Zarobki piłkarzy w 3 oraz 4 lidze w Niemczech

Wielu młodych piłkarzy z Polski marzy o grze w Niemczech. Tylko nielicznym udaje się przebić do wymarzonej Bundesligi, w zespołach której gra raptem tylko kilku polskich reprezentantów kraju. Dla niektórych piłkarzy nawet gra w drugiej Bundeslidze znaczy dużo, gdyż 2.Bundesliga i drużyny w niej występujące zalicza się do tzw. profesjonalnego futbolu. Między profesjonalnym futbolem a amatorskim futbolem podstawową różnicą poza wysokością wynagrodzenia jest fakt, że w ligach amatorskich piłkarze najczęściej poza kopaniem piłki wykonują także inne zawody, a piłce nożnej poświęcają się popołudniami (po pracy), wieczorami oraz w weekendy, podczas których rozgrywają mecze. Z tym, że drugiej Bundeslidze, a więc lidze, w której grają zawodowi gracze, trudno znaleźć piłkarzy, którzy grali wcześniej w polskiej Ekstraklasie. Jeżeli mówimy już o polskich piłkarzach w drugiej niemieckiej lidze, to są to przede wszystkim piłkarze, którzy wychowali się w Niemczech i właśnie tu pod okiem niemieckich trenerów zdobywali swoje piłkarskie szlify. Najlepszym piłkarskim przykładem wydaje się tu być Bochum, gdzie zarówno w przeszłości, jak i obecnie, grają zawodnicy pochodzący z Polski. Najczęściej oczywiście z Górnego Śląska, który od wielu dziesiątek lat słynie ze wspaniałych piłkarzy.

Odkąd wynagrodzenia piłkarzy w Polsce zostały wywindowane w górę, wielu graczy z polskich lig wcale nie musi szukać chleba zagranicą. Najlepszym dla tego zjawiska przykładem jest Austria, gdzie tamtejszej pierwszej lidze trudno znaleźć piłkarzy z Polski. Zwyczajnie Polakom wcale nie chce się grać w Austrii, gdyż w Polsce zarabiają mniej więcej to samo, co mogliby zarobić grając w Austrii (poza RB Salzburg). Natomiast jest wielu utalentowanych graczy, którzy być może chętnie chcieliby zagrać w Niemczech nawet w amatorskiej drużynie na poziomie 3 oraz 4 ligi, ale nie za bardzo wiedzą, czy to może im się finansowo opłacać. W związku z tym pytanie brzmi – ile zarabiają w Niemczech piłkarze na poziomie 3 oraz 4 ligi i czy piłkarzom z polskich lig opłaca się wyjeżdżać do Niemiec, aby grać tam na tym poziomie ? Poniżej przedstawiamy przedział rocznych zarobków w niemieckich amatorskich drużynach, które grają właśnie w 3 oraz 4 lidze. Na liście płac każdej drużyny znajduje się mniej więcej 30 osób, których wynagrodzenia tworzą tzw. koszty wynagrodzeń zespołu. Do tej trzydziestki zalicza się kadra piłkarzy, trenerzy i opiekunowie. A powszechnie wiadomo, że koszty wynagrodzeń piłkarzy i sztabu szkoleniowego stanowią większość budżetu. Jeśli zarząd klubu wydaje na zarobki piłkarzy za dużo (i zaczyna brakować na normalne funkcjonowanie klubu), to zaczyna się poszukiwać zewnętrzne źródła finansowania na czele ze sponsorami, inwestorami i pożyczkodawcami.

