Opieka

Boom na opiekunki dla dzieci

W Niemczech dużym wzięciem na rynku pracy cieszą się opiekunki do dzieci. Gwałtownie rośnie liczba chętnych na zatrudnienie opiekunki, a braki w personelu są na tyle olbrzymie, że rosną stawki wynagrodzenia.

Jeżeli szukacie Państwo zatrudnienia w Niemczech w charakterze opiekunki do dziecka, to w tej chwili jest na to odpowiedni moment, aby zdobyć dla siebie zlecenia. Dlaczego? Otóż od wielu lat sytuacja na niemieckim rynku sprzyja zatrudnianiu osób trudniących się opieką nad dziećmi. Coraz więcej rodziców zostawia pod opieką swoje maleństwa opiekunce do dzieci lub w przedszkolu. Jednak boom na prywatne opiekunki trudniące się opieką nad małym dzieckiem zwiększył ogromnie możliwości zatrudnienia w Niemczech dla pracowników przedszkolnych.

Więcej: Boom na opiekunki dla dzieci

 

Pewna praca dla opiekunek w Niemczech

Polskie opiekunki na długie lata mają pewną pracę w Niemczech, gdyż 27% niemieckiego społeczeństwa ma powyżej 60 lat, a Niemcy stoją przed wyzwaniem zapewnienia seniorom opieki na jesień życia.

Polskie opiekunki pracując w Niemczech świetnie spełniają się w swojej roli. Niemieccy seniorzy potrzebują fachowej opieki, a tą zapewniają im pracowite, zaangażowane i oddane swojej pracy Polki. Niestety polskich opiekunek jest w Niemczech wciąż za mało, a potrzeby rynku przeogromne. Osób mających minimum 60 lat żyje w Niemczech 22,2 miliona, a mających co najmniej 65 lat 17,1 miliona! Większość z nich będzie potrzebowała opieki. Od zjednoczenia Niemiec liczba osób w przedziale wiekowym +65 lat wzrosła o 5,2 miliona osób. To dobitnie pokazuje, jak szybko starzeje się niemieckie społeczeństwo. Do roku 2030 aż 35% niemieckiego społeczeństwa będzie miała 60 lat!

Więcej: Pewna praca dla opiekunek w Niemczech

Koniec łatwego delegowania opiekunek do Niemiec !

Firmy zajmujące się zarobkowo opieką (Pflege) podlegają pod ustawowy nadzór niemieckiego Urzędu Celnego, który wymogami i formalnościami utrudnia życie opiekunkom delegowanym z Polski do pracy w Niemczech.

Obowiązek rejestrowania w niemieckim Urzędzie Celnym wszystkich opiekunek delegowanych do pracy w Niemczech oznacza koniec ery łatwego delegowania opiekunek. Po pierwsze branża opieki została otoczona obowiązkowym nadzorem, po drugie wymogi formalne wymuszają na firmach zajmujących się opieką prowadzenie pełnej dokumentacji dot. pracy w Niemczech.

Niemieckie Urzędy Celne powołując się na zapisy niemieckiej ustawy o delegowaniu pracowników, w której to jest zapis o tym, że wszelkie Pflegeleistungen (usługi opieki) podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu w Niemczech, wymagają od polskich pracodawców, aby ci jeszcze przed rozpoczęciem świadczenia opieki już zgłosili swoją działalność w Niemczech i odpowiednio zarejestrowali opiekunki. W wypadku niedopełnienia obowiązku pracodawcy grozi kara o astronomicznej wysokości. Przyłapanie firmy delegującej do Niemiec opiekunki z Polski bez uprzedniego dokonania rejestracji jest karane sowitą karą pieniężną sięgającą do pół miliona Euro !

Wśród polskich firm delegujących opiekunki do Niemiec nastało poczucie paniki z uwagi na nową rzeczywistość prawną. Większość firm nie dokonywała obowiązkowej rejestracji w Niemczech, jednak firmy te wystawiały do Niemiec rachunki za swoje usługi. Wystawiony niemieckiemu kontrahentowi rachunek to dokument, który potwierdza otrzymanie pieniędzy za usługę świadczenia opieki, a to już wystarczy, aby ukarać firmę, która nie dokonała zgłoszenia i rejestracji. Niemieccy zleceniodawcy, którymi najczęściej są osoby prywatne, otrzymują refundację kosztów poniesionych na zaangażowanie opiekunki, co umożliwia Pflegeversicherung. Tym samym polskie firmy wystawiając rachunek za opiekę są na celowniku niemieckich urzędów, gdyż urzędy mają dostęp do tychże rachunków. Na ich podstawie urzędy zdobywają informacje na temat firm z Polski, które świadczyły opiekę w Niemczech. Jeżeli widniejąca na rachunku polska firma nie dokonała zgłoszenia i rejestracji, to jest wzywana do dokonania obowiązków na niej ciążących pod rygorem kary pieniężnej sięgającej do 500.000 Euro.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone. © finanzamt.pl

 

Pieniądze za sprawowanie opieki nad dzieckiem

Świetne możliwości finansowe dostrzegły Polki, które za pieniądze opiekują się dziećmi Niemców. Godzina pracy opiekunki jest nieźle płatna, a formalności związane z wykonywaniem opieki prawie żadne.

