Oferty pracy w Niemczech

W okresie czerwiec 2011 – czerwiec 2012 powstanie w Niemczech przynajmniej 400.000 nowych miejsc pracy ! Jest to absolutny rekord ostatnich czasów, gdyż od momentu zjednoczenia Niemiec w ciągu jednego roku nie przybyło w Republice Federalnej Niemiec aż tylu wolnych miejsc pracy.

Mniej więcej 1/3 wszystkich nowych stanowisk pracy będzie do obsadzenia w przemyśle. Jest to doskonała okazja dla polskich fachowców na znalezienie nie tylko dobrze płatnej pracy w Niemczech, ale także pewnej, bezpiecznej i stabilnej pracy. A o taką w ostatnich latach wcale w Niemczech nie było tak łatwo.  

Najbardziej intensywnie pracowników poszukują niemieccy pracodawcy w następujących branżach:
* budowa maszyn
* elektrotechnika
* branża metalowa
* przemysł samochodowy

Do tego dochodzi zapotrzebowanie na 60.000 osób w „gospodarce zdrowotnej”, a więc w szeroko rozumianej branży ochrony zdrowia i opieki. Wszelkiego rodzaju i profilu lekarze, pielęgniarki i opiekunowie są bardzo potrzebni w Niemczech. Dla nich zawsze znajdzie się praca. Jednak część z wolnych stanowisk pracy wymaga naprawdę bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego.

Kto włada biegle językiem niemieckim, ten może poza branżą medyczną liczyć na znalezienie dobrze płatnej pracy także w takich branżach jak:
* nowe technologie informacji
* badania i rozwój
* agencje reklamowe
* doradztwo gospodarcze

W czterech w/w sektorach gospodarki niemieckiej w ciągu najbliższego roku będzie kolejne 60.000 wolnych stanowisk pracy.

Niemieckie firmy w takich branżach jak budowa maszyn, branża elektryczna oraz branża IT mogłyby przyjmować więcej zleceń, ale brakuje im ludzi do pracy. Właściciele i prezesi firm z branży budowy maszyn
widzą w braku personelu aż 39% ryzyka dla rozwoju ich przedsiębiorstw. W branży elektrycznej ryzyko to szacuje się na poziomie 36%, ale w branży IT już na poziomie aż 49%.

Niemiecka DIHK stworzyła pewną prognozę zatrudnienia na najbliższy rok. Podczas badania rynku przeprowadziła wywiad z liczbą ponad 24.000 firm niemieckich. Wyniki kształtują się następująco:   

Branża metalowa i elektryczna: potrzebnych 100.000 nowych pracowników.
Sektor zdrowotny: potrzebnych 60.000 nowych pracowników.
Usługi związane z wiedzą: potrzebnych 60.000 nowych pracowników.
Praca czasowa: potrzebnych 50.000 nowych pracowników.
Budownictwo: potrzebnych 40.000 nowych pracowników.
Handel: potrzebnych 30.000 nowych pracowników.
Produkcja surowców: potrzebnych 25.000 nowych pracowników.
Usługi konsumpcyjne: potrzebnych 20.000 nowych pracowników.

W pozostałych branżach powinniśmy liczyć na wzrost stanowisk pracy na poziomie 15.000 osób.

Źródło: DIHK oraz wywiad z jej prezesem dla „Hamburger Abendblatt”.