Tak oto przedstawiają się zarobki piłkarzy w trzeciej oraz czwartej lidze w Niemczech:

Na samym początku należy ustalić, że zarobki są uzależnione od zamożności klubu i hojności sponsorów. W trzeciej lidze etaty klubów w niej występujących wynoszą od 2.000.000 do 6.000.000 Euro z czego wynika, że poziom wynagradzania kształtuje się w przedziale 60.000 Euro a 200.000 Euro rocznie. Są to zarobki brutto, a więc przed opodatkowaniem. Co ciekawe, w trzeciej lidze zdarzają się piłkarze o statusach gwiazd, które zarabiają dużo więcej, niż pokazuje to nasza statystyka. Zdarza się to rzadko, ale były już przypadki, że piłkarze w trzeciej lidze zarabiali rocznie nawet 500.000 Euro brutto. Zarobki były tak wysokie, gdyż chodziło o spadkowiczów z drugiej ligi, którzy nie chcieli uszczuplać kadry i za wszelką cenę awansować znów do profesjonalnego futbolu. Ale w tym przypadku część (lub nawet większość) wynagrodzenia gwiazdy drużyny bierze na siebie zewnętrzny sponsor. Prowadzi to często do absurdu, że zarobki piłkarzy przewyższają budżet klubu lub w najlepszym przypadku są mu równe. Oczywiście od strony księgowej te dysproporcje nie mogą być za bardzo widoczne, dlatego część źródeł finansowania wynagrodzenia zawodników niekoniecznie ujmuje się w księgach. A dzieje się tak np. wtedy, gdy sponsor przejmuje na siebie obowiązek wynagradzania piłkarza w zamian za prawa transferowe.  

W czwartej lidze zwanej regionalną budżety klubów są już oczywiście niższe, a kształtują się od 500.000 Euro do 3.000.000 Euro. Oznacza to, że roczne zarobki kształtują się pomiędzy 17.000 Euro a 100.000 Euro brutto. Oczywiście to, ile konkretny zawodnik zarabia zależy od tego, jak jest on dobry, jaką ma wartość rynkową oraz jak silni są sponsorzy w klubie. Dopiero na podstawie tych czynników ustala się ostateczne wynagrodzenie piłkarza. Z drugiej strony w tym momencie niejeden piłkarz znający realia piłkarskie czwartej ligi (szczególnie we wschodnich Niemczech) może zaprotestować, że jemu starcza jedynie na pokrycie kosztów i niewielkie kieszonkowe. Niestety takie są realia dla piłkarzy, którzy nie mieszczą się w czwartej lidze do podstawowego składu.

Mając tę wiedzę każdy piłkarz noszący się z zamiarem szukania klubu w Niemczech w 3 oraz 4 lidze powinien sam ocenić, czy taka gra będzie mu się opłacała ? To już należy do indywidualnego skalkulowania opłacalności.

Źródło: Listy płac klubów w 3 oraz 4 lidze w Niemczech.

 

Zarobki  sędziów piłkarskich

Każdego tygodnia, najczęściej w weekendy po niemieckich boiskach różnych klas rozgrywkowych biega 78.617. Ile sędziowie mogą zarobić i jakie są różnice pomiędzy stawkami płaconymi w rozgrywkach profesjonalnych na poziomie 1. Bundesligi oraz 2. Bundesligi, a znajdującymi się na zupełnie innym biegunie rozgrywkami amatorskimi.

Z grupy 78.617 zarejestrowanych w Niemczech sędziów piłkarskich najwięcej jest ich w Bawarii  (15.127), a następnie w Dolnej Saksonii (11.579), Badenii-Wirtembergii (6.973) oraz Hesji (6.829). 63.265 sędziów piłkarskich ma powyżej 18 lat, natomiast 13.166 sędziów jest małoletnich.  Ponadto w Niemczech jest zarejestrowanych 2.186 sędziów piłkarskich będących kobietami.

Sędziowie sędziujący mecze uczniowskie zarabiają zaledwie 5 Euro za mecz, co jest kwotą strasznie niską. Pierwsze trochę większe pieniądze zaczynają się dopiero w Lidze Regionalnej, gdzie sędzia za mecz otrzymuje 300 Euro. W trzeciej lidze sędziowie otrzymują już za jeden mecz kwotę 750 Euro. W drugiej Bundeslidze stawka sędziego za mecz wynosi 2.000 Euro, natomiast w najwyższej klasie rozgrywek, a więc w pierwszej Bundeslidze stawka za poprowadzenie meczu została określona na poziomie 3.800 Euro. Do podanych kwot należy jeszcze doliczyć zwrot kosztów za przejazd do miejsca rozgrywania meczu.

Źródło: DFB.