Austria

Wysokość zasiłku rodzinnego w Austrii

Kto z pracowników zatrudnionych w Austrii posiada dziecko bądź dzieci, tego w pierwszej kolejności interesuje wysokość przysługującego mu austriackiego zasiłku rodzinnego. Familienbeihilfe (wcześniej Kinderbeihilfe) wypłacane jest w Austrii co drugi miesiąc, a nie tak jak przykładowo Kindergeld w Niemczech, który rodzice otrzymują każdego miesiąca. Mimo wszystko wysokość zasiłku rodzinnego w Austrii jest na przyzwoitym poziomie.

Na pierwsze dziecko:

Na każde dziecko: 105,40 Euro

Od miesiąca, w którym dziecko ukończy 3 lata: 112,70 Euro

Od miesiąca, w którym dziecko ukończyło 10 lat: 130,90 Euro

Od miesiąca, w którym dziecko ukończyło 19 lat: 152,70 Euro

Na drugie dziecko:

Na każde dziecko: 118,20 Euro

Od miesiąca, w którym dziecko ukończy 3 lata: 125,50 Euro

Od miesiąca, w którym dziecko ukończyło 10 lat: 143,70 Euro

Od miesiąca, w którym dziecko ukończyło 19 lat: 165,50 Euro

Na trzecie dziecko:

Na każde dziecko: 140,40 Euro

Od miesiąca, w którym dziecko ukończy 3 lata: 147,70 Euro

Od miesiąca, w którym dziecko ukończyło 10 lat: 165,90 Euro

Od miesiąca, w którym dziecko ukończyło 19 lat: 187,70 Euro

Na czwarte dziecko i każde następne:

Na każde dziecko: 155,40 Euro

Od miesiąca, w którym dziecko ukończy 3 lata: 162,70 Euro

Od miesiąca, w którym dziecko ukończyło 10 lat: 180,90 Euro

Od miesiąca, w którym dziecko ukończyło 19 lat: 202,70 Euro

W Austrii występuje także tzw. zwiększony zasiłek rodzinny. Na niepełnosprawne dzieci o wysokim stopniu niepełnosprawności stawka zasiłku rodzinnego wzrosła o 138,30 € na miesiąc. Wraz ze złożeniem wniosku o zasiłek na niepełnosprawne dziecko należy załączyć do niego zaświadczenie lekarskie. Stopnień niepełnosprawności lub trwałej niezdolności musi być potwierdzony świadectwem z Federalnego Urzędu Opieki Społecznej.

W Austrii częstotliwość wypłacania zasiłku rodzinnego nie odbywa się tak jak w Niemczech każdego miesiąca. Zasiłek rodzinny wypłacany jest 6 razy do roku w dwumiesięcznych ratach. Trzynasty zasiłek rodzinny jest regulowany według ustaleń.

Od września 2011 r. do zasiłku rodzinnego wypłacana jest dodatkowa kwota 100 € wpisowego w szkole, specjalnie dla dzieci od 6 do 15 roku życia (tj. od 16 roku życia dziecka nie ma już opłaty rejestracyjnej w szkole).

Problemem, który sprawia rodzicom najwięcej kłopotów jest kwestia zarobku dziecka, które może ono osiągnąć bez odebrania lub wstrzymania rodzicom świadczenia. Dorosłe dzieci mogą mieć roczne dochody nie przekraczające maksymalnie 10.000 Euro (do roku 2010: 9.000 €), aby nie stracić prawa do świadczeń rodzinnych.

Kwota zarobku w wysokości 10.000 Euro jest podstawą podatku od dochodów osobistych, bez  uwzględnienia 13 i 14 wynagrodzenia. Odszkodowania dla uczniów lub też zapomogi dla sierot są dochodami, które nie podlegają opodatkowaniu.

Źródło: Familienbeihilfe.

 

Najlepsi pracodawcy w Austrii

Wyjeżdżając do pracy do Austrii powinniśmy poznać najlepszych pracodawców, których wybrali sami Austriacy. Praca w dobrej firmie, w której są szanowane prawa pracownika, regularnie płacone pensje oraz zapewnione odpowiednie gratyfikacje finansowe jest dziś bardzo poszukiwanym produktem pośród osób, które emigrują zarobkowo z Polski zagranicę. Jeżeli decydujemy się na podjęcie pracy w samej Austrii, to warto wiedzieć, kogo austriaccy pracownicy uważają za najlepszą firmę i gdzie im się najlepiej pracuje bądź też pracowało.

W zaprezentowanym zestawieniu znajduje się 20 austriackich firm, które zostały najwyżej sklasyfikowane w kategorii najlepszy pracodawca Austrii za rok 2011. W pierwszej dziesiątce najlepszych firm znajdują się o dziwo nie te duże firmy jak np. koncerny, ale przede wszystkim firmy średniej wielkości, co by oznaczało, że świadczenie pracy przez pracowników dla takich firm cieszy się w Austrii największą popularnością. Na pierwszym miejscu znajduje się producent urządzeń do pomiarów, firma Omicron. Na drugim miejscu znajduje się jeden ze znanych austriackich hoteli. Trzecie miejsce przypadło firmie oferującej bony. Duże przedsiębiorstwa pojawiają się dopiero w drugiej dziesiątce zestawienia.

