Porównanie ofert niemieckich banków dla osób pracujących i otrzymujących zwrot podatku

Konto w Niemczech przydaje się, aby otrzymać na nie zwrot podatku, wynagrodzenie pracownicze, comiesięczny zasiłek rodzinny Kindergeld, czy też jakiekolwiek świadczenie socjalne. Ponadto jest potrzebne nie tylko zatrudnionym na terenie Niemiec pracownikom, ale także tym wszystkim osobom, które w Niemczech prowadzą działalność gospodarczą.

Do grupy największych, najlepszych i najbardziej znanych instytucji bankowych w Niemczech należą Sparkasse i Deutsche Bank. Z uwagi na dobrą dostępność placówek i bankomatów tychże banków warto chociażby z tego powodu zastanowić się nad otwarciem konta w którymś z nich. Tylko w którym ? Zobaczmy zatem co bardziej opłaca się pracownikowi z Polski zatrudnionemu w Niemczech.

Sparkasse posiada na terenie Niemiec 429 filii bankowych oraz 25.000 bankomatów, które są dostępne 24h na dobę. Pracownikom zatrudnionym w Niemczech opłaca się najbardziej otwarcie bieżącego rachunku bankowego. Koszt miesięcznego utrzymania Girokonto waha się w granicach od 2,90 Euro, przez 3,50 Euro, po 5,90 Euro. Wpłaty i wypłaty pieniędzy są najczęściej objęte już ofertą i nie trzeba za nie dodatkowo płacić. Jeżeli chcemy dokonać przelewu przy pomocy telefonicznej dyspozycji, to w droższej opcji przelewy są gratis, a w tańszych opcjach musimy za każdy przelew dodatkowo płacić między 1,50 Euro a 30 Centów. Wyciąg bankowy przysłany na adres drogą pocztową w droższej opcji też już jest zawarty w cenie, a w tańszych kosztuje ok. 1 Euro.

Deutsche Bank posiada ponad 35.000 bankomatów w ponad 30 krajach (z czego 9.000 w Niemczech), z których można gotówkę wypłacić za darmo. 850.000 dalszych bankomatów jest dostępnych na całym świecie, ale korzystanie z nich jest już odpłatne. Koszt prowadzenia konta w Niemczech waha się od 4,99 Euro w przypadku konta rodzinnego, po 9,99 Euro za konto osobiste. Przelewy zarówno w dyspozycji telefonicznej, jak i bankowość internetowa, są zawarte w cenie. Niektóre oferty Deutsche Bank wymagają jednak opłacenia 1,50 Euro dodatkowo za wyciąg bankowy przesłany pocztą. Ale za to można wyhandlować dla siebie bonus rodzinny i wtedy konto kosztuje miesięcznie już tylko 2,49 Euro. Co więcej, koszt przelewu do innego kraju UE (np. do Polski) kosztuje 1,50 Euro.

Zarówno Sparkasse, jak i Deutsche Bank, oferują darmowe prowadzenie konta dla osób młodych, studentów, uczniów, więc im tak naprawdę najbardziej opłaca się posiadanie konta w Niemczech.

Jeżeli ktoś potrzebuje konto tylko do celów otrzymania przelewu zwrotu podatku, to powinien wyszukać najtańszej dla siebie oferty w lokalnych placówkach banków. Kto jednak wykorzystuje konto w szerszym zakresie i co miesiąc otrzymuje wynagrodzenie, Kindergeld oraz dokonuje przelewów do Polski i podczas odwiedzin Polski korzysta z bankomatów, to wydaje się, że nieco lepszą ofertą dysponuje Deutsche Bank.

Opracowanie własne na podstawie danych instytucji bankowych.