Z OSTATNIEJ CHWILI

Z OSTATNIEJ CHWILI

Niemiecki rynek samochodowy pnie się w górę

Pierwsza połowa 2016 roku była bardzo dobra dla producentów samochodów, gdyż wśród kierowców dobrze sprzedawały się nowe samochody. Jak podaje Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego liczba nowych rejestracji samochodów w Niemczech wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o siedem procent do około 1.730.000 sztuk. W samym tylko czerwcu 2016 roku zostało zarejestrowanych prawie 340.000 samochodów, a to wynik aż o osiem procent większy w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Producenci samochodów w okresie od 01.01 do 30.06.2016 roku wyprodukowali więcej niż trzy miliony samochodów, co oznacza wzrost o cztery procenty. W miesiącu czerwcu rozszerzona została zarówno produkcja i eksport o około dziesięć procent! Co ciekawe, aż 75 procent wyprodukowanych w Niemczech samochodów było wywożonych za granicę. Według danych zgromadzonych przez Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego eksport do Chin utrzymał się na poziomie z ubiegłego roku. Z kolei eksport do krajów Unii Europejskiej zdecydowanie rósł. Głównymi kierunkami eksportu w UE były Włochy i Hiszpania. Niemieckie marki sprzedały około 1,3 miliona samochodów w Wielkiej Brytanii, co należy uznać za spory sukces. Niestety w tym samym czasie eksport do USA spadł. Mimo wszystko niemieccy producenci samochodów spodziewają się w najbliższym czasie stabilnego eksportu.

©finanzamt.pl

Mniejsza liczba Niemców planuje urlopy

Polskie ośrodki wypoczynkowe mają szansę na pozyskanie dodatkowych turystów z Niemiec. W 2016 roku wielu Niemców planuje nie skorzystać z wyjazdu urlopowego, do jakiego byli przyzwyczajeni w latach ubiegłych. Latem 2016 roku na odpoczynek we własnym domu ma się zdecydować 25 procent Niemców, co wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Norisbank. Powodem takiego stanu rzeczy są oszczędności. Z tego skorzystać mogą polskie hotele i polscy restauratorzy, gdyż wielu Niemców w ramach oszczędności nie wyjedzie w tym roku do Włoch lub Hiszpanii (które od dawna były ulubionymi kierunkami niemieckich turystów), a jednak będzie chciała odpocząć po trudach całego roku pracy. Te osoby, które z kolei wyjadą na wypoczynek w czasie urlopu, będą miały mniejszy budżet na wydatki niż w latach poprzednich, więc wielu turystów zrezygnuje z drogich wycieczek. Generalnie branża turystyczna w Niemczech przeżywa problemy. Poza problemami natury finansowej są one spowodowane także zagrożeniami ze strony terrorystów.

©finanzamt.pl

Ceny kwiatów w Niemczech idą w górę

Jak informuje Stowarzyszenia Niemieckich Florystów konsumenci powinni spodziewać się wzrostu cen w sklepach roślinnych i kwiatowych. Wzrost ceny kwiatów jest konsekwencją silnych burz i ulew, które miały miejsce w Niemczech w ostatnich kilku tygodniach. W wyniku poniesionych strat na rynku jest obecnie o wiele mniej kwiatów niż w latach ubiegłych, a tym samym wzrastają ich ceny. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wysokość cen jest woda, która stała na polach i spowodowała dłuższy wzrost oraz większe ryzyko wystąpienia chorób w uprawach.

©finanzamt.pl

Właściciele BMW serii X3 i X4 muszą udać się z autami do serwisu

Niedobra wiadomość dla właścicieli SUV-ów niższego segmentu produkowanych przez monachijskiego giganta. Koncern BMW wzywa wszystkich obecnych właścicieli modelu X3 i X4 do swoich serwisów. Powód odwiedzin w serwisie jest prozaiczny: zamontowane fabrycznie uchwyty do fotelików dziecięcych mogą się złamać! Jak informuje koncern BMW, podczas jazdy drgania mogą działać na pałąk, a przy zwiększonym obciążeniu wibracji istnieje pewne ryzyko, że uchwyt montażowy może się złamać. Ta obawa spowodowała, iż koncern postanowił usunąć bezpłatnie usterkę i w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo przewożonych dzieci. Zgodnie z informacjami koncernu należy poprawić mocowania dla fotelików dziecięcych w modelach X3 i X4. Jak ogłoszono, cztery uchwyty montażowe mogą się złamać na tylnym siedzeniu, co w konsekwencji przy wypadku nie zatrzyma fotelika na miejscu. Problem dotyczy wszystkich pojazdów w bieżącej serii F25 (X3 od 2010 roku) i F26 (X4 od 2014 roku). Na całym świecie jeździ około 600.000 modeli tych właśnie samochodów. Ponadto w fabrykach BMW pracuje wielu Polaków, którzy zatrudnieni w koncernie na stałe mają możliwość kupienia samochodów marki BMW po atrakcyjnych cenach.

