Nowa siedziba Europejskiego Banku Centralnego

We Frankfurcie nad Menem powstał nowy wieżowiec, do którego przeprowadzą się pracownicy Europejskiego Banku Centralnego – centralnej instytucji finansowej wspólnej waluty europejskiej EURO.

Od momentu wprowadzenia wspólnej waluty dla krajów Unii Europejskiej głównym ośrodkiem dbającym o stabilność euro jest Europejski Bank Centralny (EBC). Do tej pory mieszczący się w trzech budynkach we Frankfurcie nad Menem, zostanie przeniesiony do nowego budynku. Nowa siedziba powstała na terenie frankfurckiej Grossmarkthalle, w której dawniej mieścił się targ hurtowy. Teraz nowy Europejski Bank Centralny będzie mieścił się w zespole budynków, który składa się z trzech architektonicznych elementów :

dawnej hali targowej z 1928 roku, 185 –metrowej wieży północnej i 165 –metrowej wieży południowej, które wraz z anteną na wieży północnej osiągają całkowitą wysokość 201 metrów. Trzecim elementem jest budynek wejściowy, który połączy halę z wieżami.

Obie części podwójnej wieży nowego budynku Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie są już całkowicie ukończone. Koszt tej inwestycji to prawie 1,2 miliarda euro. Przeprowadzka planowana jest między połową a końcem 2014 roku. Planowanych jest tutaj 2300 miejsc pracy, przy czym miejsca jest na 2800 pracowników. 1000 pracowników Europejskiego Nadzoru Bankowego, którzy zostali ulokowani w Europejskim Banku Centralnym, nie będzie przeniesionych do nowego budynku. Dla nich wyznaczono inny budynek.

Nowa siedziba Europejskiego Banku Centralnego (EBC) została wybudowana we wschodniej części Frankfurtu nad Menem. Budowa rozpoczęła się w lutym 2010 roku. Zakończenie budowy zaplanowano na koniec 2013 rok, zaś przeprowadzkę na 2014 rok.

Remont zabytkowej – znajdującej się około 150 metrów niżej – hali targowej został również już zakończony. Przez nią będzie można wejść do nowego budynku: sufit ze sklepień kolebkowych, małe, płaskie okna na dłuższych bokach, kręte pasma cegły na końcach. W środku znajduje się – jak dom w domu – dwupiętrowa sala konferencyjna. To w niej w przyszłości będą ogłaszane ważne decyzje dotyczące stóp procentowych. Nowa konstrukcja budynku jest rozumiana jako trójwymiarowy symbol Unii Europejskiej: budynek jest połączeniem starego z nowym – Unia Europejska jest połączeniem między przeszłością, a przyszłością Europy.

Opracowanie własne.