Z OSTATNIEJ CHWILI

Liczba pracujących w Niemczech wynosi 43,3 mln osób

Sytuacja na niemieckim rynku pracy jest nadal bardzo dobra. Jednak trzeba przyznać, że liczba pracowników spadła na koniec 2015 roku. Według wstępnych obliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego liczba osób zatrudnionych spadła w grudniu do około 43,3 milionów. Liczba ta tyczy się osób zamieszkałych na terenie Republiki Federalnej Niemiec. W porównaniu do listopada 2015 spadek był o 173 tys. osób, co stanowi 0,4 procenta. Federalny Urząd Statystyczny jednak uspokaja. Spadek był niższy niż średni w ciągu całych pięciu ostatnich lat. Wpływ na nieznaczny spadek mogła mieć zima. W porównaniu do grudnia ubiegłego roku liczba zatrudnionych osób wzrosła o 441 tys. (daje to wzrost około 1%). Samo bezrobocie w grudniu było na poziomie około 1,9 mln osób, co daje 6.000 mniej bezrobotnych niż w roku wcześniejszym.

©finanzamt.pl

EDEKA przejmuje 450 oddziałów Kaiser Tengelmann

Pomimo pewnych trudności przejęcie sieci sklepów branżowych „Kaiser Tengelmann” przez koncern EDEKA jest już pewne. Jak informuje Handelsblatt, minister gospodarki Niemiec p. Sigmar Gabriel został poproszony o podpisanie specjalnego zezwolenia dotyczącego przejęcia jednej sieci sklepów przez drugą na ściśle określonych warunkach. Edeka chce jak najszybciej dokonać przejęcia 450 oddziałów Kaiser Tengelmann, musi jednak spełnić pewne warunki. Koncern Edeka został wezwany do utrzymania 16 tys. miejsc pracy przez co najmniej pięć lat po przejęciu, a także zawiązania umów zbiorowych ze związkiem zawodowym Verdi. Grupa Tengelmann postanowiła zbyć sieć swoich supermarketów, ponieważ od 15 lat przynosiły same straty. Jednak Federalny Urząd Kartelowy zabronił w kwietniu 2015 przejęcia sieci sklepów przez inny koncern. Tłumaczył to możliwością znacznego pogorszenia się warunków konkurencji w niektórych regionach kraju. Odpowiedź przedsiębiorstwa była natychmiastowa. Zgłoszono się do ministra gospodarki o podpisanie specjalnego zezwolenia na przejęcie.

©finanzamt.pl

Powszechne obawy przed niewłaściwym wykorzystaniem danych w Niemczech

70 procent ludzi w Niemczech boi się konsekwencji jakie mogą nastąpić po kradzieży danych. Badania na ten temat przeprowadził GfK Verein. To z nich wynika, że obawy opierają się przede wszystkim o ewentualne straty finansowe, co zadeklarowało 65 procent badanych przez GfK Verein. Pozostałe wątpliwości to naużywanie własnej tożsamości przez osoby trzecie (53 procent) i naruszenie prywatności (48 procent). Większość obywateli przekonana jest, że rząd federalny robi zbyt mało, aby chronić dane swoich obywateli. W ostatni czwartek stycznia we Frankfurcie odbyło się spotkanie z inspektorem ochrony danych rządu federalnego i krajów związkowych. W 2006 zostały ogłoszone przez Radę Europy „Europejskie Dni Ochrony Danych”. Mają one na celu podniesienie świadomości na temat obchodzenia się z danymi osobowymi. Plan na najbliższe lata to stworzenie i zastosowanie jednolitego prawa ochrony danych na całą Unię Europejską.

©finanzamt.pl

Deutsche Bank redukuje liczbę oddziałów w Niemczech

Jeden z liderów w niemieckim sektorze bankowym redukuje na niższy bieg i przygotowuje wszystko do reorganizacji swoich niemieckich oddziałów. Zmiany związane są ze zmniejszeniem ilości oddziałów w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Zgodnie z zapowiedzią banku, już w trzecim kwartale tego roku rozpocznie się zmniejszanie sieci oddziałów na terenie całego kraju. Pod koniec 2017 roku Deutsche Bank zamierza w całych Niemczech zmniejszyć liczbę swoich lokalizacji z 700 do zaledwie 200. Zgodnie z wypowiedziami władz banku, pozostałe sieci oddziałów nadal będą miały bardzo duże znaczenie lokalne. Deutsche Bank nie będzie zaniedbywał obszarów pozostawionych bez bezpośredniej placówki. Pozostałe placówki przejmą obowiązki i klientów z likwidowanych lokalizacji, najbliższych sobie regionem. Szykują się masowe zwolnienia. W zaplanowanej reorganizacji grupa około 9 tys. pracowników Deutsche Bank pozostanie bez miejsca pracy.