©finanzamt.pl

 

Z OSTATNIEJ CHWILI

Spadek wysokości emerytur

Osobom, które przepracowały w Niemczech 5 lat przysługuje prawo do niemieckiej emerytury. Niestety najnowsze doniesienia mówią o stopniowym spadku wysokości emerytur. Odstąpienie od wieku emerytalnego (67 lat) może słono kosztować, co pokazują badania wykonane na zlecenie Stowarzyszenia GDV. Po roku 2040 potrzebne będzie około 35 miliardów euro więcej na emerytury, kiedy to wszyscy pracujący po 63 roku życia będą mogli przejść na zasłużoną emeryturę. Ponadto wkład emerytalny wzrośnie do 23,9% (zamiast 23,7%), a poziom emerytur spadnie do 41,4% (zamiast 41,7%). Zgodnie z danymi statystycznymi obecnie przeciętny wiek emerytalny to około 64,2 lata, natomiast do 2030 roku ma to być około 65 lat. Obecnie poziom emerytury wynosi 47,5%, jednakże do 2030 roku ma stopniowo spadać aż do 43%. Deutsche Rentenversicherung przewiduje na rok 2030 spadek poziomu emerytur do 44,4%. Polacy, pracujący w Niemczech przynajmniej 5 lat (60 miesięcy), mogą liczyć na wypłatę świadczenia emerytalnego w przyszłości, ale jak widać po przytoczonych wyżej danych świadczenia mogą być nieco niższe niż obecnie. Szkoda, gdyż coraz więcej Polaków nabywa w Niemczech prawo do wypłaty świadczenia emerytalnego.

©finanzamt.pl

Ceny paliwa spadają w dół

Tuż przed rozpoczęciem wakacji ceny benzyny i oleju napędowego w Niemczech znów spadają. Jak nigdy w przeciągu ostatnich jedenastu lat ceny paliw nie były tak niskie. Zgodnie z danymi ADAC obecny poziom cen to 1,31 euro za litr benzyny super E10 i 1,10 euro dla oleju napędowego. Aktualny poziom cen równy jest w przybliżeniu poziomowi z 2005 roku. W styczniu i lutym 2016 roku ceny paliwa były już niskie, a następnie nieznacznie wzrosły. Było to spowodowane spadkiem cen ropy naftowej poniżej 30 dolarów za baryłkę ropy Brent z Morza Północnego (jedna baryłka to 159 litrów). Później ceny ropy poszły znów w górę i oscylowały w pobliżu 50 dolarów. Latem 2015 cena ropy Brent wynosiła 60 dolarów za baryłkę, a w roku 2014 było to aż 115 dolarów, czyli prawie dwukrotnie więcej. W porównaniu długoterminowym obecny stan z 2016 roku jest najbardziej korzystny dla kierowców. Na początku lata ubiegłego roku, koszt litra benzyny Super E10 był o 15 centów droższy, z kolei litr oleju napędowego kosztował o 12 centów więcej. Stosunkowo drogi koszt dla osób poruszających się samochodem po Niemczech miał miejsce w latach od 2011 do 2014.  Koszt Super E10 wahał się od 1,51 do 1,57 euro za litr, a cena oleju napędowego od 1,38 do 1,42 euro.

©finanzamt.pl

Adidas zapłaci Niemieckiemu Związkowi Piłki Nożnej aż 50 milionów euro rocznie

Producent sprzętu sportowego Adidas stara się o przedłużenie umowy z Niemieckim Związkiem Piłki Nożnej (DFB). Firma oraz Związek wynegocjowały podwojenie rocznych zobowiązań finansowych, o czym  poinformował opinię publiczną poważany w całych Niemczech Frankfurter Allgemeine Zeitung. W związku z nową umową od 2018 roku Niemieckiemu Związkowi Piłki Nożnej przyznanych ma zostać około 50 milionów euro rocznie. Umowa zawarta jest jednak tylko na okres czterech lat. Obecna umowa, której wartość wynosi 25 milionów euro rocznie, miał ważność aż dziesięciu lat. Koncern Adidas zwołał w dniu 19.06.2016 specjalną konferencję prasową w Paryżu, na której ogłosił przedłużenie umowy z DFB. Szczegóły tej umowy nie są jednak do tej pory znane opinii publicznej. Wraz z zawarciem umowy Adidas kontynuuje wieloletnią współpracy z DFB. Amerykański rywal Nike i tym razem starał się wygryźć swego rywala, na szczęście Adidasa całkowicie bezskutecznie.

