Płacenie podatku

Obciążenie podatkiem dochodowym w Niemczech nie jest wcale duże!

W świadomości wielu Polaków pokutuje przekonanie, że praca w Niemczech wiąże się z odprowadzaniem wysokich podatków. Aktualne raporty dot. wysokości płaconych podatków zaprzeczają tej tezie!

Połowę dochodów zabiera pracownikowi państwo – jeszcze do niedawna takie przekonanie mieli pracownicy zatrudnieni w Niemczech. Powodem takiego myślenia była wiedza na temat tego, że w Niemczech obowiązują jedne z najwyższych stawek podatkowych w Europie. Szczególnie pracownicy o średnich i dużych zarobkach byli narażeni na wysokie obciążenia podatkowe dochodów. Teraz jednak okazuje się, że podatnicy w Niemczech wcale nie płacą drastycznie wielkich podatków, a wśród osób o średnich zarobkach może okazać się, że w wielu przypadkach pracownik zapłaci w Niemczech mniejszy podatek niż dla tej samej kwoty uzyskanego dochodu musiałby odprowadzić w Polsce.

Więcej: Obciążenie podatkiem dochodowym w Niemczech nie jest wcale duże!

 

Uwaga na odsetki przy niekorzystnych decyzjach podatkowych!

Aż 6% odsetek może zapłacić w skali jednego roku podatnik w Niemczech, gdy wyjdzie mu dopłata do podatku. Niestety niemieckie urzędy lubią zbyt długo opracowywać dokumenty, co pociąga za sobą większe odsetki.

Od ponad 50 lat obowiązuje w Niemczech przepis prawny, który stanowi, że miesięczne odsetki przy dopłatach do podatku wynoszą pół procenta (0,5%). W przypadku przeciągającej się procedury rozliczenia podatku traci na tym finansowo podatnik! Problem z naliczanymi przez niemieckie urzędy odsetkami dotyczy tych podatników, których procedura rozliczenia podatku przeciąga się w czasie – z winy samego podatnika (bo późno składał deklarację podatkową) oraz z winy urzędu (bo zbyt długo przetrzymywał dokumentację w urzędzie). Szczególnie ten drugi przypadek budzi duże kontrowersje.

Więcej: Uwaga na odsetki przy niekorzystnych decyzjach podatkowych!

Zmniejszenie podatku dochodowego na rok 2016

Wprowadzono bardzo ważne zmiany dla podatników w Niemczech w zakresie zmniejszenia podatku od wynagrodzenia, wypłacenia kwot wolnych od podatku oraz o przekazywaniu informacji o małżonku lub partnerze.

OFD – Oberfinanzdirektion w Karlsruhe (Główna Dyrekcja Do Spraw Finansów Karlsruhe) poinformowała o zmianach w procesie redukcji podatku od wynagrodzeń. Ważną zmianą jest to, że począwszy od 1 października 2015 można ubiegać się o kwotę wolną od podatku dochodowego za rok 2016. Często pracodawcy wykorzystują tę możliwość i wypłacają pracownikom część wynagrodzenia bez podatku. W tym roku nawiązanie kontaktu z niemieckim Urzędem Skarbowym opłaca się podwójnie, ponieważ istnieje możliwość zawnioskowania kwoty wolnej od podatku aż na dwa lata!

Więcej: Zmniejszenie podatku dochodowego na rok 2016

 

Zwolnienie podatnika w Niemczech z zimnej progresji

Począwszy od 1 stycznia 2016 roku rząd niemiecki obiecuje odciążenia podatkowe w postaci zniesienia zimnej progresji. Jednak osoby o wysokich dochodach będą płacić jeszcze wyższe podatki niż teraz !

Rząd federalny Niemiec z dniem 1 stycznia 2016 chce zwolnić podatnika z tzw. "zimnej progresji".  Ogłosił to niespodziewanie niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble (CDU). Podatnicy płacący podatki w Niemczech powinni od 2016 roku płacić ich mniej – średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu euro w skali roku. Jednak z punktu widzenia finansów wcale nie musi to oznaczać wyższych pieniędzy dla podatnika o wysokich dochodach. Najprawdopodobniej okaże się bowiem, że osoby dobrze zarabiające zapłacą większy podatek niż dotychczas.

Więcej: Zwolnienie podatnika w Niemczech z zimnej progresji

Bardzo wysoka kwota płaconych podatków

Według najnowszych szacunków niemiecki fiskus ściągnie z podatników rekordową kwotę podatków. Również polscy pracownicy i przedsiębiorcy zapłacą w Niemczech więcej podatku niż dotychczas.

Ze względu na dobrą koniunkturę i coraz skuteczniejsze działanie aparatu kontrolnego niemiecki fiskus zgarnie do 2018 roku przewidywalnie o 19,3 mld Euro więcej podatków niż było to planowane ! Specjaliści, którzy szacowali podatki, ogłosili w Berlinie nową prognozę zysków dla kasy państwowej. W samym tylko tym roku pracownicy i przedsiębiorstwa przeleją na konta niemieckich Urzędów Skarbowych blisko 640 miliarda Euro !

Więcej: Bardzo wysoka kwota płaconych podatków

 

Strona 1 z 4

«pierwszapoprzednia1234następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.