Wzrost wynagrodzenia kształcących się zawodowo w Niemczech

W Niemczech młode osoby mogą zarobić coraz to bardziej przyzwoite pieniądze. Z uwagi na wzrastające płace to praca i nauka nad Renem staje się coraz bardziej atrakcyjna dla młodych ludzi z Polski, którzy chcieliby spróbować swoich sił w Niemczech. Wielu młodych Polaków decyduje się na podjęcie nauki we wschodnich Niemczech, blisko granicy z Polską.

Wynagrodzenie osób kształcących się wyraźnie wzrosło w stosunku rocznym. 708 Euro wynosi zarobek brutto ucznia w zachodniej części Niemiec i jest to aktualna stawka średniego wynagrodzenia. Jak poinformował Krajowy Instytut Kształcenia Zawodowego stawka taryfowa wynagrodzenia osób kształcących się wzrosła w ten sposób procentowo o +2,9%.

Jeszcze większy skok wynagrodzenia zanotowano we wschodniej części Niemiec, co z kolei powinno ucieszyć tych wszystkich, którzy mieszkają blisko niemiecko-polskiej granicy i chcieliby podjąć kształcenie zawodowe w Niemczech. Wzrost procentowy wyniósł +4,9%. Jednak nie można zapominać, że stawki na wschodzie są mniejsze. Tak też jest w tym przypadku. Średnie wynagrodzenie brutto ucznia we wschodnich Niemczech wynosi 642 Euro.

Wartość wynagrodzenia na wschodzie kraju stanowi 91% wynagrodzenia zachodnich Landów. W tym ujęciu wschód nadrobił 2% w ciągu roku względem zachodniego poziomu wynagradzania.

Źródło: Na podstawie informacji Krajowego Instytutu Kształcenia Zawodowego.