©finanzamt.pl

Nestlé nadal będzie działać na kontynencie afrykańskim

Firma żywnościowa Nestlé - znana w Polsce z takich produktów jak kawa Nescafe, przyprawa Maggi, batony KitKat i Lion, a także wody mineralne Nałęczowianka i Mazowszanka - utrzymuje swoją działalność w Afryce i to pomimo spadku w sprzedaży swoich produktów, o czym opinię publiczną poinformował dyrektor generalny koncernu na łamach niemieckiej gazety Handelsblatt. Obecny minimalny wzrost spowodowany jest spadkiem cen surowców. Nestlé zainwestowało blisko miliard franków w Afryce w ciągu ostatnich pięciu latach i nie zamierza wynosić się z tego rynku. Nestlé jest koncernem ulokowanym w Szwajcarii, jednak założycielem przedsiębiorstwa był Niemiec Henri Nestlé urodzony we Frankfurcie nad Menem.

©finanzamt.pl

Niemcy trzecim największym eksporterem broni

Zaskakujące doniesienia dotyczące poziomu sprzedaży broni – jak wynika z najnowszego zestawienia Moores'a Niemcy są w ścisłej czołówce krajów, które eksportują broń. Ulegają w tym zestawieniu tylko dwóm największym potentatom jaki są USA oraz Rosja. Znając niemiecką historię informacja ta może nieco szokować. W rocznym zestawieniu podano, że niemieckie firmy sprzedały w 2015 roku uzbrojenie o wartości około 4,2 miliarda euro. To niesamowicie duża sprzedaż! Niespełna jedna trzecia z tego została skierowana na Bliski Wschód i do Afryki Północnej. Najważniejszym rynkiem zbytu w tym regionie była Arabia Saudyjska, a następnie Algieria, Egipt i Katar. Według zestawienia Moores'a nie ma wątpliwości, że Niemcy nie cofną swojego eksportu zbrojenia. Wręcz przeciwnie, łączna kwota według obliczeń może nawet minimalnie wzrosnąć. Dla porównania także francuski przemysł zbrojeniowy także odnotuje relatywnie dobre zyski, choć nie aż takie dobre jak Niemcy. Całkowita kwota francuskiego eksportu broni w roku 2016 szacowana jest na około 6 miliardów dolarów.

©finanzamt.pl

Hiszpański Gamesa łączy się z niemieckim Siemensem

Ożywienie na rynku fuzji. Hiszpańska grupa Gamesa ma zamiar połączyc swoją działalność związaną z elektrowniami wiatrowymi z grupą przemysłową Siemens. Jak poinformowała hiszpańska spółka, rada nadzorcze zatwierdziła takie połączenie. Szczegóły jednak nie zostały jeszcze ustalone i muszą być poddane stosownym negocjacjom. Rozmowy zostały rozpoczęte już przed kilkoma miesiącami.  Hiszpańska firma, która specjalizuje się w budowie elektrowni wiatrowych, potwierdziła negocjacje z firmą Siemens w sprawie połączenia swoich działalności. Według doniesień prasy biznesowej z połączenia obu potentatów wyjdzie bardzo dobry interes dla obu ze stron.

©finanzamt.pl

Edeka, Rewe, Aldi, Lidl, Schwarz Grupa i Kaufland panują na rynku niemieckim

Główne sieci dyskontów takie jak Edeka, Rewe, Aldi, Lidl, Schwarz Grupa i Kaufland dzielą obecnie ponad 85 procent rynku w Niemczech! W związku z tym działania tych firm są pod czujnym okiem niemieckiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Szczególnie, gdy na rynku mają miejsca przejęcia. W związku z planowanym nabyciem sieci supermarketów Coop przez Rewe (w Niemczech Coop posiada około 200 dyskontów), o czym obie sieci poinformowały już w maju 2016 roku, transakcji tej będą przyglądać się urzędnicy w/w organu.

©finanzamt.pl

Z OSTATNIEJ CHWILI

Niemcy mają środki finansowe na wypłatę zasiłków!

Bardzo istotna informacja dla osób pobierających w Niemczech zasiłki dla bezrobotnych. Rezerwa jaką posiadała Federalna Agencja Pracy pod koniec 2015 roku, to prawie dziewięć miliardów euro, o czym poinformował rzecznik władz tej instytucji. Przy tak sprzyjającym wzroście do 2018 roku można by osiągnąć wynik do 15 miliardów euro, natomiast do 2020 roku byłaby to kwota powyżej 22 miliardów euro. Głównym powodem tak dobrej sytuacji jest zwiększenie składek na ubezpieczenie społeczne. Rezerwa finansowa zbudowana na wypadek kryzysów związanych z pracą wzrosła pod koniec 2015 roku do 7,8 miliarda euro. To budzi bardzo duży optymizm. Z drugiej zaś strony zachęca do korzystania z możliwości pobierania zasiłków, na czym skorzystają min. Polacy posiadający w Niemczech status bezrobotnego. Co ciekawe, wystarczy 12 miesięcy legalnej pracy w Niemczech, aby nabyć prawo do niemieckiego zasiłku dla bezrobotnych.

