Nowa stawka wynagrodzenia minimalnego dla wszystkich !

Od 01.01.2015 zwiększy się w Niemczech stawka płacy minimalnej. Najważniejszą zmianą w niemieckim prawie o wynagrodzeniu minimalnym jest objęcie obowiązkiem płacy minimalnej wszystkich pracowników !

Niemiecki rząd postanowił, że stawka minimalna za godzinę pracy będzie wynosiła 8,50 Euro. Wszyscy pracownicy zatrudnieni w Niemczech otrzymają od stycznia 2015 roku ogólną, ustawową stawkę minimalną. Osoby pracujące w najniżej opłacanych zawodach mają się z czego cieszyć, gdyż w ten sposób więcej zarobią. Stawki tej będą musiały przestrzegać także polskie firmy zatrudniające pracowników w Niemczech. Dzięki wprowadzeniu minimalnego wynagrodzenia godzinowego sytuacja finansowa większości polskich pracowników zarobkujących w Niemczech poprawi się na lepsze !

Większa stawka minimalna gwarantuje polskim pracownikom bezpieczne wynagrodzenie na ściśle określonym poziomie. Niezależnie od zawodu polski pracownik od 01.01.2015 roku musi zarobić za godzinę pracy w Niemczech przynajmniej 8,50 Euro.

Jednak nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany przepisów i korzystnych rozwiązań dla pracowników o niskich zarobkach. Zmiana przepisów nie podoba się pracodawcom zatrudniającym tanią siłę roboczą z zagranicy. Polscy pracodawcy delegujący pracowników do Niemiec skarżą się na ciągle rosnące koszty delegowania, które powodują, że coraz mniej zarabiają na delegowaniu. Również niemieckim pracodawcom podwyższenie stawki minimalnej nie jest w nos, gdyż przyzwyczaili się do polskich pracowników pracujących za stawki śmieciowe. Przede wszystkim niemieccy rolnicy obawiają się wprowadzenia minimalnej stawki wynagrodzenia dla wszystkich, gdyż nagle koszt zatrudniania Polaków w niemieckim rolnictwie zwiększy się. Do tej pory mogli płacić Polakom głodowe płace i nikt im w tym skutecznie nie przeszkadzał. Przedstawiciele związków niemieckich rolników boją się utraty swojej dotychczasowej pozycji i postulują, że będzie im taniej importować owoce i warzywa z Polski lub innych krajów sąsiednich, niż uprawiać je w Niemczech. Jednak naszym zdaniem obawy te są przesadzone i stanowią jedynie zabieg mający na celu wprowadzenie wyjątków w ustawie o wynagrodzeniu minimalnym, a dotyczących wynagradzania pracowników sezonowych. Niemiecki ustawodawca uchylił już nieco furtkę dla niemieckich przedsiębiorców, których nie stać na zatrudnianie pracowników na stałe. Nowe zasady wynagrodzenia minimalnego przewidują bowiem odstępstwa od stosowania stawek minimalnych w przypadku np. zatrudnienia bezrobotnego. O ile niemieccy rolnicy straszą, że nie będzie ich stać na zatrudnienie pracowników sezonowych z zagranicy, to wszystko tak naprawdę zweryfikuje rynek. Chętnych do pracy w rolnictwie trudno szukać na niemieckim rynku pracy. Niemcy nie chcą bowiem wykonywać tych najcięższych prac. Zwiększona stawka minimalna wynagrodzenia z pewnością nie spowoduje wielkiego zainteresowania pracą na polu wśród Niemców. Nadal będą potrzebni im Polacy – z tym, że teraz nie będą oni już zatrudniani za śmiesznie niskie stawki. Zatem na zmianie przepisów zyskają przede wszystkim zagraniczni pracownicy, w tym Polacy.

Wprowadzenie stawki minimalnej może spowodować w niektórych sektorach wzrost bezrobocia, gdyż pracodawcy przyzwyczajeni wcześniej do zatrudniania pracowników za bezcen, mogą nie kwapić się z poszukiwaniem nowych pracowników i tworzeniem nowych miejsc pracy. Jeżeli płaca minimalna będzie wyższa niż pensja wypłacana do tej pory, niemieckie przedsiębiorstwa mogą zlikwidować nierentowne stanowiska pracy. Z drugiej strony przedsiębiorstwa nie będą nadużywać niskich stawek wynagrodzenia, co miało miejsce w ostatnich latach. W efekcie końcowym stawka minimalna będzie obowiązywała wszystkich, więc z czasem zniknie problem cen dumpingowych w Niemczech.

Ważna informacja ! Ustawowa stawka 8,50 Euro nie będzie za to obowiązywać w zawodach, w których związki i pracodawcy podpisali układy taryfowe ważne do 31 grudnia 2016 r.

Jeśli chodzi o młodych ludzi do lat 18, którzy nie zakończyli nauki zawodu, to płaca minimalna ich nie obejmie. W ten sposób młodzież ma zostać zachęcona do podjęcia nauki zawodu, a nie podejmowania zatrudnienia. Wydaje się to być rozsądnym rozwiązaniem. Młodzież ma się zająć przygotowaniem do zawodu. Na zarabianie pieniędzy przyjdzie czas po uzyskaniu pełnoletności.

Płaca minimalna nie obejmie również praktykantów, którzy zaliczają praktyki jako obowiązkową część nauki zawodu i korzystają z nich w celu ukierunkowania się w zawodzie lub w sytuacji, gdy odbycie praktyk jest warunkiem przyjęcia na studia.  Z kolei pracodawca, który zatrudni osobę będącą długotrwale bezrobotną, może przez pierwsze pół roku wypłacać takiemu pracownikowi mniejszą stawkę godzinową. Ustawowa stawka minimalna obejmie takiego pracownika dopiero po sześciu miesiącach po podjęciu pracy. W takim przypadku pracodawca powinien otrzymać na tych pracowników dodatki do kosztów płac. Dzięki temu rozwiązaniu niemieccy pracodawcy nie będą mogli narzekać na brak możliwości zatrudnienia pracownika na korzystnych zasadach, szczególnie gdy pracownik jest im potrzebny tylko do prac sezonowych.

Co ważne, uzgodniono także, że płaca minimalna będzie co dwa lata zwiększana. Zatem kolejna podwyżka płacy minimalnej będzie miała miejsce 1 stycznia 2017 roku.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone. © finanzamt.pl

Interesują Cię rozliczenia miesięczne pracowników z dochodów uzyskanych w Niemczech ?

Poprowadzimy Twój Lohnbuchhaltung ! Zadzwoń !

Tel: 34 34 70 200