Samochody

Niemiecki podatek drogowy za polski samochód

UWAGA!!! Zgodnie z zapisem § 1 Abs. 1 Nr. 2 Satz 1 KraftStG za polskie samochody znajdujące się w Niemczech w celach użytku na drogach publicznych trzeba zapłacić niemiecki podatek drogowy Kfz-Steuer.

Użytkownicy polskich samochodów w Niemczech muszą płacić niemiecki podatek drogowy!!! W Niemczech korzystanie z dróg publicznych jest opodatkowane. Użytkownik samochodu musi odprowadzić co roku podatek drogowy zwany Kfz-Steuer (Kraftfahrzeugsteuer – podatek od pojazdów silnikowych). Obowiązkowi temu podlegają zarówno pojazdy silnikowe zarejestrowane w Niemczech, jak i pojazdy silnikowe zarejestrowane zagranicą, ale wykorzystywane w ruchu drogowym w Niemczech. Tym samym samochody na polskich numerach rejestracyjnych znajdujące się w Niemczech zostają opodatkowane podatkiem Kfz-Steuer.

Więcej: Niemiecki podatek drogowy za polski samochód

 

Przejazd po niemieckich autostradach i drogach pozostaje darmowy

Płatne przejazdy po niemieckich autostradach i drogach dla samochodów osobowych najwcześniej w 2018 roku. Do tego czasu kierowcy osobówek nie będą płacili za przejazd przez Niemcy.

Dobra wiadomość dla wszystkich kierowców poruszających się po niemieckich autostradach i drogach: opłaty za przejazd nie weszły jeszcze w życie. Komisja Europejska nadal sprawdza zgodność z prawem unijnym nowej ustawy o opłatach drogowych. A wątpliwości prawnych jest sporo.

Z dniem 1 stycznia 2016 roku miały wejść w życie przepisy o opłacie samochodowej. Choć minął oficjalny termin wejścia w życie kontrowersyjnej opłaty, sprawa nagle przycichła – dlaczego?

Więcej: Przejazd po niemieckich autostradach i drogach pozostaje darmowy

Płatne drogi w Niemczech

Już teraz za przejazd niektórymi drogami w Niemczech trzeba zapłacić. Od 2016 roku płatne będą przejazdy po niemieckich autostradach. Auta na zagranicznych (np. polskich) numerach rejestracyjnych mają płacić więcej!

W Niemczech istnieją drogi, za przejazd którymi każdy kierowca pojazdu musi zapłacić. Drogi, na których obowiązują opłaty, to Herrentunnel w Lubece i Warnow-Tunnel w Rostocku. Obowiązek wniesienia opłat za dwa wspomniane odcinki dotyczy także kierowców samochodów osobowych. Generalnie w Niemczech obowiązują jednak póki co opłaty tylko dla samochodów ciężarowych. Ale ten stan rzeczy ma się zmienić od 2016 roku, ponieważ rząd federalny chce wprowadzenia obowiązkowych opłat dla wszystkich użytkowników niemieckich autostrad. Sprawa budzi sporo kontrowersji, gdyż de facto użytkownicy aut zarejestrowanych w innych krajach mają płacić więcej niż użytkownicy aut zarejestrowanych w Niemczech.

Więcej: Płatne drogi w Niemczech

 

Opłaty drogowe w Niemczech od 2016 roku

Wyjazd turystyczny lub do pracy do Niemiec będzie od 2016 roku zdecydowanie droższy ze względu na wprowadzenie opłat drogowych, którymi mają zostać objęte zarówno niemieckie autostrady, jak i drogi krajowe.

Wszyscy kierowcy poruszający się po publicznych autostradach i drogach krajowych w Niemczech będą od 2016 roku objęci tzw. opłatą infrastrukturalną! Jest to rodzaj opłaty drogowej. Zgodnie z nową ustawą niebawem wchodzącą w Niemczech w życie, opłata obejmie ok. 40.000 kilometrów dróg. Uwaga - pierwotnie planowano wprowadzenie opłat dla wszystkich dróg w obrębie miasta, powiatu, a także dla dróg stanowych i federalnych.

Więcej: Opłaty drogowe w Niemczech od 2016 roku

Złoty biznes polskich firm na transporcie osób po Niemczech

Coraz więcej osób podróżuje po Niemczech autokarami. Sytuację tę wykorzystują przewoźnicy (również polscy), którzy bazując na dobrej koniunkturze i otwartym rynku zarabiają krocie na transporcie osób po terenie Niemiec.

 

Na początku 2013 roku rząd federalny anulował zakaz dla autokarów, który miał pierwotnie służyć ochronie połączeń kolejowych w Niemczech. Od tego czasu na rynku niemieckich połączeń autokarowych panuje dostęp do wolnego rynku i konkurencji. Jest to świetna okazja dla polskich firm turystycznych, autokarowych, jak i przewozowych, które mogą tworzyć w Niemczech swoje linie autokarowe. Dzięki otwarciu rynku polskie firmy albo otwierają swoje oddziały w Niemczech lub też decydują się na otwarcie niezależnej spółki kapitałowej. Część firm dokonuje transportu osób polską firmą po uprzednim dokonaniu rejestracji w Niemczech.  

Więcej: Złoty biznes polskich firm na transporcie osób po Niemczech

 

Strona 1 z 4

«pierwszapoprzednia1234następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.