©finanzamt.pl

Zbyt mało aptek w Niemczech szansą dla polskich firm farmaceutycznych

Liczba aptek w Niemczech w 2015 roku ponownie uległa zmniejszeniu. Jak podaje Bundesvereinigung Deutscher Apothekerverbände, z łącznej liczby 20.249 aptek w 2015 roku ubyło około 200 placówek. Tendencja ta utrzymała się w pierwszym kwartale 2016 roku. Liczba placówek spadła w tym okresie o prawie 60. Warto pamiętać, iż w Niemczech farmaceuta może pracować maksymalnie w jednej głównej siedzibie i trzech oddziałach. Zmiany demograficzne mają również swoje odzwierciedlenie w branży aptekarskiej.Walka o wykwalifikowanych młodych pracowników jest duża i bardzo trudna. Zmniejszająca się liczba aptek może mieć różne przyczyny. Konkurencja i zmiany demograficzne to jedno, a zwiększone wymogi regulacyjne to kolejne z powodów. Trzeba jednak przyznać, że społeczeństwo niemieckie starzeje się, więc apteki będą coraz bardziej potrzebne. To z kolei okazja dla polskich sieci farmaceutycznych, by zaistnieć z powodzeniem na rynku niemieckim Jeśli chodzi o zagęszczenie aptek w poszczególnych obszarach, to Niemcy są dopiero w połowie drogi w odniesieniu do średniej europejskiej. To kolejny dowód na to, że na tym rynku można jeszcze wiele zdziałać.

©finanzamt.pl

Szkody burzowe mogą kosztować ubezpieczycieli miliard euro

Uwaga Polacy mieszkający w Niemczech i posiadający tam nieruchomości – w Niemczech ruszy niedługo lawina wypłaty odszkodowań za straty poniesione w wyniku działania przyrody. Po wypłatę odszkodowań ustawią się kolejki. Burze z ostatnich tygodni mogą według ekspertów kosztować branżę ubezpieczeniową nawet do jednego miliarda euro, o czym informuje niemiecka Izba Ubezpieczeń. Większość uszkodzeń miała miejsce na ubezpieczone mieszkania, artykuły gospodarstwa domowego oraz samochody. Biorąc pod uwagę dane regiony, a zwłaszcza obszar Bawarii, to Izba Ubezpieczeń oraz SV Sparkassen-Versicherung będzie musiała sięgnąć bardzo głęboko do swoich kieszeni by zrekompensować potrzeby ubezpieczonych. Trzeba jednak zauważyć, że w Niemczech (podobnie jak w Polsce) nie wszyscy ubezpieczają swoje domy i gospodarstwa. Tylko część zawartych umów z ubezpieczycielami domów zawiera elementarną kwestię ubezpieczenia wynikającego z zagrożeń naturalnych jakimi są burze.

©finanzamt.pl

Lufthansa Cargo planuje zlikwidować ponad 500 miejsc pracy

Spółka zależna cargo Lufthansa planuje zlikwidować wiele miejsc pracy, o czym informuje niemiecka prasa na czele z gazetą Spiegel. Zgodnie z przewidywaniami w najbliższych latach należy zmienić zarządzanie i z obsługi naziemnej Lufthansa Cargo zniknie ponad 500 miejsc pracy. W pierwszej kolejności osoby o krotkim stażu pracy mogą spodziewać się utraty stanowiska pracy.  Pracownicy z umowami długoterminowymi są w pewnym stopniu chronieni, ale tylko przez pewien czas. Jak wiadomo ubiegłym roku Lufthansa Cargo osiągnęła spadek zysków. Miało na to wpływ głównie strajki pilotów oraz wojna cenowa w branży. Generalnie branża turystyczna przeżywa w tej chwili problemy, co odbija się także na przewoźnikach i ich spółkach.

©finanzamt.pl

 

Z OSTATNIEJ CHWILI

W Niemczech jest 655.000 wolnych miejsc pracy!

