Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w Niemczech

Wynagrodzenia w Niemczech są generalnie na przyzwoitym wysokim poziomie, ale mimo to w wielu sektorach pracownicy zarabiają niewiele. Na różnice wpływa płeć pracownika, region Niemiec, odpowiedzialność stanowiska i charakter pracy.

Pracownicy z Polski podejmujący zatrudnienie w Niemczech w momencie kalkulowania opłacalności wyjazdu zarobkowego muszą wziąć zatem pod uwagę wiele czynników, które decydują o ostatecznym kształcie osiąganych zarobków.

Porównując poziom zarobków wśród kobiet i mężczyzn osiągających dochody w Niemczech, widać wyraźną różnicę w wysokości zarobków. Średnio w całym kraju kobiety zarabiają o 23% mniej od mężczyzn. Największe różnice są widoczne w zachodnich Niemczech, gdzie mężczyźni zarabiają o 1/4 więcej niż kobiety. Na wschodzie kraju różnice w zarobkach są niewielkie. Tam różnica wynosi zaledwie 6%. Ale za to na wschodzie Niemiec zarobki wszędzie są niższe niż na zachodzie.

Biorąc pod uwagę zarobek liczony na jedną roboczogodzinę, to 1 godzina pracy mężczyzny jest droższa o 8% niż kobiety. Dzieje się tak dlatego, iż niestety kobiety wykonują często prace, za które z reguły w Niemczech dużo się nie płaci. A są to prace ciężkie.

Tendencja wskazująca na wyższe zarobki mężczyzn utrzymuje się w Niemczech od kilku dobrych lat na tym samym poziomie. Zmniejsza się jedynie dystans pomiędzy mężczyznami a kobietami w przypadku płac na stanowiskach kierowniczych. Jednak mimo wszystko nadal istnieje kolosalna różnica w wynagradzaniu, gdyż średnio mężczyzna-kierownik zarabia o 1.000 Euro miesięcznie więcej od kobiety na tym samym stanowisku. W ciągu ostatnich 10 lat zarobki mężczyzn wzrosły o 600 Euro, a kobiet o 800 Euro. Niwelowanie różnicy w poziomie wynagrodzeń postępuje bardzo wolno.

Opracowanie własne na podstawie danych statystycznych.