Wzrost zysków z prowadzenia firmy w Niemczech

Prowadzenie firmy w Niemczech już dawno nie było tak opłacalne jak właśnie teraz. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy średnie zyski uzyskiwane przez firmy wzrosły aż o 6%. Wszystko dzięki świetnej koniunkturze.

Polacy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Niemczech zarówno poprzez polską firmę zarejestrowaną na terytorium Polski, a także rejestrując firmę w Niemczech. Szczególnie pierwsza z opcji jest bardzo atrakcyjna dla Polaków, gdyż nie trzeba posiadać siedziby w Niemczech. Aby tam działać wystarczy polski adres.

Aktualnie 3,2 miliona firm składa regularnie deklaracje podatkowe VAT, a więc osiąga w Niemczech obroty. Z roku na rok zwiększa się osiągany przez nie obrót i to aż o 7% rocznie. Także Polacy działający nad Renem zarabiają coraz więcej pieniędzy.

Do najbardziej dochodowych działalności gospodarczych z uwagi na roczny wzrost obrotów należą: gospodarka odpadami  i usuwanie nieczystości (+12,6 %), rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo (+11,7 %) oraz produkcja (+11,5 %). Właśnie w te branże powinni celować właściciele polskich firm pragnących działać na niemieckim rynku.

Wcale nie najgorzej wygląda sytuacja w kilku innych sektorach gospodarki. Przykładowo obroty w handlu wzrosły o +8,4%, a w hotelarstwie o +6,6%. Usługi związane z lecznictwem i opieką podniosły swój obrót o +6,4%. Obroty w budownictwie zwiększyły się o stabilne +2,8%.

Zdecydowanie odradza się działać w coraz mniej dochodowych branżach, do których należą branża finansowa i ubezpieczeniowa. Spadek obrotów w obu sektorach wynosi bowiem minus 10,5 %. Rozliczanie podatków, usługi bankowe czy też sprzedaż ubezpieczeń przestały się opłacać. Obroty spadają, a koszt utrzymania firm pozostaje taki sam.

Bardzo popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech pozostaje nadal 1-osobowa firma. Jest ich w Niemczech zarejestrowanych ponad 2,8 miliona i to nie licząc firm działających tylko okazyjnie lub osiągających małe obroty. Owe 2,8 miliona przedsiębiorców wytwarza obrót 9,1% w stosunku do obrotu osiąganego przez całą gospodarkę w Niemczech. To pokazuje dobitnie, jak 1-osobowe firmy są ważne dla gospodarki oraz że warto je otwierać.

Polacy powinni koncentrować swoją ekspansję w Niemczech głównie na branżach związanych z segregacją śmieci, czyszczeniem, a także działać w rolnictwie i leśnictwie. Zyski czekają także na opiekunki osób starszych i mimo wszystko na budowlańców. Trzeba jednak zdecydować się na zarobkowanie na własny rachunek w formie jednoosobowej firmy, a nie jako pracownik. To rozwiązanie z 1-osobową firmą gwarantuje bowiem dużo większe zarobki – wciąż rosnące w górę.

Źródło: dane statystyczne.