Sytuacja na rynku pracy w Niemczech nie była od ćwierć wieku tak dobra jak teraz. Niemieckie firmy wchłaniają duże ilości pracowników dając im zatrudnienie. Jednak nadal mnóstwo niemieckich przedsiębiorstw ma wiele nieobsadzonych stanowisk pracy. Na tym mogą skorzystać polscy pracownicy, ponieważ w niemal wszystkich branżach w Niemczech jest duży niedobór zatrudnionych.  Liczba bezrobotnych w Niemczech spadła w maju 2016 roku o 80.000. Tym samym poziom bezrobocia w 05/2016 wynosi 2.664.000 zarejestrowanych bezrobotnych. UWAGA! Jest to najniższa wartość jaką odnotowano w Niemczech od 25 lat!!! Spadek w porównaniu do kwietnia był nieco większy niż średnia z ostatnich trzech lat. Taki stan rzeczy przekazała w Norymberdze Federalna Agencja Pracy. W porównaniu do roku ubiegłego w maju 2016 roku Niemcy miały 98.000 bezrobotnych mniej. Stopa bezrobocia spadła o 0,3 pkt do 6,0%. Zatrudnienie silnie wzrosło i popyt na pracę znacząco wzrósł. Miało na to wpływ wznowienie prac w firmach należących do sektorów uzależnionych od warunków pogodowych, które to zgarnęły dużą pulę bezrobotnych. Skorygowana sezonowa liczba bezrobotnych spadła o 11.000 osób do poziomu 2.695.000. Po skorygowaniu czynników sezonowych bezrobocie w Niemczech zachodnich spadło w porównaniu do kwietnia 2016 roku o 8.000 osób. Natomiast w Niemczech wschodnich spadek wyniósł 3.000 osób. Liczba zatrudnionych wzrosła w porównaniu do miesiąca kwietnia o 41.000 do poziomu 43.360.000. Daje to wynik lepszy o +544.000 w porównaniu do roku 2015. Firmy będą nadal poszukiwać wielu nowych pracowników: liczba wakatów wzrosła w maju w porównaniu do poprzedniego roku o 98.000 do poziomu 655.000 tysięcy. Daje to duże pole do popisu dla polskich pracowników, którzy mają wysokie kwalifikacje zawodowe. Należy jednak pamiętać, że polskie uprawnienia i dyplomy muszę być uznane na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Tylko wtedy pozwoli to Polakom zarabiać tyle samo, co ich niemiecki współpracownik na tym samym stanowisku.

©finanzamt.pl

Więcej o pracy w Niemczech na portalu www.arbeitsamt.pl

 

Niemiecka sprzedaż detaliczna odnotowuje nieznaczny spadek

W miesiącu kwiecień 2016 niespodziewanie spadła sprzedaż detaliczna w Niemczech, o czym poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Dochody przemysłu zostały skorygowane i osiągnęły spadek o -0,9% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.  Nominalnie, czyli bez uwzględnienia zmian cen, sprzedaż spadła o -0,5%. Ekonomiści przewidują jednak szybkie odbicie i wzrost. W porównaniu z kwietniem 2015 roku wyniki w kwietniu 2016 roku były i tak lepsze. Na ich podstawie sprzedaż wzrosła nominalnie o +2,3% w ujęciu realnym. Jednak w kwietniu 2016 roku miesiąc miał o dwa dni handlowe więcej, niż w kwietniu ubiegłego roku, a więc przez dodatkowe dwa dni odbywała się sprzedaż. Ten fakt wpłynął także na statystyki sprzedaży. W ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku sprzedaż wzrosła o +1,9 w ujęciu realnym oraz o +2,0 w ujęciu nominalnym w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Powinniśmy się spodziewać, że miesiące letnie będą dobre dla sprzedaży detalicznej w Niemczech, na czym powinni skorzystać także polscy sprzedawcy oferujący swoje produkty na rynku niemieckim.

©finanzamt.pl

1.140.00 osób żyje w Niemczech od wielu lat na garnuszku państwa

W Niemczech nadal mnóstwo osób żyje na koszt państwa – mowa tu o osobach pobierających świadczenie socjalne o nazwie Hartz IV, które zasiłkobiorcy i jego rodzinie gwarantuje minimum na utrzymanie się. Około jedna czwarta wszystkich dorosłych odbiorców zasiłku Hartz IV pobiera to świadczenie już od ponad dziewięciu lat. Dane te podaje „Thüringer Allgemeine“ powołując się na odpowiedź rządu federalnego, który udzielił w Bundestagu odpowiedzi Zielonym na ich zapytanie. Zgodnie z tym w czerwcu 2015 roku było w sumie 4.400.000 zarejestrowanych odbiorców Hartz IV. Wśród nich było 1.140.000 miliona mężczyzn i kobiet, którzy już otrzymywali Hartz IV od dziewięciu lub więcej lat. Odbiorcami Hartz IV są nie tylko bezrobotni, ale także osoby które otrzymują zasiłek w uzupełnieniu do ich dochodu. Są to także ludzie, którzy dbają o członków rodziny pozostających poza rynkiem pracy. Ze świadczenia tego korzysta dużo emigrantów, którzy wcale nie palą się do podjęcia pracy. Dla wielu osób zasiłek Hartz IV stał się sposobem na życie.

