Aktualności:

Kandydatka na pracownicę otrzymała 10.870 EUR odszkodowania

Rok 2011 jest niezwykle ważny dla pracowników z Polski. Już teraz wielu Polaków szuka pracy w Niemczech. Część poprzez pośredników i agencje pracy, a część osób szuka na własną rękę zatrudnienia w Niemczech. Szczególnie nieco lepiej wykształceni pracownicy, a już na pewno absolwenci wyższych uczelni szukają pracy poprzez internet i gazety, w których można znaleźć ciekawe oferty pracy. Wielu z tych, którzy wyjechali z Polski za pracą do Niemiec już wie, a ci co dopiero wkrótce wyjadą pewnie niedługo sami się zorientują, że w Niemczech duży nacisk kładzie się na zwalczanie dyskryminacji - w tym również na zwalczanie dyskryminacji w pracy, a także na dyskryminację podczas procesu rekrutacji pracowników. Faktem jest, że wielu potencjalnych pracowników z Polski znających język niemiecki wysyła już swoje aplikacje do niemieckich firm. W tym względzie chcemy przypomnieć pewne zdarzenie, o którym jesienią 2010 roku było głośno w rejonie Heidelberg - Mannheim - Ludwigshafen. W rejonie, w którym mieszka wielu Polaków, jest sporo zakładów pracy i pewnie ten rejon będzie nadal celem migracji zarobkowej z Polski. Otóż Sąd Pracy w Mannheim przyznał duże odszkodowanie pewnej pani, która ubiegała się w Heidelbergu o stanowisko pomocnika/sekretarki w tamtejszej klinice uniwersyteckiej.

10.870 Euro - aż tyle wyniosło odszkodowanie za dyskryminowanie kandydatki na stanowisko pracy ze względu na wiek. 50-letnia pani złożyła swoje dokumenty z nadzieją na otrzymanie pracy, a otrzymała negatywną odpowiedź pisemną, na której była naklejona karteczka z następującym tekstem : "Zu alt, geb. 61" (za stara, ur. 61). Ta odpowiedź tak rozwścieczyła kobietę, że oddała sprawę do sądu - i ją wygrała. Otrzymała prawie jedenaście tysięcy Euro odszkodowania za dyskryminowanie jej ze względu na wiek podczas procesu rekrutacji.

Jak takie powyższe zdarzenie można wykorzystać dla siebie ? Na pewno trzeba udowodnić w pierwszej kolejności dyskryminowanie ze względu na wiek. Ale dla szukających aktualnie pracy w Niemczech może być to bardzo przydatna informacja, że nawet podczas procesu rekrutacyjnego nie wolno pracodawcom dyskryminować kandydatów na stanowisko pracy ze względu na wiek. Pamiętajmy o tym rozsyłając nasze aplikacje po niemieckich pracodawcach. Akta sprawy: Sąd Pracy Mannheim (Az. 5 Ca 266/10).

Źródło: informacja Rhein Neckar Zeitung.

 

Wysokość Weihnachtsgeld

Wysokość Weihnachtsgeld pracowników zatrudnionych w Niemczech obrazuje poniższe zestawienie.

Kwota Weihnachtsgeld  /  udział procentowy

0 - 499€ 26%
500 - 999€ 25%
1000 - 1499€ 19%
1500 - 1999€ 13%
2000 - 2499€ 8%
2500 - 2999€ 4%
3000 - 3499€ 2%
3500 - 3999€ 1%
4000 i więcej
2%


Pieniądze te są wypłacane najczęściej w listopadzie ! Proszę sprawdzić, czy pracodawca je faktycznie wypłacił !

Źródło: Urząd Statystyczny.

 

Dofinansowanie - pracodawcy złożyli już 40430 wniosków

Rok 2011 to w Niemczech rok związany z reformą instrumentów wpływających na rynek pracy. Jednym z najważniejszych instrumentów wspierania niemieckiego rynku pracy jest dofinansowanie przedsiębiorców.

