Biura podatkowe

Przeniesienie biura w Kluczborku pod nowy adres!

Działające pod patronatem FINANZAMT.pl biuro zagranicznych rozliczeń podatkowych zmienia lokalizację w Kluczborku! Od 06.11.2017 biuro znajduje się na ul. Podwale 1. Więcej informacji pod nr tel: 77 / 415 71 18.

Sprawy związane ze zwrotem zagranicznych podatków, zasiłkami rodzinnymi Kindergeld i dodatkami finansowymi z zagranicy załatwicie Państwo od teraz w nowym salonie firmowym zlokalizowanym tuż obok kluczborskiego Rynku. Na rogu ulicy Zamkowej i Podwale zostało otwarte biuro oferujące pomoc w sprawach finansowych na terenie Unii Europejskiej.

Kancelaria K&W Oddział Kluczbork

ul. Podwale 1

46-200 Kluczbork

TEL: 77 / 415 71 18

Biuro jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Zapraszamy do jego odwiedzenia!

Więcej: Przeniesienie biura w Kluczborku pod nowy adres!

 

Nowy adres biura w Gliwicach

Od 1 sierpnia 2017 dotychczasowe biuro w Gliwicach zostało przeniesione z ulicy Dubois 16 na ulicę Barlickiego 9.

Zapraszamy do odwiedzenia nowego biura w bardzo prestiżowym miejscu! Biuro w Gliwicach działa od 2003 roku w ścisłym centrum miasta, a nowa lokalizacja znajduje się  blisko dawnej. Od 01.08.2017 biuro jest zlokalizowane na parterze kamienicy znajdującej się na rogu ulic Barlickiego i Zwycięstwa (na zdjęciu obok). Biuro można odwiedzać osobiście od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 15:00. Telefon: 32 / 233 40 33 Sprawy można załatwiać także tradycyjną drogą pocztową wysyłając dokumenty na adres: Kancelaria K&W 44-100 Gliwice ul. Barlickiego 9.

Więcej: Nowy adres biura w Gliwicach

Biuro w Kluczborku

46-200 KLUCZBORK, ul. Skłodowskiej 2 (koło ronda) – tam znajduje się nowopowstałe biuro służące pomocą osobom pracującym i zarobkującym zagranicą, a także prowadzącym zagranicą swoje firmy (zob. zdjęcie).

Biuro znajduje się na parterze starej kamiennicy w samym centrum Kluczborka przy rondzie, na którym krzyżują się drogi prowadzące do Opola, Katowic i Poznania.

W biurze można załatwiać sprawy dotyczące zwrotu podatku z zagranicy, uzyskiwania świadczeń rodzinnych, w tym zasiłku rodzinnego Kindergeld, zasiłku rodzicielskiego Elterngeld, zasiłków opiekuńczych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków socjalnych, świadczeń emerytalnych i rentowych, zakładania firm zagranicą, a także wiele innych spraw.

Sprawy można załatwiać zarówno przychodząc osobiście do biura w godzinach od 7:30 do 15:30 w dni powszednie od poniedziałku do piątku, a także tradycyjną drogą pocztową wysyłając list lub przesyłając zapytanie drogą elektroniczną na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Godziny otwarcia biura:
Poniedziałek  9:00 – 17:00
Wtorek 9:00 – 17:00
Środa wolne
Czwartek 9:00 – 17:00
Piątek 9:00 – 17:00
Sobota 9:00 – 13:00

Telefon do biura w Kluczborku: +48 / 77 415 71 18

Adres mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Nakaz wyznaczenia pełnomocnika w/s podatkowych

Polacy załatwiający w Niemczech sprawy podatkowe muszą obowiązkowo wyznaczyć oficjalnego pełnomocnika do reprezentowania ich przed niemieckimi  organami administracji podatkowej w sytuacji, gdy są rezydentami zagranicznymi (tj. rezydentami  Polski). Niniejszy nakaz został zawarty w § 123 niemieckiej ordynacji podatkowej.

Na podstawie w/w przepisu Polak z miejscem stałego zameldowania w Polsce musi wyznaczyć osobę, która będzie go reprezentowała przed niemieckimi Urzędami Skarbowymi na terytorium Niemiec. Najczęściej w imieniu podatnika rolę pełnomocnika pełni kancelaria podatkowa (Kanzlei).