©finanzamt.pl

Negocjacje w układzie zbiorowym w przemyśle chemicznym w Hessen

W Landzie Hessen rozpoczęła się pierwsza tura negocjacji zbiorowych w przemyśle chemicznym. Przedstawiciele związków zawodowych chcą wynegocjować jak najwyższą podwyżkę dla pracowników zatrudnionych w przemyśle chemicznym. Pierwsze negocjacje są prowadzone na szczeblu regionalnym (w danym Landzie), następne będą prowadzone na szczeblu ogólnokrajowym. Związek zawodowy IG BCE żąda 5 procent więcej pieniędzy i lepszej perspektywy przy zatrudnianiu przeszkolonych pracowników. Związek Pracodawców broni się i wskazuje na zastój w sytuacji gospodarczej. Tym działaniem pracodawcy chcą jak najniższej podwyżki płac. Negocjacje te są ważne także dla polskich pracowników zatrudnionych w Niemczech, ponieważ od ich wyniku będzie uzależniona minimalna stawka wynagrodzenia obejmująca wszystkich pracowników sektora chemicznego w Niemczech, niezależnie od tego, czy dany pracownik należy do związków zawodowych, czy też nie.

©finanzamt.pl

Koncern BMW odnotowuje spadek sprzedaży w USA

W maju w koncernie BMW sprzedaż spadła o 8,8 procent do 33.612 sprzedanych samochodów. Dane pochodzą bezpośrednio od koncernu samochodowego z Monachium, który ogłosił te liczby. Za przyczynę spadku uznaje się mniejsze zapotrzebowania na modele limuzyn. Dodatkowo inne popularne modele SUV odnotowały spadek. Przede wszystkim liczba sprzedaży X5 zmniejszyła się znacząco. Jednak wpływ na to mógł mieć fakt, iż maj roku 2016 miał o dwa dni handlowe mniej, niż maj roku 2015. Koncern BMW spodziewa się, że wkrótce sprzedaży w USA wzrośnie. Dzięki temu koncern mógłby odrobić powstałą stratę spowodowaną spadkiem sprzedaży. Do tej pory sprzedaż BMW w ujęciu rocznym jest mniejsza o 9,8% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim.

©finanzamt.pl

Problemy prawne koncernu Opel

Wkrótce na wokandę sądową trafi sprawa Opla. Niemieckie Stowarzyszenie Ochronny Środowiska w dalszym ciągu wywiera dużą presję na koncernie motoryzacyjnym Opel. Powodem podjęcia kroków prawnych przeciwko potentatowi jest podejrzenie o fałszywą reklamę i złe wyniki emisji badanych spalin. Pozew wobec koncernu został złożony przed Sądem Krajowym w Darmstadt, o czym w Berlinie poinformowało stowarzyszenie. Koncernowi zarzuca się, że mógł wprowadzać swoich klientów w błąd mówiąc, że emisja spalin była badana przy 30 stopniach. Obecnie koncern wykazał, że aktywne gazy przy oszczaniu spalin w temperaturze 17 stopni są aktywne w bardzo mały stopniu. Sprawa jest rozwojowa i w tej chwili trzeba ze spokojem czekać na dalszy rozwój wypadków, a przede wszystkim na orzeczenie Sądu Krajowego w Darmstadt, który zbada sprawę.

©finanzamt.pl

Intel planuje zmniejszyć ilość miejsc pracy w Niemczech

Uwaga pracownicy zatrudnieni w koncernie Intel – coraz silniej słychać głosy, że koncern będzie przechodził restrukturyzację, a to może pociągnąć za sobą zwolnienia. Takie niekorzystne dla pracowników zatrudnionych w Intel wieści przewinęły się przez całe Niemcy. Chodzi o pogłoski, że firma ma redukować zatrudnienie ze względu na kryzys w przedsiębiorstwach specjalizujących się w komputerach osobistych. Firma Intel chce ponoć wprowadzić w życie plany restrukturyzacyjne. W skład planu wchodzi zwolnienie od 300 do 350 osób z około 3.500 zatrudnianych obecnie ludzi. Informacja taka znalazła się w Wirtschaftswoche, a następnie powtórzyły są czołowe niemieckie dzienniki. Sama firma Intel odmówiła komentarza na temat tych planów. Domniemuje się, że lokalizacja w Ulm zatrudniająca 60 pracowników, może zostać całkowicie zamknięta. Wtedy ci pracownicy straciliby zatrudnienie. Przytoczone wyżej źródło podaje, że na całym świecie firma chce od 2017 roku zmniejszyć liczbę pracowników w sumie o około 12.000, co odpowiadałoby likwidacji około 11% miejsc pracowniczych. Firma postanowiła skoncentrować się w większym stopniu na procesorach dla serwerów i infrastrukturze dla Internetu. W pierwszym kwartale 2016 roku Intel odnotował mocny zysk w wysokości 2 miliardów dolarów. Tym samym sprzedaż wzrosła o siedem procent do 13,7 miliardów dolarów.

