Polska firma budowlana w Niemczech - jak można dobrze zarobić

Świadczenie usług w Niemczech w jakiejkolwiek formie działalności gospodarczej - czy będzie to jednoosobowa firma, czy też spółka osobowa, a skończywszy na spółce kapitałowej - jest dla Polaków bardzo intratnym interesem. Szczególnie w branży budowlanej. W Niemczech możemy działać zarówno jako firma polska, jak i firma niemiecka. Ważne, aby nasza działalność gospodarcza (nawet ta polska) była zarejestrowana w Niemczech, a prowadzona działalność odbywała się legalnie.

Co powoduje, że na wyjeździe do Niemiec dobrze zarabiają nawet małe polskie firmy budowlane ?

Przede wszystkim właściciele małych firm budowlanych, w tym jednoosobowych, powinni zdać sobie sprawę z następującego faktu: w Niemczech odliczeniu od podatku podlegają koszty związane z usługami rzemieślników, których celem jest renowacja i modernizacja. Ta informacja powinna Państwu naświetlić całą istotę sprawy. Otóż Niemiec będący właścicielem budynku może nawet jako prywatna osoba odliczyć sobie od podatku rachunek zapłacony rzemieślnikowi za usługę budowlaną polegającą np. na renowacji jego budynku.

Jest to na tyle ważna wskazówka dla polskiego przedsiębiorcy w Niemczech, gdyż jednoosobowe firmy mogą przecież na własną rękę szukać zleceń w Niemczech, a nie oddawać swojego losu w ręce pośrednika. Wielu Niemców jest przecież bardzo zainteresowanych odnowieniem swojego domu, a dodatkową motywacją jest dla nich fakt możliwości odliczenia sobie kosztów wykonanej dla niego usługi. Czyli de facto Niemiec posiadający własny budynek otrzyma zwrot części kosztów poniesionych na remont i odnowienie posiadanego przez siebie budynku. To jest właśnie w całej tej usłudze najbardziej interesujące i korzystne. W myśl zasady "Polak potrafi" jest to świetny pomysł na dobrze prosperujący biznes - renowacje budynków w Niemczech należących do osób prywatnych. W tym interesie zysk mają obie strony, zarówno firma budowlana, jak i właściciel budynku. Zatem to tylko kwestia znalezienia zleceniodawcy posiadającego swój własny dom w Niemczech.

Kto zatem z Polaków chce świadczyć chociażby jako jednoosobowa firma usługi budowlane w Niemczech, to ma do zagospodarowania wielki rynek jakim są usługi budowlane dla osób prywatnych.


Wielu Polaków szuka zleceń w przemyśle budowlanym jako podwykonawcy. Oczywiście, że także i tu można znaleźć w miarę intratne zlecenie. Natomiast zbyt mało wykorzystuje się możliwości świadczenia usług budowlanych dla osób prywatnych w Niemczech, a przecież obie strony mogą zrobić na tym świetny interes. Niemiec jako właściciel budynku otrzyma refundację części kosztów poniesionych na opłacenie firmy budowlanej zajmującej się renowacją, a Polak jako firma budowlana, a zarazem i renowacyjna, zarobi wyższą stawkę niż otrzymałby za to samo zlecenie w Polsce. Należy tylko przejąć inicjatywę w swoje ręce, no i oczywiście skorzystać z usług dobrego doradcy podatkowego znającego doskonale branżę budowlaną i specyfikę Polaków w Niemczech. To z pewnością zaowocuje dobrym zarobkiem.

Źródło: Na podstawie par. 35 niemieckiej ustawy o podatku dochodowym.             

Copyright © 2014 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.