©finanzamt.pl

Deutsche Bank tnie premie nawet o 30 procent!

Mniejsze premie dla wszystkich. Tak zadecydował nowy prezes Deutsche Banku pan John Cryan. W niektórych przypadkach jest to obcięcie premii nawet o 30 procent mniej niż to miało miejsce w roku poprzednim.  Już w grudniu kierownicy działów zostali zobligowani do rozmów z podwładnymi, że tylko ich wydajność będzie miała wpływ na gratyfikacje finansowe. Dla wszystkich pracowników banku jest to z pewnością jeden z najgorszych okresów. Finalnie premie będą przyznawane indywidualnie i można je będzie otrzymać na początku marca. Do tego czasu przydzielona pula na ten cel może zostać skorygowana w dół. Należy pamiętać, że ostatnio Deutsche Bank jako jeden z liderów w branży bankowej na rynku niemieckim, przeżywa duży i poważny kryzys.

©finanzamt.pl

Mniej biurokracji w Job Center

Po latach dyskusji rząd federalny chce zmniejszyć biurokrację w niemieckim Job Center. Ma to na celu nie tylko usprawnić pomoc przy poszukiwaniu pracy dla uchodźców, ale także dla pozostałych osób zarejestrowanych jako bezrobotne ma być to duże udogodnienie. Planowane zmiany dotyczą usprawnienia procesów administracyjnych i ułatwienie przy wyliczaniu funduszy społecznych. W grudniu Federalna Agencja Pracy miała zarejestrowanych około 2.680.000 bezrobotnych. Daje to najniższy poziom bezrobocia od 24 lat. Jednak druga strona medalu pokazuje, że w tej najniższej od lat stopie bezrobocia jest prawie 1 milion osób długotrwale bezrobotnych. Znaczące zwiększenie pracy urzędników w postaci dodatkowych bezrobotnych będzie miało miejsce w połowie roku – a to ze względu na rejestrację uchodźców.  Azylanci mogą się zarejestrować w biurach pracy dopiero po zakończeniu całej procedury azylowej, dlatego tak odległy termin. Według wstępnych kalkulacji oczekuje się 200 tys. bezrobotnych uchodźców. Z tego powodu nie tylko dla samych bezrobotnych zmniejszenie biurokracji będzie korzystne. Także urzędnicy dzięki temu będą mogli skupić się na doradztwie i pośrednictwie pracy, a nie na przerzucaniu papierków.

©finanzamt.pl

Tak wiele fałszywych banknotów EUR w obiegu jak nigdy dotąd!

Od momentu wprowadzenia banknotów i monet Euro w 2002 roku, nie było tak wiele wycofanych fałszywek z rynku jak w roku ubiegłym. Według wyliczeń Europejskiego Banku Centralnego (EBC) ilość fałszywych banknotów osiągnęła poziom aż 899.000. Dużą część z fałszywek wprowadzonych do obiegu odkryto w bankowości i handlu. Walka z fałszywkami stała się możliwa min. dzięki skutecznym działaniom Policji. Jak wynika z raportu niemieckiego Banku Federalnego, poziom fałszywek jest najwyższy od momentu wprowadzenia wspólnej waluty. W Niemczech liczba fałszywek wzrosła o 51 %. Jest to bardzo drastyczny i niepokojący wzrost. Szkody wywołane tak wysokim wzrostem powiększyły się z 3,3 mln do 4,4 mln euro. W 2004 roku szkody były na poziomie 6,1 mln euro. W 2005 roku było to 4,9 mln euro. Straty jednak mogły być jeszcze wyższe.  Na całym świecie straty z wpuszczonych do obiegu fałszywych euro osiągnęły poziom wyższy niż 39 mln euro.

©finanzamt.pl

Długie oczekiwanie w nowych punktach serwisowych

Według założeń nowe centra serwisowe, powołane przez regionalne stowarzyszenie lekarskie, miały na celu umawianie ubezpieczonych pacjentów do specjalistów w czasie nie dłuższym niż 4 tygodnie. Brzmi nieźle, ale realizacja już nie jest tak łatwa. Pomimo jasnych i klarownych przepisów zadanie trudne do wprowadzenia. Jak informuje Fundacja Ochrony Pacjenta, problemów w sprawnym funkcjonowaniu centrum jest kilka. Do najważniejszych należą: nie ma jednolitego numeru telefonu z podziałem na landy, zasady powołania centrum różnią sią w poszczególnych landach, brak jednolitej koordynacji całego procesu od rejestracji do końcowej wizyty u specjalisty, odległość do specjalisty jest określona inaczej, pacjenci mają problem z godzinami, w których czynne są centra serwisowe, a także mieszkańcy domów opieki nie otrzymują pomocy. Dodatkowo centra nie przekazują informacji dotyczących specjalistów, którzy przyjmują pacjentów w ramach wizyt domowych. To wszystko powoduje chaos.

