Wzrost zatrudnienia w niemieckich miastach

Jedną z najważniejszych decyzji związanych z podjęciem pracy lub otwarciem firmy w Niemczech jest wybranie właściwego i odpowiedniego dla siebie miejsca zatrudnienia lub prowadzenia działalności. Kryteria brane przez pracowników z Polski przy podejmowaniu decyzji dot. lokalizacji dominuje często taki czynnik, jak np. łatwość w znalezieniu zatrudnienia.

Czynnik gospodarczy jest mimo wszystko najważniejszym kryterium branym w tym aspekcie przez potencjalnych pracowników bądź właścicieli firm. Według wskaźnika dynamiki wzrostu zatrudnienia w niemieckich miastach można łatwo obliczyć, gdzie liczba zatrudnionych rośnie najszybciej.

O dziwo duży wzrost zatrudnienia odnotowują miasta ze wschodnich Niemiec.

Na pierwszym miejscu znajduje się wschodnioniemieckie miasto Leipzig, gdzie wzrost zatrudnienia wynosi 16,1%. Na drugim miejscu jest Kassel ze wzrostem zatrudnienia 13,9%. Trzecim niemieckim miastem, w którym zatrudnienie rośnie najbardziej, to Oldenburg ze współczynnikiem 12%. Taki sam poziom osiąga Rostock, co także jest sporym zaskoczeniem. O 11,7% wzrasta zatrudnienie w Dresden, a o 11,2% w Hamburgu. Na siódmej pozycji sklasyfikowano Freiburg ze wzrostem na poziomie 10,6%. Tylko niewiele mniejszy wzrost odnotowano w Münster (10,5%). W Berlinie wzrost zatrudnienia wynosi 10,2%. Pierwszą dziesiątkę zamyka północnoniemiecki Kiel z wynikiem 8,8%.

W Braunschweig wzrost zatrudnienia wynosi 8,6%, w Nürnberg 8,5%, w Mainz 8,3%, w Lübeck 8,2%, w Köln 8,1%, w Erfurt 8,0%, w München 7,8%, w Augsburg 7,6%, w Bonn 7,6%, we Frankfurt am Main 7,5%.

Trzecią dziesiątkę otwiera Osnabrück ze wzrostem zatrudnienia 7,4%. W Magdeburg wynosi także 7,4%, w Karlsruhe 7,1%, w Bremen 7%,  w Halle (Saale) 6,7%, w Hamm 6,5%, w Mannheim 6,4%, w Aachen 6,4%, w Dortmund 5,7% i w Bielefeld 5,4%.

Źródło: Wydawnictwo Nowej Socjalnej Gospodarki Rynkowej.