©finanzamt.pl

Ceny towarów importowych nadal spadają

Tak silna jak obecnie tendencja spadku cen towarów importowanych do Niemiec nie miała miejsca od sześciu lat. Federalny Urząd Statystyczny poinformował opinię publiczną, że ceny importu w kwietniu 2016 roku spadły o -6,6%. Daje na to wynik niższy niż w roku ubiegłym. To był największy spadek od października 2009 roku. W stosunku miesięcznym ceny importu nieznacznie spadły o -0,1%. Ważną przyczyną gwałtownego spadku cen towarów importowych są spadające ceny energii. Były one niższe niż w poprzednim miesiącu o blisko jedną trzecią (-30,8%). Ceny oleju były z kolei o 36,0% tańsze niż rok wcześniej. Produkty naftowe, takie jak benzyna, były o 33,1% tańsze. Dla Polaków mieszkających w Niemczech są to akurat dobre wieści. Dzięki niższym cenom za energię maleją nieco koszty utrzymania się w Niemczech, a dzięki niższym cenom towarów importowanych życie na obczyźnie staje się ciut tańsze.

©finanzamt.pl

Z OSTATNIEJ CHWILI

Wzrost płac w Niemczech!

Coraz więcej pracowników jest zadowolonych z podwyżek płac. W pierwszej kolejności podwyżki wynagrodzeń objęły urzędników i pracowników służby publicznej, następnie metalowców, a teraz pracowników budowlanych. Jak informują związki zawodowe poszczególnych branż, pracownicy budowlani dostaną z mocą wsteczną od 1 maja 2016 podwyżkę płac o +2,4% (zachód) i o +2,9% (wschód). W przyszłym roku przewiduje się kolejną podwyżkę w tej branży na poziomie +2,2 % oraz +2,4%. Z podwyżki płynie bardzo wiele innych korzyści. Najważniejsze to np.: blisko 5% podwyżki w 2017 roku dla emerytów, wzrost o 3,2%  płac minimalnych do 8,80 euro na godzinę. Ponadto od 1 stycznia 2017 osoby pobierające Hartz IV otrzymują dodatkowo 5 euro na miesiąc więcej (409 euro). Polacy pracujący w Niemczech są także objęci podwyżkami. Przewidywane dodatkowe wpływy do budżetu Niemiec pochodzące z podatku dochodowego będą wynosiły 5,6 miliarda euro za rok 2016, a podwyżki płac w Niemczech są największe od 24 lat!

©finanzamt.pl

Niemiecka gospodarka wzrasta w 2016 roku

Kierując się wydatkami konsumpcyjnymi konsumentów oraz sprzyjającą łagodną zimą, krajowy produkt brutto (PKB) odnotował wzrost. PKB wzrosło w pierwszym kwartale 2016 w stosunku do poprzedniego o 0,7 procenta, o czym poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,6 procenta, więc wzrost jaki odnotowała niemiecka gospodarka był zdziwieniem dla wszystkich. W ostatnim kwartale 2015 roku niemiecka gospodarka wzrosła o 0,3 procenta. Wzrost był napędzany głównie przez wydatki konsumpcyjne i rządowe wsparcie dla integracji setek tysięcy uchodźców. Sektor budowlany skorzystał z łagodnej zimy. Inwestycje przedsiębiorstw w sprzęt były także na wysokim poziomie. Wielu konsumentów ma luźne pieniądze, miedzy innymi dzięki dużo niższym cenom za energię. Płace i emerytury wzrastają, a inflacja idzie w dół. Ponadto sytuacja na rynku pracy jest historycznie niska. W kwietniu stopa bezrobocia w Niemczech spadła do najniższego poziomu od 25 lat. Według szacunków ekspertów konsumpcja państwowa i prywatna pozostanie filarem niemieckiego ożywienia gospodarczego w bieżącym roku.