Jak do tej pory funkcjonowało dofinansowywanie w Niemczech ? Na to pytanie odpowiada min. wprowadzony w Niemczech program związany z dofinansowaniem kształcenia i wypłatą pieniędzy z tytułu tzw. "bonusu na kształcenie". Program ten powoli zbliża się do końca, gdyż funkcjonuje jeszcze tylko do 31.12.2010 i z tą datą kończy się. Z tej okazji niemiecki Bundestag wydał pismo, które dokonuje podsumowania programu.

Państwo niemieckie wydało łącznie na bonus na kształcenie w okresie do 30.09.2010 aż 66,3 miliona Euro !

Pracodawcy złożyli do 30.09.2010 aż 40.430 wniosków o wypłacenie bonusu na kształcenie.

Celem bonusu na kształcenie jest zwiększenie szans znalezienia pracy wśród osób szukających pracy, które już dawno zakończyły edukację szkolną, a pozostają bez zatrudnienia. Państwo dofinansowuje pracodawców, aby w taki oto finansowy sposób uatrakcyjnić pracodawcom zatrudnianie pracowników, którzy mają od dawna wyuczony zawód, ale nie mają pracy.

Firmy, które zatrudniają pracowników w Niemczech i skorzystały z dofinansowania, wykorzystały swoją szansę na otrzymanie pieniędzy. Z kolei te firmy, które nie złożyły wniosku o dofinansowywanie, muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać do roku 2011 - wtedy zostaną wprowadzone w Niemczech nowe programy dofinansowania na określone cele. A wszystko po to, aby uatrakcyjnić niemiecki rynek pracy i zachęcać przedsiębiorców do zwiększania zatrudnienia.

Źródło: Niemiecki Bundestag. Wniosek SPD 17/3245.

 

Konto w Niemczech a debet

Kto pracuje w Niemczech, ten ma zazwyczaj konto w niemieckim banku (przynajmniej powinien mieć). Mowa o koncie bieżącym, tzw. Girokonto. Czasem zdarza się, że wybierzemy z konta więcej pieniędzy niż na nim posiadamy i zrobimy debet. Pytanie jakie się pojawia - na jak duży debet pozwolą nam niemieckie banki ?

Klienci prywatni, do których należą min. osoby zatrudnione w Niemczech, mogą zrobić debet na koncie w niemieckim banku do wysokości 3 pensji netto (pensji otrzymywanej na rękę). Taki debet nosi nazwę Dispokredit.

Robiąc na koncie debet bank udziela nam kredytu. Wysokość oprocentowania kredytu w Niemczech wynosi średnio 12% - 13%. Zanim przekroczymy stan konta i wejdziemy na minus musimy pamiętać o tym, że z kolei banki nie oferują nam w tej chwili żadnych rewelacyjnych ofert lokowania pieniędzy, gdyż odsetku kapitałowe są naprawdę niskie. Zatem robiąc debet na koncie powinniśmy się liczyć z pewną stratą finansową. Skoro debet jest równoznaczny z wzięciem kredytu, to z pewnością warto się dobrze zastanowić nad jego potrzebą w naszym przypadku.

Robienie debetu na koncie to problem powszedni w Niemczech. Ku uciesze (i zarobkowi) banków w okresie pomiędzy grudniem 2008r. a kwietniem 2010r. w Niemczech powstało debetów na łączną kwotę 40 miliardów Euro, a tylko same odsetki, które musieli spłacać bankom właściciele kont i dłużnicy, wyniosły 777 milionów Euro.

Źródło: Frakfurter Finanzpresse

 

Zasiłek dla bezrobotnych w przypadku prowadzenia firmy

Niemieckie Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych poinformowało, że osoby prowadzące w Niemczech działalność gospodarczą mogą się na wniosek dobrowolnie ubezpieczyć na wypadek utraty zatrudnienia (bankructwa firmy). Wprowadzona w Niemczech ustawa o szansach zatrudnienia dopuszcza taką możliwość, aby również osoby prowadzące prywatną działalność gospodarczą mogły pójść na zasiłek dla bezrobotnych w przypadku, gdyby firma upadła.

