Czołowe niemieckie firmy budowlane

Branża budowlana w Niemczech ma się w najlepsze. Od roku 2010 wyraźnie poprawiła się koniunktura na budowę, a w roku 2011 odnotowano dodatkowy kilkuprocentowy skok. Najprawdopodobniej ta pozytywna tendencja utrzyma się w Niemczech w roku 2012, a wielkie niemieckie firmy budowlane znów będą między sobą walczyły o intratne zlecenia budowlane.

Największą firmą budowlaną w Niemczech jest bezdyskusyjnie koncern Hochtief AG z Essen. Drugie miejsce przypada Bilfinger Berger z Mannheim. Pozycja trzecia to Strabag Köln. Na czwartym miejscu plasuje się Ed. Züblin AG ze Stuttgartu, pomimo iż notuje duży spadek obrotów. Pozycja piąta należy do przedsiębiorstwa budowlanego z Neumarkt, a więc do Max Bögel. Pozycję szóstą zajmuje firma Bauer z południowych Niemiec (siedziba firmy znajduje się w Schrobenhausen). Na siódmym miejscu sklasyfikowano   KAEFER Isoliertechnik GmbH & Co. KG z miasta portowego Bremen. Miejsce ósme należy do firmy Goldbeck z Bielefeld leżącego we wschodniej części Nadrenii-Westfalii. Pozycja dziewiąta przypadła firmie Eurovia DE ze stolicy Niemiec Berlina. Natomiast pierwszą dziesiątkę zamyka firma Köster GmbH z Osnabrück, która w ostatnich miesiącach w dobie rozkwitu branży budowlanej w Niemczech zrobiła największy skok spośród czołowych niemieckich firm budowlanych.

W drugiej dziesiątce największych niemieckich przedsiębiorstw budowlanych również znajdują się znane marki. Pozycję jedenastą zajmuje firma Lindner z niemieckiego Arnstorf. Miejsce dwunaste należy do firmy Leonhard Weiss z południowoniemieckiego Satteldorf, a tuż za nią na pozycji trzynastej uplasowała się firma BAM Deutschland ze Stuttgartu. Na miejscu czternastym jest także firma ze Stuttgartu Wolff+Müller, a na piętnastym firma o praktycznie tej samej wielkości i tych samych obrotach – Johann Bunte  Bauunternehmung  GmbH & Co. KG, której siedziba znajduje się w północnoniemieckim mieście Papenburg.

Wysokość osiąganych obrotów pomiędzy firmami z czołówki, a szczególnie z dwóch pierwszych miejsc rankingu w porównaniu z firmami z początku drugiej dziesiątki, a tym samym rozpiętość rankingu, jest bardzo duża.  O ile Hochtief AG osiąga roczne obroty rzędu ponad 20.500 milionów Euro, to firmy z miejsc 14 i 15 osiągają roczne obroty na poziomie tylko 500 milionów Euro. Zatem różnica jest 41 razy większa. Drugi w zestawieniu Bilfinger Berger osiąga rocznie poziom obrotów ponad 10.000 milionów Euro i jest o połowę mniejszy niż lider rankingu. Tak długo jak będzie trwała hossa na niemieckim rynku budowlanym, tak długo firmy z czołówki rankingu będą dzieliły między siebie rynek.

Źródło: Związek Niemieckiej Branży Budowlanej.