©finanzamt.pl

Henkel może zaliczyć silny wzrost zysków

Grupa Henkel informuje opinię publiczną o bardzo dobrych wynikach i świetnych prognozach na przyszłość. Producent min. marki Persil od ubiegłego roku prowadzi również dystrybucję na rynku detalicznym w USA. W ostatnim czasie bardzo dobrze marka ma się także na rynku kanadyjskim.  W szczególności sprzedaż w Europie Zachodniej i Niemczech wpłynęła na tak dobry wynik sprzedażowy w pierwszym kwartale roku. Sprzedaż wzrosła o +0,6 procenta do 4,5 miliarda euro. Bez wliczania niskiego kursu walut obcych takich jak ruble czy tureckie liry zbycie produktów marki Henkel wzrosło o 2,9 proc. Oszczędności, niższe koszty marketingu i niższe koszty surowców pomogły w uzyskaniu takich wysokich zysków. Operacyjnie Henkel zarobił 751 mln euro, a więc o 6,2 procent więcej niż przed rokiem. Nadwyżka wzrosła o prawie 12 procent do 525 milionów euro, a tym samym oczekiwania analityków zostały przebite. Koncern Henkel jest znany z produkcji detergentów i środków czyszczących (np. Persil, Pril) i kosmetyków (np. Schwarzkopf, Syoss). Największy podział jest natomiast w produkcji klei, które są stosowane w opakowaniach, motoryzacji i przemyśle elektronicznym. To właśnie ten segment w grupie Henkel wypadł w pierwszym kwartale 2016 najsłabiej. Wynikało to częściowo z powodu spowolnienia gospodarczego w Chinach i spadku popytu ze strony przemysłu elektronicznego, zwłaszcza w produkcji telefonów komórkowych i wyświetlaczy. Mimo, że światowa gospodarka rozwija się tylko nieznacznie i niepewność na rynkach prawdopodobnie utrzyma się, Henkel ma silne marki i wprowadza wiele innowacji. Dzięki własnym wysiłkom Henkel zamierza rozwinąć się w tym roku od 2 do 4 procent. Skorygowana marża operacyjna ma osiągnąć wzrost do 16,5 procent i  skorygowany zysk na akcję o 8 do 11 procent.

©finanzamt.pl

Ceny ropy będą spadać

Osoby pracujące w Niemczech, a posiadające samochód, powinna ucieszyć informacja o ciągłym spadku cen paliwa. Już w tej chwili po cenach na stacjach benzynowych widać, że stopniowo cena obniża się. Presja na cenę ropy pochodzi głównie od strony zmieniających się walut. Silny dolar i droższa ropa dla wielu inwestorów oznacza spadek popytu. Na szczęście kierowcy jak i przedsiębiorcy w najbliższym czasie mogą oczekiwać spadku cen ropy. To z kolei spowoduje zmniejszenie kosztów i wydatków. Co ważne, więcej pieniędzy zostanie w portfelach osób pracujących w Niemczech. Polacy zatrudnieni na terenie Niemiec ponoszą duże koszty związane z przejazdami do domów rodzinnych w Polsce. Dzięki spadkowi cen ropy koszt podróży zmaleje, a w portfelach Polaków zatrudnionych nad Renem pozostanie więcej na inne wydatki.

©finanzamt.pl

BMW spadek sprzedaży względem Mercedesa

Czołowe niemieckie koncerny samochodowe ogłosiły najnowsze wyniki sprzedaży. Monachijski koncern odnotował w kwietniu 2016 sprzedaż o 1,1 procent większą niż rok temu o tej porze. Jednak konkurent Mercedes-Benz uzyskał wzrost sprzedaży o 10,8 procent i rozszerza swoją przewagę w ujęciu rocznym. Koncern BMW w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku ma sprzedanych 629.325 samochodów marki głównej. Dla porównania Mercedes-Benz ma ich w tym samym okresie 647.550.

©finanzamt.pl

Ceny za najem mieszkań nadal idą w górę

Jak informuje zgodnie niemiecka prasa, ustawa, która weszła w życie w czerwcu 2015 roku, miała na  celu zapobieganie wygórowanym cenom wynajmu mieszkań w dużych miastach Niemiec – jednak stan faktyczny jest zgoła inny. Ustawa nie działa zgodnie z oczekiwaniami. Jak informuje Bild od momentu wprowadzenia ustawy w Berlinie ceny wzrosły o +4,8 %, a w Düsseldorfie ceny wzrosły o  4,1%. Również w innych miastach sprawne działanie ustawy pozostawia wiele do życzenia. Berlin chce, aby rząd federalny naprawił felernie działającą ustawę. Chodzi głównie o zapis, aby właściciel ujawniał wysokość czynszu poprzedniego lokatora bez monitowania.

©finanzamt.pl

 

Strona 8 z 28

«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.