Kontrole i kary

Automatyczna wymiana danych między Urzędami Skarbowymi w UE

Od roku 2016 Urzędy Skarbowe poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej będą ze sobą ściślej współpracować w celu ustalenia obowiązku podatkowego oraz zwalczania unikania płacenia podatków.

Polskie firmy działające na niemieckim rynku, ale także polscy pracownicy oddelegowani z Polski do pracy w Niemczech, muszą liczy się od roku 2016 z intensywniejszym sprawdzaniem przez organy podatkowe obowiązku podatkowego. Działalność prowadzona w dwóch krajach unijnych (np. w Polsce i w Niemczech) otwiera furtkę do wielu nadużyć, które w głównej mierze polegają na unikaniu opodatkowania dochodów. Dzięki zacieśnionej współpracy pomiędzy Urzędami Skarbowymi poszczególnych państw (np. Polski i Niemiec) ma dochodzić do automatycznej wymiany informacji pomiędzy urzędami.

Więcej: Automatyczna wymiana danych między Urzędami Skarbowymi w UE

 

Skarbówka bierze się za podatników pracujących w Niemczech!

Aż 10 miliardów EUR wynoszą straty z tytułu niezapłaconych podatków w Niemczech. Szkoda na rzecz niemieckiego skarbu państwa jest tak duża, że aparat skarbowy wypowiada wojnę podatnikom w Niemczech.

Federalny Urząd Kontroli uważa, że Niemcy tracą rocznie 10 miliardów euro wpływów podatkowych przez manipulowanie kasami. Ta ogromna kwota pieniędzy nie trafia do budżetu państwa. Zgodnie z zapowiedzią niemieckiego Ministerstwa Finansów unikanie płacenia podatku musi być karane. W związku z tym Niemcy zaostrzają przepisy podatkowe, zwiększają liczbę przeprowadzanych kontroli i walczą z nieuczciwymi podatnikami. Rząd federalny zachęca, aby rozwiązanie niemieckie zostało wprowadzone w całej Europie. Poprzez nowe uregulowania i wzmożone kontrole zmieni się sytuacja Polaków pracujących w Niemczech.

Więcej: Skarbówka bierze się za podatników pracujących w Niemczech!

Od 2015r. zaostrzone kary dla oszustów podatkowych

W Niemczech wprowadza się nowe i zaostrzone przepisy w zakresie ścigania oszustw podatkowych dokonanych przed podatników, którzy skruszeni dobrowolnie zgłaszają się do niemieckich Urzędów Skarbowych.

Zakupione przez niemieckie urzędy płyty CD, na których znajdują się nazwiska podatników ukrywających zagranicą nieopodatkowane w Niemczech dochody (tzw. Steuersünder-CDs), spowodowały, iż w Niemczech w ostatnich miesiącach drastycznie zwiększyła się liczba samodonosów, które wpłynęły do niemieckiej administracji podatkowej od nieuczciwych podatników.

Podatnicy, którzy dobrowolnie zgłosili w niemieckich Urzędach Skarbowych nieopodatkowany na terenie Niemiec dochód, do końca 2014 roku mogli liczyć na w miarę łagodne kary lub nawet (przy ukrytych dochodach o mniejszej wartości) na całkowite uniknięcie kary. Częściową amnestię podatkową umożliwiało złożenie samodonosu i zapłacenie zaległych podatków. Od 1 stycznia 2015 roku mocno zostaje ograniczona w Niemczech rola samodonosu.

Więcej: Od 2015r. zaostrzone kary dla oszustów podatkowych

 

Kara pozbawienia wolności za pracę na czarno

Coraz częściej przeprowadzane kontrole wśród pracodawców w Niemczech ujawniają mnóstwo przypadków przekroczenia prawa. Głównym grzechem pracodawców jest zatrudnianie pracowników na czarno.

Jak poinformował Główny Urząd Celny w bawarskim Augsburgu, sąd niemieckiego kraju związkowego w Augsburgu oskarżył przedsiębiorcę z branży transportowej za zatajenie oraz defraudację wynagrodzenia za pracę. W efekcie tego przedsiębiorca został skazany wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności wynoszącą 3 lata i 9 miesięcy.

Na ryzyko tego typu kar muszą być uczuleni przedsiębiorcy działający w Niemczech. Szczególnie kwestia obowiązku odprowadzania ubezpieczeń społecznych i wskazanie właściwej osoby zarządzającej firmą w Niemczech powodują kłopoty prawne.

Więcej: Kara pozbawienia wolności za pracę na czarno

Zwiększenie kar dla osób uchylających się od płacenia podatków

W Niemczech toczy się debata polityczna nad wysokością kar dla oszustów podatkowych. Według projektu aż o 100% zwiększą się kary finansowe i prawne za uchylanie się od płacenia podatków w Niemczech.

Tendencja polityków w Niemczech jest taka, aby jak najszybciej podwoić dotychczasowe kary. Dzięki takiemu zabiegowi powinno się odstraszyć podatników przed uciekaniem do szarej strefy. Zaostrzenie ustawodawstwa trafi min. w polskich podatników prowadzących firmy, które działają na rynku niemieckim, a także w polskich pracowników zatrudnionych w Niemczech. Będę oni o wiele bardziej narażeni na kontrole Policji Celnej, która za zadanie będzie miała wyłapanie wszelkich nieprawidłowości w płaceniu podatków i zapewnienie przestrzegania niemieckiego prawa. Cel masowych kontroli jest jasny:

Więcej: Zwiększenie kar dla osób uchylających się od płacenia podatków

 

Strona 1 z 3

«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.