266/10).

Źródło: informacja Rhein Neckar Zeitung.