Polski uczeń w niemieckim zakładzie pracy

Kształcenie w niemieckim zakładzie pracy jest coraz częściej bardzo ciekawą opcją dla młodych Polaków. Niemieckie zakłady pracy bardzo często rozsyłają po Polsce oferty przyuczenia do zawodu, z których mogą skorzystać polscy uczniowie. W ostatnim czasie pojawia się w polskiej prasie bardzo wiele artykułów poświęconych zainteresowaniu niemieckich firm polską młodzieżą pod kątem wyuczenia ich w konkretnym zawodzie, a po zakończeniu edukacji w Niemczech zaoferowaniu umowy o pracę. Szczególnie największa i najpopularniejsza gazeta na Opolszczyźnie NTO (Nowa Trybuna Opolska) wychodzi naprzeciw młodym ludziom i z pożytkiem dla wszystkich zainteresowanych informuje o takiej możliwości podjęcia nauki zawodu w Niemczech. Sprawa świetna. Natomiast ci wszyscy, którzy są taką nauką zawodu zainteresowani, ale nie do końca zdecydowani, powinni zapoznać się z przygotowanym materiałem, co pomoże z pewnością rozwiać wiele wątpliwości natury „czy warto”.

Podjęcie nauki zawodu w Niemczech to bardzo interesująca perspektywa – w szczególności dla młodych ludzi z południowej i zachodniej Polski, którzy bardzo często znają na dobrym poziomie język niemiecki.
Dzisiejsza młodzież zna języki i dla niej nie istnieją takie bariery, jak kiedyś istniały dla ich rodziców. Dzisiaj młody człowiek może sam wybierać, gdzie chce uczyć się swojej wymarzonej profesji. A akurat niemiecka edukacja zawodowa kładzie duży nacisk na przygotowanie praktyczne. Dlatego jeśli ktoś marzy o dobrym przygotowaniu do zawodu, ten powinien rozważyć alternatywę podjęcia kształcenia w Niemczech.

Wielu rodziców nieco boi się wysłać swoje dziecko do Niemiec. Jednym z powodów jest brak dostatecznej wiedzy na temat uregulowań prawnych takiej formy przyuczenia do zawodu. A jak wiemy często z własnego przeświadczenia, stąpanie po nowym dla nas gruncie nie zawsze wiąże się ze stawianiem pewnych i zdecydowanych kroków. Dlatego zanim wyślemy naszą pociechę po naukę zawodu do Niemiec, sprawdźmy dokładnie, z czym wiąże się taka edukacja zawodowa dziecka w praktyce. Musimy przecież wiedzieć, jakie nasze dziecko ma prawa i obowiązki.   

Takie aspekty jak :
* Umowa o naukę zawodu
* Okres próbny
* Kwoty wynagrodzenia
* Świadectwo po okresie próbnym
* Świadectwo po zakończeniu kształcenia
* Ocena ucznia przez pracodawcę
* Wypowiedzenie

są niezmiernie ważne, aby rozważyć wszystkie za i przeciw wyjazdu młodego człowieka do Niemiec w celu zdobycia wymarzonych kwalifikacji zawodowych.
Obszerne informacje o w/w aspektach możecie Państwo znaleźć na stronie www.arbeitsamt.pl

Wiedząc już, z czym wiąże się nauka zawodu w Niemczech, można podejmować decyzję, czy wysyłamy nasze dziecko do niemieckiego zakładu pracy.

Opracowanie własne.