©finanzamt.pl

 

Zamówienia w branży budowy maszyn stale rosną!

Bardzo dobra wiadomość dla Polaków pracujących w niemieckiej branży budowy maszyn. Sytuacja zamówień w branży cały czas jest dobra, a to oznacza dla zatrudnionych w tym sektorze stałą i pewną pracę w najbliższym czasie. Jak podał niemiecki Urząd Statystyczny, w końcówce roku branża budowy maszyn odnotowała kolejny wzrost. W porównaniu do miesięcy wcześniejszych końcówka roku wykazała 6-procentowy wzrost w sektorze nowych zamówień. Światowy popyt na maszyny i urządzenia przemysłowe odnotowuje coraz to większe tendencje wzrostowe. Branża krajowa odnotowała 9-procentowy wzrost miejsc zatrudnienia, gdzie w tym samym czasie w innych krajach wzrost był tylko 4-procentowy. Wcześniejsze chwilowe osłabienie miało związek z kiepską kondycją na rynku chińskim, od którego niemieccy producenci są nieco uzależnieni. Jednak w pozostałych krajach poza strefą euro, popyt na zamówienia zagraniczne wzrósł do 4 procent.

©finanzamt.pl

Ceny na niemieckich stacjach benzynowych nadal idą w dół

Coraz lepsze wieści dla Polaków tankujących swoje samochody w Niemczech. W ostatni weekend cena benzyny spadła do 1,129 euro, a oleju napędowego do 0,86 euro za litr. Cena ropy spada i spada. W ostatnim tygodniu koszt baryłki wynosił 29 euro. Niesamowite, ale mamy do czynienia w Niemczech z najniższym wynikiem od 12 lat!!! Według obliczeń, to dzięki wciąż spadającej cenie, kierowcy w Niemczech zaoszczędzą ponad 10 miliardów euro. Kwota niebywała. Jak podaje w swoich statystykach ADAC, to na stacjach benzynowych w zeszłym tygodniu można było zatankować diesla już za 0,879 centów za litr. Jest to duża różnica, gdyż benzyna kosztowała 1,149  euro za litr. Cena oleju opałowego też spada i to do 39,26 euro-centów za 100 litrów. Sytuacja sprawia, że przy zbiorniku o pojemności 3000 litrów zaoszczędzimy około 420 euro w porównaniu do roku poprzedniego. Dzięki spadkowi cen ropy także ceny za bilety lotnicze są obecnie o 2,8 procenta tańsze niż rok temu.

©finanzamt.pl

Plus 1,7% wzrostu niemieckiej gospodarki

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 1,7 procenta. Daje to drugi rok z rzędu wzrost powyżej średniej w ostatnich dziesięciu latach, co ogłosił Federalny Urząd Statystyczny w Berlinie. Niewiele osób martwi się obecnie o swoje miejsca pracy, co niezwykle cieszy. Na rynku pracy w Niemczech mamy do czynienia z pewnym precedensem. Otóż od 24 lat nie było w Niemczech tak niskiego poziomu bezrobocia. W grudniu 2015 bezrobocie wynosiło zaledwie 2.681.000 osób. Konsumpcja jest motorem napędowym niemieckiej gospodarki i to pomimo przyjęcia wielu uchodźców oraz wydania na integrację setek tysięcy euro (a w związku z zaistniałymi problemami koszty przyjęcia uchodźców mogą być jeszcze większe). Wielu ekonomistów ocenia imigrację z Syrii, Iraku czy Afganistanu jako program stymulacyjny także w odniesieniu do 2016 roku. Tanie ceny ropy oraz słabe euro przyczyniły się do zwiększenia usług eksportowych. Tak więc w roku 2016 pomimo kryzysu związanego z uchodźcami, zagrożenia terrorystycznego i słabnącej gospodarki Chin wszyscy patrzą na najbliższe miesiące z wielkim optymizmem. Prawie wszystkie przedstawione prognozy przewidują wzrost gospodarczy na mniejszym lub większym poziomie. W Republice Federalnej Niemiec władze lokalne i społeczne generują drugi rok z rzędu nadwyżki. W ten oto sposób Niemcy są po raz kolejny dalecy od przekroczenia limitu deficytowego na poziomie 3,0 procenta PKB.

