Doradcy podatkowi na rynku transferowym

Niemiecki doradca podatkowy z Karlsruhe złożył niedawno pisemną ofertę inwestycji piłkarskiej w pierwszoligowy polski klub piłkarski Piast Gliwice S. A. opiewającą na łączną sumę 5 milionów Euro ! Tym samym wprawił w osłupienie światek piłkarski w Polsce. Czy to pierwszy taki przypadek w dziejach sportu, żeby doradca podatkowy był aktywny na rynku transferowym ? Okazuje się, że nie. Doradcy podatkowi również i na rynku transferowym zaczynają rozdawać karty.

Niemieccy doradcy podatkowi są niezwykle aktywni w ostatnich latach na rynku transferowym. Kiedyś pełnili oni tylko funkcje w zarządach i radach nadzorczych klubów. Najczęściej byli w nich odpowiedzialni za finanse i nadzór. W dzisiejszych czasach doradcy podatkowy są już czymś więcej w branży niż tylko zarządcami – coraz częściej angażują swoje pieniądze lub pieniądze inwestorów w komercyjne przedsięwzięcia w sporcie i to począwszy od aktywności na rynku transferowym przejawiającej się przede wszystkim w formie zakupu praw transferowych do perspektywicznych piłkarzy, a skończywszy na kupnie udziałów w klubie piłkarskim, po przejęcie w swoje ręce całego klubu.

Inwestycje dokonywane w międzynarodowym futbolu przez doradców podatkowych i adwokatów nie są już dziś żadną rzadkością. Adwokat z miasteczka Andratax na Majorce przejął przykładowo w roku 2009 klub piłkarski RCD Mallorca w hiszpańskiej Primera Division i za 93% akcji zapłacił 1,5 miliona EUR. Dzisiaj RCD Mallorca należy częściowo do firmy księgowej !

Transfer Lukasa Podolskiego z Monachium do Kolonii doszedł do skutku dzięki pomocy niemieckiego doradcy podatkowego, który zapłacił potrzebne i brakujące pieniądze na odstępne dla Bayern-u München i tym samym zapewnił sobie częściowo prawa transferowe Lukasa. Ten sam doradca podatkowy, o którym tu mowa, jest właścicielem drugiego co do wielkości klubu w Kolonii. Również (ten sam) niemiecki doradca podatkowy kupił prawa transferowe do Sławomira Peszko i posiadając 100% praw transferowych do niego umożliwił mu transfer z Lecha Poznań do 1. FC Köln.

Z pewnością niemieckim fachowcom z branży podatkowej chodzi o tanie kupienie, rozwój i drogą sprzedaż. Ale właśnie tak działa rynek transferowy niezależnie od tego, czy sprzedaje się piłkarza, czy klub piłkarski.

Niemieccy doradcy podatkowi już dawno wyszli poza ramy zwykłego doradztwa i prowadzenia spraw podatkowych, gospodarczych i finansowych. Współcześni doradcy podatkowi to biznesmeni, których w pierwszej kolejności interesuje zarabianie dużych pieniędzy. A takie pojawiają się w piłce nożnej, która jest wielomilionowym biznesem.

Źródło: GfV.