Zniżki dla pracowników przy zakupie produktów lub usług

 

Nowe orzeczenie Sądu Finansowego w Düsseldorf rewolucjonizuje oferowanie zniżek dla pracowników przy zakupie produktów lub usług. Dzięki temu inaczej interpretuje się składniki wynagrodzenia.

Wiele firm oferuje pracownikom korzystne warunki zakupu niektórych produktów i usług. Jednak do tej pory korzyści takie były traktowane na równi z wynagrodzeniem, a tym samym opodatkowane tak samo jak wynagrodzenie za pracę. Ustawodawca wychodził bowiem z założenia, że pracownik przyjmując korzyść w postaci produktu lub usługi wzbogaca się o jego lub jej wartość. Otrzymanie usługi lub produktu z rabatem wiązało się z odprowadzeniem od wartości podarunku podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne.

W tej sytuacji pracodawcy niechętnie nagradzali swoich pracowników różnego rodzaju wartościowymi prezentami, gdyż płacąc od nich i tak podatek oraz składki ubezpieczeniowe, woleli od razu nagrodzić pracownika gotówką. Obciążenia z tego tytułu były bowiem takie same.

Diametralnie zmienia sytuację orzeczenie Sądu Finansowego w Düsseldorf. Okazuje się bowiem, że instytucja ta zupełnie inaczej ocenia takie zdarzenie. Zgodnie z opinią sądu oferowanie produktów i usług na korzystnych warunkach nie jest traktowane tak samo jak wynagrodzenie pracownika.

Poniżej przytaczamy opis sprawy:

Pracownik biura podróży zarezerwował rejs dla siebie i małżonka. Organizator oceanicznego rejsu oferował właścicielom i pracownikom biur zniżkę o ponad 80 procent. Pracownik zapłacił 1540 euro za podróż wartą 6330 euro. W ramach kontroli podatkowej zniżkę zakwalifikowano jako korzyść bezgotówkową i dodano ją do wynagrodzenia. Tym samym otrzymaną zniżkę opodatkowano jak wynagrodzenie. Organ podatkowy domagał się podatku od wynagrodzenia za udzielenie zniżki pracownikowi na zakup wycieczki w biurze podróży. Sąd Finansowy w Düsseldorf wydał orzeczenie, w którym wyraźnie podkreślił, że udzielony rabat nie podlega pod miesięczne wynagrodzenie i nie może być opodatkowany.

Orzeczenie sądu ma bardzo korzystny wpływ na firmy, którzy pracownikom oferują korzystne warunki zakupu niektórych produktów i usług. W przypadku wyżej wymienionej sprawy orzeczenie zostało wydane na korzyść pracownika, gdyż zniżka została udzielona z własnej inicjatywy organizatora wycieczek. Nic nie wskazywało także na to, że organizator chciał nagrodzić indywidualnego pracownika dając dodatkową korzyść.

Źródło: Orzeczenie Sądu Finansowego w Düsseldorf (Az.: 5 K 2504/14 E). Zdjęcie: Tony Hegewald  / pixelio.de