W Niemczech póki co nie istnieje żadna organizacja, związek lub instytucja, która nadzorowałaby pracę opiekunek. Do tego opiekunki nie są objęte umowami taryfowymi nakładającymi obowiązek wynagradzania według stawki minimalnej. Stąd Babysitting stał się popularną formą zarabiania pieniędzy wśród Polek wyjeżdżających do pracy w Niemczech. Wystarczy nawet podstawowa znajomość języka niemieckiego, aby zająć się kilkuletnim dzieckiem. Nie trzeba posiadać żadnych certyfikatów, pozwoleń, przechodzić badań, zapisywać się do jakichkolwiek organizacji, aby świadczyć usługi opieki nad dziećmi. W tym celu trzeba tylko otworzyć Gewerbe, co trwa 5 minut. Opiekunka dziecka zarabia w Niemczech przyzwoicie. Za godzinę pracy otrzymuje średnio 10 Euro. Dobra opiekunka dziecka trafiając do zamożnej rodziny zarabia kilkanaście Euro na godzinę. Co więcej, rodzice w Niemczech chętnie zatrudniają opiekunki do dzieci, gdyż przynajmniej część kosztów opieki mogą odliczyć od podatku. Opiekunka wystawiając rachunek niemieckiej rodzinie pozwala jej na odliczenie od podatku 2/3 wartości usługi, nie więcej jednak niż 4.000 Euro. Dla rodzin w Niemczech jest to jednak spora zachęta finansowa, aby zatrudnić opiekunkę do dziecka. Dlatego coraz więcej Polek decyduje się na otwarcie jednoosobowej firmy świadczącej usługi opieki nad dzieckiem i dobrze na tym wychodzi finansowo.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone. © finanzamt.pl

Złoty interes na organizowaniu opieki w Niemczech

Do 2030 roku w Niemczech będzie żyło 1,7 miliona ludzi obłożnie chorych i wymagających opieki. Niemcy już zareagowali na te prognozy i od 2013r. wprowadzili dotacje finansowe do ubezpieczenia opiekuńczego.

Niemieckie społeczeństwo starzeje się, a liczba pracujących w Niemczech opiekunek absolutnie nie wystarcza do zapewnienia wszystkim potrzebującym opieki. Od strony finansowej Niemcy bardzo dobrze przygotowali się na problem starzejącego się społeczeństwa. Kwotą 60 Euro jest dotowane przez Państwo niemieckie prywatne ubezpieczenie opiekuńcze i to niezależnie od wysokości osiąganego dochodu przez ubezpieczonego. W praktyce oznacza to, że już od 10 Euro miesięcznej premii Niemcy dokładają kolejnych 5 Euro miesięcznie ! W ten sposób Państwo dokłada +50% do ubezpieczenia. Warunek stawiany przez ustawodawcę jest tylko jeden - minimalna kwota odprowadzanej składki ubezpieczenia opiekuńczego musi jednak wynosić przynajmniej 120 Euro.

Tylko w roku 2013 w niemieckim budżecie znalazło się 90 milionów Euro z przeznaczeniem na dofinansowanie dodatkowego ubezpieczenia opiekuńczego. Kwota ta pozwoliła zabezpieczyć dotację dla liczby 1,5 miliona osób. Problemu nie stanowi więc sfinansowanie opieki osób starszych i schorowanych, lecz prawdziwy problem to nagminny brak w Niemczech opiekunek trudniących się zawodowo opieką. To przesłanki przemawiające za pozyskaniem opiekunek z zagranicy.

Wśród polskich opiekunek wyjeżdżających do pracy w Niemczech, ta forma zarobkowania cieszy się sporą popularnością, jednak zbyt słabo wykorzystuje się instrumenty prawno-podatkowe, które pozwoliłyby polskiej opiekunce zarobić dużo więcej pieniędzy na świadczeniu opieki. Przede wszystkim nie opłaca się z punktu widzenia finansów zatrudnienie opiekunki w Niemczech w charakterze pracownika z pełnymi składkami niemieckiego ubezpieczenia społecznego, ani także nie jest to optymalne rozwiązanie, aby zatrudnić opiekunkę w polskiej firmie, a następnie oddelegować ją jako pracownika delegowanego do pracy w Niemczech. Najlepszym rozwiązaniem jest otwarcie przez opiekunkę indywidualnej działalności gospodarczej w Niemczech, czyli rejestracja popularnej Gewerbe. Dzięki temu opiekunka jako przedsiębiorca może zarobić nawet 50% więcej niż jako pracownik. Same koszty prowadzenia Gewerbe nie są wysokie. Podobnie podatki, które dzięki odpisom i ulgom podatkowym można zaniżyć lub wręcz całkowicie uniknąć płacenia podatku.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone. © finanzamt.pl

 

Strona 1 z 3

«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.