©finanzamt.pl

Zmiana kart kredytowych

Wiele instytucji bankowych w Niemczech będzie zmieniało karty do kredytowe z uwagi na stosunkowo dużą przestępczość związaną z możliwością uzyskania przez przestępców danych zawartych na karcie. Okazuje się bowiem, że karty kredytowe będące aktualnie w obiegu, mogły zawierać błąd umożliwiający przestępcom dostęp do danych. Karty chcą zmienić min. Commerzbank, Postbank oraz ING Diba. Klienci tych instytucji bankowych mogą spodziewać się za jakiś czas listów, w których sprawa zostanie precyzyjniej przedstawiona, a do listu załączona będzie nowa karta.

©finanzamt.pl

 

Ponad dziesięć miliardów euro nadwyżki w budżecie federalnym!

Gospodarka Niemiec ciągle stabilna. Mimo dużych zawirowań na rynkach światowych to właśnie Niemcy wychodzą na prowadzenie we wszystkich rankingach - jak ogłosił „Spiegel” powołując się na wstępne obliczenia Federalnego Ministerstwa Finansów. Nadwyżka budżetowa jest dwukrotnie wyższa niż to obliczono jesienią 2015 roku. Według raportu ogłoszonego przez niemiecki rząd federalny nadwyżka za rok 2015 wynosi ponad dziesięć miliardów euro. Wysoka stabilność gospodarcza Niemiec daje dużo spokoju naszym rodakom pracującym w Niemczech, a taki stan rzeczy powinien ich cieszyć.

©finanzamt.pl

2016 rok nadal trudny dla rolników

Zgodnie z wypowiedzią jaką udzielił niemiecki minister rolnictwa Christian Schmidt dla „Passauer Neue Presse” nie spodziewa się on poprawy sytuacji dochodowej rolników w Niemczech. Ceny produkcji przemysłowej nie spadły drastycznie w roku 2015. Rozwój na rynku światowym utrzymuje się na oczekiwanym poziomie. Jak powiedział Schmidt na kilka dni przed rozpoczęciem „Internationale Grüne Woche“ w Berlinie, to patrzy z pewnym niepokojem w nowy rok. W średnim okresie sytuacja z punktu widzenia niemieckich polityków ma się poprawić. Komisja Europejska oczekuje, że w najbliższej przyszłości ceny mleka uplasują się na poziomie 35 centów za litr. Warto podkreślić, że istnieją różne sposoby lepszego monitorowania rynku, celem szybszego reagowania na zmiany i tłumienia wahań cenowych.

©finanzamt.pl

Pierwszy strajk w nowym roku Amazon w Bad Hersfeld

W pierwszym strajku w nowym roku w największej na świecie firmie wysyłkowej kontynuowany jest spór zbiorowy. Związek zawodowy wezwał na stronie Amazon do strajku i wyznaczył zeszły poniedziałek na dzień jego ponownego rozpoczęcia. W godzinach porannych 300 uczestników zaangażowanych było w strajk, w ciągu całego dnia do strajku dołączyło 450 pracowników. Pomimo strajku w ciągu całego ubiegłego tygodnia nie było przestojów w pracy w pozostałych lokalizacjach. Zgodnie z wypowiedzią sekretarza Mechthild Middeke, to w nowym roku pracownicy Amazon będą gotowi do strajków. Czy to oznacza, że na tym pierwszym nie poprzestają? Strajki mają na celu przeforsowanie dla ponad 10 tysięcy pracowników amerykańskiej firmy zatrudnionych w Niemczech, umów taryfowych na poziomie sprzedaży detalicznej i wysyłkowej.

©finanzamt.pl

Sprzedaż BMW w 2015r. lepsza niż Mercedesa i Audi

Nowy rok sprzyja podsumowaniom, nie inaczej ma się sprawa z koncernem samochodowym marki BMW. W roku 2015 bawarski koncern odnotował sprzedaż na poziomie 2,25 miliona samochodów. Tym samym BMW utrzymało pozycję lidera w sektorze samochodów luksusowych, bijąc tym samym konkurencję w postaci Mercedesa i Audi. Pomimo przeciwności na niektórych rynkach, sprzedaż samochodów BMW wzrosła o 6,1 procent, co jest świetnym wynikiem! Jak powiedział na pokazie samochodów w Detroit dyrektor sprzedaży Ian Robettson, to management BMW spodziewa się dalej wielu wyzwań w roku 2016. Z tego powody ważne jest, by nadal elastycznie reagować na aktualne warunki rynkowe, co ma doprowadzić do utrzymania się na drodze do sukcesu. Mimo spadku sprzedaży w grudniu 2015 o 0,8 procenta, zarząd jest pewien, że nastąpi dalsz rozwój koncernu. Sprzedaż BMW wzrosła w Europie. To na starym kontynencie grupa z Monachium sprzedała milion samochodów, co odpowiada 9,4 procentowemu wzrostowi. W Chinach sprzedano około 464 tysiące samochodów, czyli o 1,7 procenta więcej w odniesieniu do poprzedniego roku. W USA sprzedaż osiągnęła podobny poziom wzrostu około 2,2 procenta, co dało  405 tysięcy sprzedanych samochodów. Najwięksi rywale byli nieco gorsi niż BMW. Mercedes sprzedał 1,99 miliona aut, natomiast Audi odnotowała sprzedaż na poziomie 1,8 mln aut. Większość ze sprzedanych samochodów wyszło z pod ręki naszych rodaków. Musimy pamiętać, że to właśnie w koncernie BMW pracuje jedna z najliczniejszych grup polskich migrantów zarobkowych. W zakładach w Monachium czy też w Dingolfing można na taśmie bardzo usłyszeć polski język.

