Od 2015r. zaostrzone kary dla oszustów podatkowych

W Niemczech wprowadza się nowe i zaostrzone przepisy w zakresie ścigania oszustw podatkowych dokonanych przed podatników, którzy skruszeni dobrowolnie zgłaszają się do niemieckich Urzędów Skarbowych.

Zakupione przez niemieckie urzędy płyty CD, na których znajdują się nazwiska podatników ukrywających zagranicą nieopodatkowane w Niemczech dochody (tzw. Steuersünder-CDs), spowodowały, iż w Niemczech w ostatnich miesiącach drastycznie zwiększyła się liczba samodonosów, które wpłynęły do niemieckiej administracji podatkowej od nieuczciwych podatników.

Podatnicy, którzy dobrowolnie zgłosili w niemieckich Urzędach Skarbowych nieopodatkowany na terenie Niemiec dochód, do końca 2014 roku mogli liczyć na w miarę łagodne kary lub nawet (przy ukrytych dochodach o mniejszej wartości) na całkowite uniknięcie kary. Częściową amnestię podatkową umożliwiało złożenie samodonosu i zapłacenie zaległych podatków. Od 1 stycznia 2015 roku mocno zostaje ograniczona w Niemczech rola samodonosu.

Ograniczenie roli samodonosu przejawia się tym, iż przyznanie się do ukrywania nieopodatkowanych źródeł dochodu umożliwia zastosowanie o wiele ostrzejszych kar wobec skruszonego podatnika.

Jeżeli zatem ktoś chciał uniknąć wysokich kar za ukrywanie dochodu, ten miał możliwość dobrowolnego zgłoszenia się do niemieckich Urzędów Skarbowych do końca 2014 roku i zadeklarowanie jego wysokości. Kto tego nie zrobił, ten od 2015 roku musi liczyć się z większymi konekwencjami prawnymi.

Sytuacja dla podatników jest o tyle niebezpieczna, że w tej chwili w posiadaniu niemieckich urzędów są wspomniane płyty CD z nazwiskami osób ukrywających przed niemieckim fiskusem dochody. Począwszy od 2015 roku niemiecka skarbówka będzie po kolei wzywała do siebie podatników, których nazwiska znajdują się na płytach. Wtedy kary będą jeszcze większe.

Co zatem zmiania się w niemieckim ustawodawstwie od stycznia 2015 roku ?

Począwszy od 01.01.2015 nastąpią zmiany w niemieckich przepisach podatkowych oraz obszarach regulacyjnych, które dotyczą :

  • a) wstrzymania terminów podatkowych dla niezgłoszonych zagranicznych zysków osiągniętych z kapitału bądź inwestycji (§ 170 Abs. 6 AO-E)

  • b) dostosowania i rozszerzenia wymagań dotyczących skuteczności i konsekwencji składania samodonosu oraz podjęcie i szczegółowe poinformowanie beneficjenta o regulaminie postępowania  (§ 371 Abs. 2 Nr. 1 Buchst. a), poprzez wcielenie podatku VAT oraz podatku od dochodu (§ 371 Abs. 2 Nr. 1 Buchst. d AO), poprzez obniżenie limitu kwoty na 25.000 euro (§ 371 Abs. 2Nr. 3 AO), poprzez wprowadzenie przykładowych zasad do paragrafu: § 370 Abs. 3 Satz 2Nr. 2 bis 5 AO (§ 371 Abs. 2 Nr. 4 AO-E)

  • c) wyjaśnienia prawnego w celu wyeliminowania istniejących i praktycznych nieprawidłowości w zakresie rejestracji deklaracji VAT i podatku od wynagrodzeń (§ 371 Abs. 2a AO-E)

  • d) uchylania się od płacenia podatków i odsetek jako warunek ostateczny w celu skutecznego oskarżenia z zawnioskowaniem o uchylenie od opodatkowania (§ 371 Abs. 3 AO)

  • e) stopnia ograniczenia ściągania należności do 10 lat, w każdym przypadku celowego uchylania się od opodatkowania (§ 376 Abs. 1 AO)

  • f) stopniowania dopłaty w zależności od zakresu i problematyki przewinień podatkowych (§ 398a AO) oraz od poszczególnych korekt redakcyjnych (§164 Abs. 4, § 374 Abs. 4 und § 378 Abs. 3 AO).

  • g) ustawy przewidującej obniżenie limitu z 50.000 euro do 25.000 euro. W przypadku płacenia kary, przewiduje się w przyszłości wprowadzenie taryfy stopniowania: od 25.000 euro do 100.000 euro zadłużenia będzie pobierana dopłata w wysokości 10% z powodu uchylania się od płacenia podatków, między 100.000 euro a 1 mln euro dopłata będzie sięgać 15%, powyżej 1 mln euro, w wysokości 20% .

Niemieckie władze skarbowe dążą za wszelką cenę do tego, aby systematycznie zwalczać uchybienia oraz oszustwa podatkowe. Nowe regulacje prawne dotyczące ominięcia kary przy dobrowolnym stawieniu się w niemieckim Urzędzie Skarbowym oraz przy odstąpieniu od postępowania będą zatem w szczególnych przypadkach odpowiednio dostosowane. Wraz z nowym projektem ustawy do niemieckiej ordynacji podatkowej i ustawy wprowadzającej do kodeksu podatkowego zostały wdrożone poszczególne rezultaty przedstawione na konferencji w dniu 9 maja 2014 roku, które Federalne Ministerstwo Finansów zatwierdziło na szczeblu kierowniczym. Dzięki temu nowe i jednocześnie zaostrzone przepisy obowiązują od 1 styczna 2015 roku.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone. © finanzamt.pl

Chcesz poprawnie zadeklarować swój dochód

w Niemczech?


Zleć nam sporządzenie

niemieckiej deklaracji podatkowej !


Zadzwoń i skorzystaj z oferty !


TEL : 34 34 70 200