Kto chce być ubezpieczony na wypadek bezrobocia, ten musi spełnić następujące przesłanki :

* osoba prowadząca działalność gospodarczą musi jeszcze przed podjęciem działania na własny rachunek przez minimum 12 miesięcy być pracownikiem zatrudnionym w innym przedsiębiorstwie ; zatrudnienie przez min. 12 miesięcy dotyczy okresu ostatnich 2 lat ; natomiast czy to będzie ciągłość 12 miesięcy pracy, czy też suma krótszych okresów, nie ma żadnego znaczenia.

* wnioskodawca musi jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej pobierać już zasiłek dla bezrobotnych ; okres wypłacania zasiłku dla bezrobotnych nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Zmiany w przepisach są przede wszystkim bardzo ważne dla osób, które opuściły przejściowo Niemcy i podjęły zatrudnienie poza granicami Niemiec. Do tej grupy zaliczają się pracownicy z Polski, którzy wyjechali do pracy w Niemczech, a następnie powrócili do kraju. Gdyby polscy pracownicy chcieli znów wyjechać do pracy w Niemczech i otworzyć tam własną działalność gospodarczą, to właśnie na ich korzyść działają w/w uregulowania.

Z dobrowolnego ubezpieczenia na wypadek utraty pracy nie mogą z kolei skorzystać osoby, które są nadal pracownikami i pracują w jakimś zakładzie pracy.

Sam wniosek składa się do Agencji Pracy właściwej ze względu na miejsce zameldowania w Niemczech. Do końca 2010r. wniosek składa się jeszcze w pierwszym miesiącu otwarcia firmy. Kto będzie składał wniosek po pierwszym stycznia 2011r., ten może to uczynić w okresie do 3 miesięcy od zarejestrowania działalności gospodarczej.

W roku 2011 będzie można maksymalnie 2 razy pobierać zasiłek dla bezrobotnych jako osoba prowadząca firmę. Trzeci okres pobierania jest wykluczony, gdyż w takiej sytuacji nie można się będzie już ubezpieczyć w ten sposób. Chyba, że dana osoba znów przez 12 miesięcy będzie ubezpieczona jako pracownik.

Wysokość składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia wynosi :

landy zachodnie w 2011 roku 38 Euro

landy wschodnie w 2011 roku 32 Euro

landy zachodnie w 2012 roku 76 Euro

landy wschodnie w 2012 roku 64 Euro

Najważniejsze pytanie dotyczy wysokości zasiłku dla bezrobotnych w sytuacji, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą zbankrutuje ? Otóż w przypadku takiego scenariusza wysokość zasiłku dla bezrobotnych obliczać się będzie na podstawie orientacyjnych zarobków dla grupy zawodowej bezrobotnego przedsiębiorcy. Takie aspekty jak np. kwalifikacje przedsiębiorcy są czynnikiem, który ma duży wpływ na wysokość przydzielonego zasiłku dla bezrobotnych.

Długość wypłacania tego rodzaju zasiłku dla bezrobotnych jest uzależniony od dwóch czynników :

a) jak długo ubezpieczony przedsiębiorca opłacał składki,

b) ile lat ma ubezpieczony przedsiębiorca.

Jeżeli przedsiębiorca pobierający zasiłek dla bezrobotnych chce nadal prowadzić firmę i jednocześnie pobierać zasiłek, to oczywiście może to zrobić. Z tym, że należy pamiętać, że w roku 2010 bezrobotny może zarobić jedynie 165 Euro miesięcznie. Jeżeli bezrobotny zarobi więcej, to zasiłek pomniejsza się o kwotę zarobku.

Przepisy te wchodzą w życie od dnia 01.01.2011r.

Źródło: Newsletter Existenzgruendung o numerze 80 10/2010.

 

Strona 45 z 48

«pierwszapoprzednia4142434445464748następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.