©finanzamt.pl

 

Rekord w liczbie osób pracujących w Niemczech!

W Republice Federalnej Niemiec w roku 2015 średnio było 43 miliony zatrudnionych osób, co wynika z danych opublikowanych przez niemiecki Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Tak wielu czynnych zawodowo osób w Niemczech jeszcze nie było! Według danych Urzędu Statystycznego liczba ta wynosiła o około 324.000 lub 0,8 procenta więcej niż rok wcześniej. W ten sposób kontynuowany jest stały trend wzrostowy, jaki na niemieckim rynku pracy ma miejsce już od lat. Liczba pracujących osiągnęła najwyższy poziom od zjednoczenia Niemiec. Miał na to wpływ niewątpliwie fakt, że migracja pracowników zagranicznych skompensowała negatywne skutki demograficzne. Sporą grupę migrantów zarobkowych stanowią polscy pracownicy.

©finanzamt.pl

Stopa bezrobocia wzrosła do 2.681 miliona

Według danych podanych przez Federalną Agencję Pracy w Norymberdze, liczba osób bezrobotnych w Niemczech wzrosła do 2.681 miliona. W samy grudniu 2015 liczba ta wzrosła o 48 tysięcy nowo zarejestrowanych osób. W porównaniu do roku poprzedniego jest to o 82 tys. osób bezrobotnych mniej. Stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 punktu procentowego, uzyskując końcowo 6,1 procent.

©finanzamt.pl

W jakich zawodach stażyści zarabiają najwięcej?

Wynagrodzenie za pracę dla stażystów wzrosło w zeszłym roku po raz czwarty z rzędu. Musimy pamiętać, że stażyści to nie tylko młodzi ludzie, którzy ukończyli szkołę. Ale także osoby, które ukończyły serię szkoleń i muszą odbyć obowiązkowy staż. Zgodnie z danymi podanymi przez niemiecką gazetę „Süddeutsche Zeitung”, w której to powołuje się na analizy wykonane przez Federalny Instytut Kształcenia Zawodowego (BIBB). W Niemczech Zachodnich stażyści zarabiali średnio 832 euro brutto miesięcznie, co stanowi wzrost o 3,7 procenta w porównaniu do ubiegłego roku. W Niemczech wschodnich wynagrodzenie poprawiło się o 4,3 procenta i wyniosło średnio 769 euro brutto miesięcznie. Kwoty różnią się od zawodu oraz od regionu, w którym wykonywana jest praca. Największe wynagrodzenie otrzymywali stażyści w branży budowlanej, natomiast najmniej otrzymywali fryzjerzy.

Przegląd popularnych zawodów pod kątem zarobków stażystów z podziałem na Niemcy zachodnie i wschodnie (za SZ):

Zawód/Branża

Niemcy Zachodnie

Niemcy Wschodnie

Murarz

1057 €

861 €

Mechanik

998 €

976 €

Mechanik przemysłowy

992 €

947 €

Ubezpieczenia i finanse

986 €

986 €

Przemysł

960 €

894 €

Asystent administracyjny

895 €

895 €

Handel

827 €

740 €

Sprzątanie

765 €

688 €

Medycyna/asystent medyczny

743 €

743 €

Szef kuchni/kucharz

735 €

612 €

Mechanik samochodowy

733 €

614 €

Pracownik biurowy

721 €

667 €

Malarz

600 €

600 €

Piekarz

600 €

600 €

Fryzjer

494 €

269 €

Powyższa tabela może być cenną wskazówką dla osób szukających w Niemczech stażu. Jednak mimo wszystko potencjalni stażyści powinni indywidualnie sprawdzać poziom wynagradzania w firmach oferujących staże. Generalnie większość dużych firm w Niemczech prowadzi okresowe nabory dla stażystów.

