Emeryci otrzymają pismo w/s emerytur

W miesiącu czerwiec osoby pobierające niemiecką emeryturę otrzymają pismo z niemieckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym piśmie będzie znajdowała się informacja o podwyżce z dniem 1 lipca 2011 niemieckich emerytur. Pismo będzie miało charakter decyzji administracyjnej.

Od 01.07.2011 wzrasta bowiem wysokość emerytury o 0,99%. Gdyby nie utrzymane w mocy gwarancje emerytalne, to już w roku 2010 niemieckie emerytury byłyby niższe. Groźba obniżenia emerytur w Niemczech na całe szczęście dla emerytów już minęła. Aktualna podwyżka jest spowodowana wcześniejszą podwyżką pensji i wynagrodzeń pracowniczych. Adekwatnie do tego należało podnieść świadczenia emerytalne.

Kto pobiera niemiecką emeryturę, ten powinien dokładnie sprawdzić w otrzymanej korespondencji, czy zgadzają się stawki, o których mówi ustawodawca. Z dniem 01.07.2011 wzrasta bowiem aktualna wartość emerytury w następujący sposób:

A) zachodnie Niemcy – wzrost z 27,20 Euro na 27,47 Euro,
B) wschodnie Niemcy – wzrost z 24,13 Euro na 24,37 Euro.

Sprawdźmy zatem na decyzji, czy faktycznie o tyle podniesiono nam emeryturę. Jeżeli stawki znajdujące się na piśmie nie pokrywałyby się z w/w stawkami, to należy niezwłocznie złożyć odwołanie od otrzymanej decyzji.    

Źródło: DRB.