Ranking powstał w oparciu o ocenę dokonaną przez byłych i aktualnych pracowników tychże firm. Punkty zostały przyznane w kategorii od 1 do 5, gdzie pięć punktów oznaczało najwyższą notę. Pracownicy oceniali firmy pod kątem koleżeństwa wśród pracowników, warunków pracy, opieki nad dzieckiem, dodatków na jedzenie oraz ogólnego klimatu panującego w firmie. To było 5 czynników branych pod uwagę przy rozdziale 5 punktów.

Top-20 najlepszych pracodawców w Austrii :

1.

Omicron Electronics GmbH

4,8657 punktów

2.

Posthotel Achenkirch

4,8281 punktów

3.

Edenred Austria GmbH

4,8196 punktów

4.

EUCUSA GmbH

4,7602 punktów

5.

Westbahn GmbH

4,6692 punktów

6.

ePunkt Internet Recruiting GmbH

4,6481 punktów

7.

COUNT IT GmbH & Co KG

4,64 punktów

8.

Catalysts GmbH

4,6212 punktów

9.

Business Data Consulting GmbH

4,614 punktów

10.

GERASYS EDV Handels- u. Dienstleistungs GmbH

4,609 punktów

11.

Hintsteiner GmbH

4,6086 punktów

12.

LimeSoda Interactive Marketing GmbH

4,5896 punktów

13.

Personalis GmbH

4,5816 punktów

14.

elements.at new media solutions GmbH

4,558 punktów

15.

Snipcard GmbH

4,5096 punktów

16.

Hödl Consulting GmbH

4,5025 punktów

17.

PGA, Verein für prophylaktische Gesundheitsarbeit

4,499 punktów

18.

Tech Data Österreich GmbH

4,49 punktów

19.

Tirolia Spedition GmbH

4,4618 punktów

20.

Hotel Hochschober

4,4532 punktów

Źródło: Kununu.

Wysokość czynszu w austriackich miastach

Ceny wynajmu lokali nie są aż tak duże w Austrii, jak przykładowo w innych krajach. Weźmy za przykład chociażby austriacką stolicę Wiedeń. Ceny czynszu lokali biurowych we Wiedniu są tańsze niż w Warszawie ! Wydawałoby się to na pierwszy rzut oka absurdem, jednak Europa Wschodnia jest generalnie droga. Wiedeń jest w Europie tym miastem, w którym jest najwyższy standard życia. A do tego ceny lokali wcale nie są przerażająco duże.

Średnia cena najmu lokalu biurowego we Wiedniu kosztuje rocznie w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy 332 Euro. Tańszą stolicą w Europie jest wprawdzie Berlin, gdzie 1 m2 kosztuje średnio w ciągu roku zaledwie 294 Euro. Dla przykładu jeden metr kwadratowy lokalu biurowego kosztuje rocznie w Warszawie średnio 413 Euro. To porównanie Wiednia, Berlina i Warszawy obrazuje nam dokładnie relację cenową w Austrii, Niemczech i Polsce w branży nieruchomości.

Koszty najmu powierzchni biurowej w Austrii kształtują się pomiędzy 7 Euro a 20 Euro za jeden metr kwadratowy miesięcznie. Cena tak naprawdę zależy od położenia lokalu.

Średnia cena 1m2 powierzchni biurowej w austriackich miastach :

Wien                          20 Euro

Salzburg                     11,40 Euro

Graz                           10,60 Euro

Innsbruck                   10,60 Euro

Linz                            90,20 Euro

Bregenz                      8,90 Euro

Eisenstadt                   8,70 Euro

Klagenfurt                   7,90 Euro

St. Pölten                   7,60 Euro

W tym porównaniu najdroższa jest stolica kraju Wiedeń. Przy tej okazji warto przypomnieć, że nie koniecznie w każdym kraju ceny najmu lokali są największe akurat w stolicy. Najlepszym dowodem na poparcie tej tezy są Niemcy, gdzie przykładowo ceny najmu lokali we Frankfurcie i Monachium są dużo droższe niż w Berlinie. Ale akurat na austriackim rynku nieruchomości prym wiedzie Wiedeń i to z dużą przewagą nad kolejnymi miastami ujętymi w rankingu.

Źródło: WKO Fachverband Immobilien.