©finanzamt.pl

Dynamicznie rozwijający się rynek samochodowy w Niemczech!

Rynek samochodów w Niemczech nie śpi. W grudniu odnotowano 8 procentowy wzrost w ujęciu rocznym nowych samochodów, które wyjechały na niemieckie drogi. Dane ogłoszono przez Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego VDA. W całym ubiegłym roku zostało zakupionych 3,2 mln nowych samochodów, co daje o 6 procent więcej niż w roku 2014. Na naszym rynku większy wzrost odnotowały jednak marki zagraniczne. Eksport rodzimych marek do innych krajów odnotował zaledwie o 3 procent. Tak mały wzrost szef Matthias Wissmann VDA tłumaczy tym, iż konkurencja na rynkach międzynarodowych jest coraz trudniejsza i bardziej wymagająca.

©finanzamt.pl

 

Więcej pieniędzy w 2016 roku!

Większość osób pracujących w Niemczech w 2016 roku z radością będzie zaglądać do swoich portfeli. Według prognoz RWI (Reńsko-Westfalski Instytut Badania Gospodarki) w nowym 2016 roku na jednego mieszkańca Niemiec przypadnie około 430 euro więcej. Jak wynika z prognoz, siła nabywcza w 2016 roku wzrośnie w sumie o około dwa punkty procentowe i ma ona oscylować w całych Niemczech na poziomie 1776 miliarda euro. Różnica w rozkładzie siły nabywczej jest także w podziale na regiony Niemiec. Podczas gdy dla mieszkańców Starnberg na Bawarii siła nabywcza to około 31.850 euro, to w przygranicznym Görlitz w Saksonii jest na poziomie 17.194 euro. Porównując wszystkie miasta w Niemczech na samym czele plasuje się München. Hamburg jako drugie najbardziej zaludnione miasto w Niemczech, uplasowało się dopiero na 8 miejscu pod względem największej ilości siły nabywczej.

©finanzamt.pl

Ceny za energię elektryczną w Niemczech wzrastają, a gaz tanieje

Niestety nie za dobre wieści płyną dla konsumentów. Jak podaje niemiecka prasa, cena energii elektrycznej w Niemczech będzie w roku 2016 rosła. Spadną natomiast ceny gazu. W nowym roku będą one tańsze niż w roku 2015. Obniżenie ceny za gaz w pierwszym kwartale roku 2016 średnio o 4,5 procenta będzie bardzo sprzyjające dla 3,9 mln gospodarstw domowych w Niemczech. Ceny oleju opałowego spadły już w ciągu 2015 roku o 23 procent. Przewiduje się, iż  cena za energię elektryczną w styczniu i lutym 2016 wzrośnie średnio o 2,8 procenta. Wzrost ceny energii dotknie około 6,7 miliona gospodarstw domowych w Niemczech.

©finanzamt.pl

Najnowsze wyniki finansowe w niemieckiej branży budowlanej

Mimo mniejszej liczby zleceń w branży budowlanej w miesiącu październiku 2015 roku, branża ta nie przechodzi kryzysu, a wręcz przeciwnie ma się kwitnąco. Wpływ na niższą ilość zleceń miało przyjęcie wyjątkowo dużo zamówień w miesiącu wrześniu. Jak podaje niemiecki Urząd Statystyczny przyjęte zlecenia w miesiącu październiku 2015 przekroczyły poziom o 2,6 procenta, niż to miało miejsce w październiku 2014 roku. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2015 roku branża odnotowała wzrost o 1,2 procenta analogicznie do tego okresu w roku 2014. Branża budowlana zapowiada na rok 2016 nowe wolne miejsca pracy. Przełom roku branża będzie miała także dobry, gdyż pogoda sprzyja budowlańcom.

©finanzamt.pl

Rekordowy wzrost płac w Niemczech!

Siła nabywcza pracowników niemieckich w 2015 roku wzrosła w rekordowym tempie, co pokazują dane statystyczne. W pierwszych trzech kwartałach 2015 płaca realna była średnio wyższa o 2,5 procent, niż w tym samym okresie 2014 roku. Powodami trendu wzrostowego są m. in.: wzrost płacy od stycznia do września średnio o 2,8 procenta (w porównaniu do roku 2014) oraz niska inflacja. Stopa inflacji w III kwartale 2015 roku to zaledwie 0,1 procenta. Innym powodem jest także wprowadzenie płacy minimalnej w Niemczech, co według ekonomistów przyczyniło się do znacznego wzrostu zysków. Odnotowane szczególnie znaczący wzrost płac w przedziale pracowników otrzymujących za swą pracę przeciętne wynagrodzenie. Pracownicy niewykwalifikowani tylko w III kwartale 2015 mieli aż 3,9 procenta więcej w kieszeni. Łącznie we wszystkich kwartałach grupa ta odnotowała 2,6 procent wzrostu płac.