Wykonanie obowiązku wyznaczenia pełnomocnika polega na tym, że do akt sprawy trzeba dołączyć stosowne upoważnienie o reprezentowaniu.  W treści upoważnienia musi znaleźć się informacja o tym, kto z imienia i nazwiska  jest przedstawicielem podatnika i gdzie przedstawiciel ma na terenie Niemiec swoją siedzibę lub gdzie znajduje się jego miejsce pobytu. Legalnie działająca kancelaria zgłasza to do urzędu.

Obowiązek ten służy zabezpieczeniu interesów podatnika i urzędu. Wiedząc, iż pełnomocnik ponosi współodpowiedzialność za prowadzone sprawy podatnika, urzędnicy podatkowi wszelkie pisma kierują od razu do pełnomocnika i w razie wystąpienia problemów urzędy ścigają właśnie pełnomocnika.

Wiele biur podatkowych ucieka od odpowiedzialności i nie wysyła wraz z aktami sprawy oficjalnego upoważnienia podpisanego przez podatnika z Polski, gdyż boją się, że niemieckie urzędy będą ścigały biura podatkowe jako oficjalnych przedstawicieli. W ten sposób biuro podatkowe często nie ujawnia się w dokumentacji podatnika, a tym samym cała odpowiedzialność spada tylko na podatnika.

Aby nie złamać prawa i ustrzec się przed ucieczką biur podatkowych od odpowiedzialności za sprawy podatnika, najlepiej samemu jako podatnik wysłać do niemieckiego Urzędu Skarbowego pełnomocnictwo i napisać, kto z imienia i nazwiska reprezentuje podatnika i gdzie znajduje się jego siedziba lub miejsce zamieszkania, względnie pobytu - czyli samemu przesłać do Urzędu Skarbowego dane biura podatkowego. Wysyłając samemu pełnomocnictwo podatnik zapewnia sobie bezpieczeństwo, gdyż ma 100% pewności, że pełnomocnictwo zostanie dołączone do jego dokumentacji, a w ten sposób biuro podatkowe nie ucieknie już w żaden sposób od odpowiedzialności za sprawy podatnika.

Listę podmiotów, które mogą nie załączyć pełnomocnictwa do dokumentacji podatnika, a tym samym uciekać od odpowiedzialności i przerzucać całą odpowiedzialność na podatnika, można znaleźć wchodząc w menu na punkt Uprawnienia. Załatwiając w Niemczech sprawy podatkowe należy pamiętać, że prawo niemieckie nakazuje Polakom wyznaczenie obowiązkowo pełnomocnika i taką osobę (firmę) trzeba zgłosić niemieckiemu Urzędowi Skarbowemu.

Źródło: Przepisy niemieckiej ordynacji podatkowej.

Consulting - to nie jest doradztwo podatkowe

Słowo "Consulting" wywodzi się z języka angielskiego, a w Niemczech jego odpowiednikiem jest "Unternehmensberatung". Definicja consultingu w niemieckim systemie prawa brzmi następująco:  consulting to doradzanie przedsiębiorstwom w zakresie gospodarczym, technicznym i organizacyjnym. Nad consultingiem nie ma żadnego nadzoru jego działania a jego domeną jest sprzedaż ubezpieczeń, zakładanie firm i rozwiązania internetowe.

Instytut Psychologii Zarządzania w Jenie opisał consulting w swoim naukowym badaniu jednoznacznie:

"Consulting kojarzy się wyłącznie z negatywnymi wiadomościami prasowymi i telewizyjnymi. Consulting ma opinię mało poważnych praktyk biznesowych. Firmy consultingowe są tylko przykrywką szemranych interesów a ich usługi są oparte na przypadkowości i w dużym stopniu szkodzą całej branży."

To właśnie "consultanci" doprowadzili do kryzysu gospodarczego na świecie doradzając niewłaściwie w kwestiach finansowych.

Consulting nie jest doradztwem podatkowym.

"Steuerberatung" oznacza "doradztwo podatkowe". Doradztwo podatkowe zgodnie z ustawową definicją to doradzanie w kwestiach podatkowych, sporządzanie deklaracji podatkowych, kontrolowanie decyzji podatkowych i reprezentowanie podatników przed Urzędem Skarbowym. Nad doradztwem podatkowym istnieje nadzór zawodowy i prowadzenie takiej działalności wymaga zezwolenia.

Źródło: Niemiecka ustawa o doradztwie podatkowym. Opracowanie naukowe Instytutu Psychologii Zarządzania dotyczące consultingu.

 

Strona 1 z 2

«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.