Ważność wniosków o zwolnienie podatkowe po 01.01.2016

Polskie firmy działające w Niemczech i posiadające zwolnienie podatkowe będą musiały w wielu przypadkach na nowo zawnioskować o wydanie nowego zwolnienia. Wszystko przez zamieszanie związane z IDNr.

UWAGA osoby prowadzące polską działalność gospodarczą, a wykonujące zlecenia w Niemczech: w związku ze zmianami w niemieckich przepisach po 01.01.2016 zwolnienia podatkowe (Freistellung) bez ważnego numeru identyfikacji (IDNr.) tracą swoją ważność!

Jeżeli polska firma nie posiada ważnego niemieckiego numeru identyfikacyjnego, który oznaczony jest w Niemczech skrótem IDNr., to wszelkie wydane wcześniej przez niemieckie Urzędy Skarbowe zwolnienia podatkowe tracą swoją ważność z końcem 2015 roku.

Począwszy od 1 stycznia 2016 roku polska firma musi wystąpić o nowe zwolnienie.

Należy podkreślić, że zwolnienie podatkowe udzielone na czas nieokreślony z dniem 01.01.2016 będzie nieważne, jeśli nie został przydzielony IdNr.

Wystarczy jednak, że instytucja, w której wnioskowano o zwolnienie, nada numer identyfikacyjny. W takim przypadku nie ma konieczności wnioskowania od nowa o zwolnienie podatkowe.

Od 01.01.2011 wnioski o zwolnienie podatkowe mogły zostać zmienione lub na nowo wydane wyłącznie poprzez podanie Steuernummeru wnioskodawcy lub małżonka.

Samo zwolnienie podatkowe umożliwia polskiej firmie uniknięcie niemieckiego podatku dochodowego od dochodów uzyskanych na terenie Niemiec. W przypadku braku zwolnienia podatkowego, wygaśnięcia jego ważności lub nieważności zwolnienia, polska firma od dochodów uzyskanych w Niemczech płaci podatek dochodowy do niemieckiego fiskusa.

Źródło: Informacja podana do publicznej wiadomości przez Centralny Urząd Podatkowy.Zdjęcie aboutpixel.de/Office workers having a meeting ©Mark Chambers


Chcesz złożyć wniosek o nowy

Freistellung?


Zadzwoń koniecznie!


TEL: 34 34 70 200