©finanzamt.pl

Zabezpieczanie miejsc pracy w firmie Stihl w Niemczech do 2020 roku

Największy producent pił - firma Stihl -  gwarantuje do 2020 roku w swoich zakładach na terenie Niemiec pracę dla 4.200 pracowników. Firma ogłosiła także plany, że do roku 2018 ma zamiar zainwestować 300 milionów euro w rynek krajowy. Firma Stihl do tej pory inwestuje ponad 50 milionów euro w Ludwigsburg w logistyce i dystrybucji. W swojej siedzibie w Waiblingen zakończy wkrótce rozbudowę nowej sieci logistyczno-produkcyjnej. Ale plany nie kończą się tylko na rynku niemieckim. Do 2018 roku Firma Stihl ma plany inwestycji obejmujące cały świat. Na inwestycje ma przypaść około 1 miliarda euro. Głównie chodzi o to, by poszerzyć swoją produkcję (m.in. w Szwajcarii). Na Filipinach ma powstać nowa fabryka gaźników. Sthil posiada 14.300 tysięcy pracowników na całym świecie. Spółka w roku 2015 najprawdopodobnie pobiła rekord sprzedaży. W 2014 roku Stiehl odnotował 2,98 miliarda przychodu.

©finanzamt.pl

Sprzedaż samochodów w Europie wzrasta

Monachium ma znacznie więcej sprzedanych samochodów w Unii Europejskiej w listopadzie 2015 roku, niż miało to miejsce rok wcześniej. Stowarzyszenie producentów Acea ogłosiło, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba ta wzrosła o 13,7 procenta. Prawie 1,1 miliona pojazdów zostało sprzedanych. W ten sposób od początku roku mamy 12,6 mln nowych samochodów na drogach w całej Europie, co przyniosło wzrost o 8,7 procenta w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Skandal, który wstrząsnął koncernem Volkswagen, uplasował VW znacznie niżej niż konkurencję. Udział koncernu w rynku spadł w listopadzie o 2,3 punktu procentowego do 24,3 procent.

©finanzamt.pl

Ceny oleju napędowego i benzyny nadal na niskim poziomie

Ceny na stacjach benzynowych w Niemczech mogą się wahać w ciągu dnia nawet o dziesięć centów. Dobra wiadomość dla posiadaczy pojazdów jest taka, że cena paliwa nadal będzie bardzo niska. Jak podaje gazeta Bild kierowcy wybierają na tankowanie godziny między 18:00 a 20:00, bo to właśnie w tych godzinach tankowanie się najbardziej opłaca. Najdrożej zatankujemy nocą i w południe. Ceny w samo południe mogą podskoczyć średnio nawet o trzy centy za litr. W niektórych przypadkach nawet do pięciu centów za litr. Wczesnym rankiem, tj. ok. 4 nad ranem, ceny na stacjach w całych Niemczech są najdroższe. Następnie ceny spadają po troszku przez cały dzień, aby w godzinach między 17:00 a 20:00 być najbardziej korzystne. Średnio benzyna jest w nocy droższa o około 13 centów za litr. W niektórych przypadkach nawet i 23 centy na litrze. Daje to wszystkim naszym rodakom wracającym na święta do domu już mały prezent na samej stacji benzynowej. Tankując wszyscy płacimy mniej.

©finanzamt.pl

 