 

Pobyt w Austrii obywatela polskiego

Obywatele Szwajcarii oraz Unii Europejskiej (w tym Polacy) nie potrzebują specjalnego zezwolenia na pobyt w Austrii, jakie wymaga austriacka administracja od obywateli krajów trzecich. Polacy mogą zatem przebywać w Austrii do 3 miesięcy bez załatwiania większych formalności. Po upływie okresu trzymiesięcznego każdy obywatel Polski musi się w Austrii oficjalnie zameldować. Skutkiem meldunku jest wystawienie przez administrację w Austrii zaświadczenia o zameldowaniu.

Po upływie 5 lat pobytu w Austrii obywatele Polski otrzymują prawo do tzw. pobytu stałego. Warunkiem uzyskania statusu pobytu stałego jest taki pobyt w Austrii, który jest absolutnie zgodny z prawem i co ważne – nieprzerwany. Owe 5 lat pobytu w Austrii nie może być przerwane. Oczywiście nie chodzi tu o przebywanie non-stop u stóp Alp bez wyjazdu na urlop poza granice kraju, jednakże trzeba udowodnić, że np. pracuje się przez pięć okrągłych lat w Austrii. Po spełnieniu tych dwóch kryteriów można dopiero mówić o pobycie stałym w Austrii. Od strony administracyjnej pobyt stały w Austrii zostaje potwierdzony kolejnym zaświadczeniem, które tym razem nosi nazwę „Zaświadczenie o pobycie na stałe”.

Obywatele Polski mają wolny dostęp do austriackiego rynku pracy. Mogą zatem swobodnie przemieszczać się po Austrii w poszukiwaniu zatrudnienia i takowe podejmować. Jedynym warunkiem jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości, tj. dowodu osobistego lub względnie paszportu. Polacy mogą w Austrii nie tylko legalnie pracować, ale również otwierać i prowadzić działalność gospodarczą.

Źródło: Ustawa o meldunku.

Gospodarka Austrii

Pomimo tego, iż Austria w oczach wielu ludzi uchodzi jako kraj rolniczy i cel podróży turystycznych, to jednak nie można zapominać, iż jest także ważnym ośrodkiem przemysłowym, a wiele światowych koncernów i uznanych marek na świecie ma właśnie w Austrii swoje główne siedziby.

Bardzo dobrze rozwija się w Austrii sektor usług. Kraj słynie nie tylko z bardzo dobrych usług turystycznych, gastronomicznych i hotelarskich, ale także np. z usług bankowych. Do najważniejszych gałęzi gospodarki należą branża spożywcza, produkcja używek, przemysł maszynowy, przemysł stalowy, przemysł elektroniczny, przemysł elektryczny, przemysł chemiczny oraz produkcja samochodów i części do nich.

Polscy pracownicy bądź też polskie firmy mogą w w/w gałęziach przemysłu szukać zatrudnienia względnie zleceń, gdyż w tych sektorach nastąpił wyraźny wzrost gospodarczy. Generalnie Austria cieszy się wśród zagranicznych inwestorów dużych zainteresowaniem. Powodem takiego stanu rzeczy jest z jednej strony stabilna gospodarka odnotowująca stały wzrost. Z drugiej zaś strony położenie kraju wpływa w istotny sposób na podjęcie decyzji o ulokowaniu firmy właśnie w Austrii. Kraj ten jest pomostem pomiędzy Europą Zachodnią a Europą Wschodnią, a także jej bliski kontakt do krajów z Europy Południowej sprawia, iż Austria jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym oraz gospodarczym.

Jednym z sąsiadów Austrii są Niemcy, a zarazem jest to najważniejszy partner biznesowy. Wiele niemieckich firm inwestuje na rynku austriackim i otwiera tu swoje przedstawicielstwa. Na południu Austria graniczy z Włochami, do których mimo wszystko należy gospodarka zaliczana do jednej z najsilniejszych w Europie. Ponadto Austria może pochwalić się świetnymi tradycjami w pielęgnowaniu kontaktów w Europie Wschodniej. Uwarunkowania historyczne pozwalają jej korzystać w pełni ze współpracy z takimi krajami jak Węgry, Czechy i Słowacja, które przecież dawno temu tworzyły z Austrią monolit. Ponadto Austria pielęgnuje dobre kontakty handlowe z krajami byłej Jugosławii, a w szczególności z Chorwacją. Nie można także zapominać, że jednym z ważniejszych partnerów Austrii jest Szwajcaria, której gospodarka jest tylko nieznacznie lepsza od gospodarki austriackiej. To międzynarodowe ukierunkowanie Austrii sprawia, że ten wcale nieduży kraj bardzo dobrze wykorzystuje swoją rolę w zjednoczonej Europie.

Najważniejsze dane dotyczące austriackiej gospodarki :

wzrost gospodarczy 2%
produkt krajowy brutto 284 miliardów Euro
produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca 29.960 Euro
procentowo produkt krajowy brutto 2,76%
poziom inflacji 1,7%
poziom eksportu (w % PKB) 39,4%
poziom inwestycji (w % PKB) 20,7%

Źródło: OECD, WIFO, Eurostat, Komisja Europejska.

 

Strona 2 z 3

«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.