Dobre decyzje podatkowe z Niemiec dają dużo pieniędzy

Osoby rozliczające się z niemieckiego podatku i liczące na wysoki zwrot muszą koniecznie sprawdzić decyzję podatkową otrzymaną od niemieckiego fiskusa. Wiele decyzji zawiera błędy i niezbędne jest odwołanie.

Co trzecia decyzja podatkowa wydawana przez niemieckie Urzędy Skarbowe jest nieprawidłowa, co szacuje Niemiecki Związek Podatników. Dlatego wnikliwe sprawdzanie decyzji może się opłacić. Podatnicy powinni szybko reagować, a w przypadku błędów czy też zaniedbań (własnych, biur rachunkowych lub urzędniczych) natychmiast składać stosowne odwołanie. Chodzi o uzyskanie dodatkowych pieniędzy, dlatego sprawę warto wziąć w swoje ręce i jak najszybciej złożyć stosowne odwołanie. Warto z uwagi na wysoką skuteczność.

Polacy pracujący w Niemczech i odprowadzający tam podatki mają prawo na koniec roku nie tylko do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku, ale także do złożenia odwołania od niekorzystnej decyzji podatkowej. W przypadku, gdy jesteście Państwo niezadowoleni z kwoty uzyskanego zwrotu w przeciągu jednego miesiąca musicie zareagować na zaistniałą sytuację i złożyć odwołanie.

Powód, dla którego trzeba szybko reagować, jest istotny. Odwołanie na decyzję administracyjną wydaną przez niemiecki Urząd Skarbowym przysługuje tylko w przeciągu 30 dni od momentu jej otrzymania. Ten kto za późno, bądź też w ogóle nie zareaguje musi pogodzić się z niekorzyściami. Po upływie 30 dni decyzja podatkowa (Bescheid) staje się prawomocna i niepodważalna. Wprawdzie przepisy prawne w Niemczech przewidują wyjątki od tej zasady, ale tylko w nielicznych przypadkach występują przesłanki pozwalające na dłuższy termin odwołania.

Gra jest warta świeczki. Polacy pracujący w Niemczech mogą w ciągu roku uzyskać zwrot podatku wynoszący kilka tysięcy euro lub więcej. Jednym z warunków do spełnienia jest bardzo dobrze przygotowana deklaracja podatkowa i odpowiednio udokumentowane wydatki. Jeżeli ktoś nie uzyskał całego zwrotu podatku, ten powinien skorzystać z możliwości złożenia odwołania od niekorzystnej decyzji.

Niemieckie Urzędy Skarbowe są i najprawdopodobniej nadal będą zasypywani odwołaniami. Na 3,5 miliona odwołań, jakie wpłynęły w roku 2016 do niemieckiego fiskusa, aż dwie trzecie zakończyło się już powodzeniem i dały dodatkowe korzyści podatnikom. Tylko 13% złożonych odwołań nie powiodło się, głównie z braku dodatkowych dokumentów wymaganych przez urzędy.

Uwaga! Dobry wskaźnik statystyczny powinien być dla Państwa impulsem, żeby łatwo nie rezygnować z należnych pieniędzy. Terminowo złożone odwołanie może się opłacać. Roczne statystyki Federalnego Ministerstwa Finansów pokazują, że dwie trzecie złożonych odwołań zakończyło się sukcesem i są korzystne dla podatników.

Każdy kto złoży odwołanie, musi liczyć się z tym, że urzędnik dokładnie przeanalizuje jego deklarację podatkową. Urzędnik musi jednak wcześniej zgłosić, że chce zmienić wynik na niekorzyść podatnika i w odpowiedni sposób argumentować zmianę. Podatnicy w takiej sytuacji mogą wycofać swoje odwołanie i wszystko pozostanie bez zmian. To sprawia, że złożenie odwołania jest dla Państwa finansów w pełni bezpieczne. Jeżeli odwołanie przejdzie, to otrzymacie dodatkowe pieniądze, a jeśli nie przejdzie, to nic się nie dzieje. To bardzo komfortowa sytuacja dla podatnika.

Poza odwołaniami podatnikom przysługują także inne środki prawne. Każdy podatnik może wystąpić przed sądami federalnymi takimi jak Federalny Trybunał Finansowy (BFH) lub Federalny Trybunał Konstytucyjny (BVG). Alternatywą jest także skarga do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).

Każda sytuacja podatnika jest z całą pewnością indywidualna. Ważne jest wnikliwe sprawdzenie decyzji podatkowej. Jeżeli będziemy mieli szanse na wyższy zwrot, to warto z takiej szansy skorzystać!

 

Źródło: Dane niemieckiego Związku Podatników i statystyki Federalnego Ministerstwa Finansów. Zdjęcie Michael Grabscheit / pixelio.de

Rozliczyłeś się już z podatku?

Wysokość zwrotu jest za mała?

Skorzystaj z pomocy ekspertów!

Zadzwoń! Złożymy odwołanie!

 

Telefon: +48 / 77 415 71 18

Więcej na: www.kanzlei.pl