Dzięki uldze podatkowej wzrost płac w grudniu dla samotnych rodziców

Kwota ulgi podatkowej dla osób samotnie wychowujące dzieci została w 2015 roku zwiększona o 600 Euro za pierwsze dziecko, a na kolejne  o 240 Euro. W grudniu 2015 rodzice samotnie wychowujący dziecko mogą otrzymać zatem 600 Euro więcej do wynagrodzenia. Z tej ulgi mogą skorzystać wszystkie samotne matki i ojcowie mający na swoich barkach dużo większy ciężar związany z utrzymywaniem. Z tego tytułu rząd przyznaje im specjalną ulgę podatkową. Do tej pory mogli odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym 1.308 Euro ryczałtu. Od 2015 roku, kwota ta wzrosła do 1.908 Euro. Ponadto liczba dzieci odgrywa teraz też dużą rolę. Od drugie i kolejnego dziecka możemy odliczyć bowiem dodatkowo 240 Euro. Rodzic rzeczywiście samotnie sprawujący opiekę nad dziekiem jest uprawniony do tej ulgi podatkowej. Jednak należy uważać, gdyż jeśli tylko we wspólnym gospodarstwie domowym pojawi się nowy członek, który do niego się zalicza lub jeśli starsze rodzeństwo jest pełnoletnie, to nie jest już on uprawiony do ulgi podatkowej dla jednego z rodziców tego dziecka. Kwota ulgi nie jest kwotą, którą samotny rodzic otrzyma bezpośrednio jako przelew pieniędzy z niemieckiego Urzędu Skarbowego. Jest to kwota, która zostanie zsumowana wraz z pozostałymi ulgami podatkowymi i odejmowana od rocznego wynagrodzenia brutto. W przypadku płatności do grudniowego wynagrodzenia będzie to miało miejsce tylko na pierwsze dziecko. Ulga podatkowa dla większej liczby dzieci może być pobierana tylko z rocznej deklaracji podatkowej przez Urząd Skarbowy. O tą ulgę, jak również inne dodatki, można starać się na dwa lata do przodu, czyli do 31 grudnia 2017. Wnioskować o nowe dwuletnie ulgi można od października 2015 roku. Dla samotnych rodziców z jednym dzieckiem nowa ulga wpływa na płace w grudniu 2015 roku. Tylko wtedy pracodawca może rozważyć dodatkowe 600 euro. Niestety samotni rodzice nie mogą liczyć na ulgę, jeśli dziecko w 2015 roku ukończyło szkołę i nie ma prawa do zasiłku rodzinnego. Należy wtedy ubiegać się w rocznym rozliczeniu podatkowym o ulgę na dziecko i zostanie ona obliczona proporcjonalnie.

©finanzamt.pl

Wydłużenie urlopu macierzyńskiego!

Niemiecki Minister Spraw Rodzinnych Manuela Schwesig chce rozszerzyć przepisy ochrony kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim na inne grupy. W związku z przewidzianymi zmianami, prawo dla wszystkich grup kobiet ma być jednolite. W przyszłości także uczniowie,  studenci i stażyści mają skorzystać na zmianach w ustawie. W Niemczech zabrania się zatrudniania kobiet w ciąży w ostatnich sześciu tygodniach przed porodem, a także zwykle do ośmiu tygodni po porodzie. Ponadto, kobiety w ciąży nie powinny być przydzielane na nocne zmiany. Muszą być chronione także przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak praca z niektórymi chemilkaliami. Różne przepisy odnoszą się do tej pory tylko do kobiet pracujacych czynnie lub wykonywujących prace domowe. Nie istnieją regulacje dla uczniów, studentów i stażystów. I to właśnie dla tej grupy zmiany będą miały największe znaczenie.

©finanzamt.pl

Uchodźcy nie są obciążeniem dla Federalnej Agencji Pracy

Według szefa Federalnej Agencji Pracy - Franka-Jürgena Weise - pomimo rosnącej liczby uchodźców nie grozi w Niemczech dyskryminacja bezrobotnych, o czym wypowiadał się w wywiadzie dla gazety „Deutsche Presse-Agentur” oraz „Bild”. Szef Federalnej Agencji Pracy zaznaczył także, że dzięki szybkiej reakcji Federalnego Ministra Pracy Andrea Nahles możemy zatrudnić dodatkowe osoby do opieki nad bezrobotnymi uchodźcami. Dzięki temu opieka nad pozostałymi bezrobotnymi nie ucierpi.  Również Ministerstwo Pracy zatwierdziło więcej pieniędzy na dodatkowe zadania, dzięki czemu nie będzie konkurencji między bezrobotnymi, a uchodźcami. W wywiadzie dla gazety „Bild” padły również słowa, że nie będzie podziału na uchodźców i pozostałych.  Frank-Jürgen Weise powiedział, że chodzi o szkolenia i podejście do pracy wszystkich bezrobotnych. Niestety nie każdy z nich jest tak zmotywowany jak większość uchodzców.

©finanzamt.pl

Coroczny wzrost składki na ubezpieczenie w Techniker Krankenkasse

Największy zakład ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech Techniker Krankenkasse, wysyła sygnały o wzroście wysokości składki w 2016 roku o 0,2 punktu procentowego. Prezez TK Jens Baas chciał zaproponować Radzie Nadzorczej projekt wzrostu składek. Dodatkowy wkład funduszu wynosiłby wtedy 1,0 punkt procentowy, o łącznym wkładzie do 15,6 proc. Z tego co pokazuje rynek ubezpieczeń zdrowotnych wzrost składek w 2016 roku może dojść nawet do 30 procent. Zakłady ubezpieczeń tłumaczą to zwiększeniem wydatków na leki, opłaty medyczne i szpitale. Czy składki zostaną faktycznie podwyższone, to okaże się z początkiem roku 2016.

©finanzamt.pl

 

Strona 9 z 23

«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.