Aktualności:

Nowości w niemieckich przepisach w 2015 roku

Dodatkowe składki na ubezpieczenie społeczne uzależnione od wysokości osiąganych dochodów, wzrost progu dochodowego i opodatkowanie świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika to najważniejsze zmiany w 2015r.

Rok 2015 przynosi w niemieckim ustawodawstwie kilka nowości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych i podatku dochodowego. Co się zmienia i co wprowadzono nowego ? Przede wszystkim wzrosły granica wymiaru składki oraz próg dochodowy, a zmiany dosięgły także płacy minimalnej oraz uregulowań dotyczących Mini Job. Pracując lub działając w Niemczech należy znać najważniejsze nowe regulacje, chociażby z tego powodu, by nie doświadczyć żadnych przykrych niespodzianek w zakresie kadr, płac i ubezpieczeń społecznych.

Więcej: Nowości w niemieckich przepisach w 2015 roku

 

Opłakane skutki finansowe nowej stawki płacy minimalnej

Polscy pracodawcy delegujący swoich pracowników do pracy w Niemczech w związku z wprowadzeniem nowej stawki płacy minimalnej muszą liczyć się z podwyższonymi kosztami świadczenia pracy na terenie Niemiec.

Od 01.01.2015 wszyscy pracownicy zatrudnieni w Niemczech mogą ubiegać się o minimalną stawkę godzinową w wysokości 8,50 EUR, co gwarantują im zapisy niemieckiej ustawy o wynagrodzeniu minimalnym.

Jeśli pracownicy począwszy od 2015 roku nie otrzymają takiego wynagrodzenia za godzinę pracy,  to mają prawo do tego, aby nawet po latach wnieść pozew do Sądu Pracy i uzyskać różnicę pomiędzy wynagrodzeniem otrzymanym (mniejszym niż 8,50 EUR), a wynagrodzeniem należnym (8,50 EUR). Dodatkowo niemiecki Urząd Celny (posiadający uprawnienia odpowiadające Państwowej Inspekcji Pracy) ściśle kontroluje wypłacanie pracownikom stawki minimalnej.

Więcej: Opłakane skutki finansowe nowej stawki płacy minimalnej

 

Najlepiej opłacane zawody i branże w Niemczech

Polacy szukający pracy w Niemczech mogą sporo zarobić w zawodach niszowych. Niedobór fachowców na niemieckim rynku pracy powoduje, że pracodawcy muszą dobrze opłacać swoich pracowników.

Polscy emigranci zarobkowi najwięcej zarabiają w Niemczech wtedy, gdy posiadają atrakcyjny zawód poparty dyplomem i doświadczeniem zawodowym. Lekarze, inżynierowie, informatycy, czasem budowlańcy mogą liczyć na wysokie zarobki. Sęk w tym, że wielu z nich zarabia całkiem dobrze w Polsce i nie kwapi się do wyjazdu zarobkowego zagranię. Czy jednak polskie zarobki odpowiadają poziomowi wynagradzania specjalistów w Niemczech ? Niekoniecznie. Jak pokazują najnowsze statystyki wyjeżdżając do pracy w Niemczech ci sami fachowcy mogliby zarabiać zdecydowanie więcej aniżeli zarabiają w Polsce.

Więcej: Najlepiej opłacane zawody i branże w Niemczech

 

Bilans pomocy socjalnej Niemiec

Jednym z głównych motorów napędowych fali emigracji zarobkowej Polaków do Niemiec są wysokie świadczenia socjalne. Dzięki nim wzrasta opłacalność wyjazdu, a Polacy przywożą do kraju więcej pieniędzy.

Aż nieprawdopodobne 25 miliardów euro wyniosła kwota jaką państwo niemieckie przeznaczyło w ubiegłym roku na pomoc socjalną w Niemczech !

Wskaźnik wzrósł o +4,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Średnio daje to 311 euro netto na 1 osobę w przeliczeniu na osoby zameldowane w Niemczech.

Gdzie wypłaca się najwięcej świadczeń socjalnych ? Informacja ta może być przydatna polskim emigrantom zarobkowym :

Więcej: Bilans pomocy socjalnej Niemiec

 

Elektroniczna karta zdrowia

Pracownicy zatrudnieni w Niemczech wraz z rokiem 2015 używają tylko nowej karty zdrowia w postaci elektronicznej. Nowa karta czyli tzw. elektronische Gesundheitskarte zastępuje Krankenversichertenkarte.

Od 1 stycznia 2015 wprowadzona została w Niemczech elektroniczna karta zdrowia (eGK), dzięki której można będzie uzyskać dostęp do całego pakietu świadczeń medycznych.

Elektroniczną kartę zdrowia już pod koniec 2014 roku otrzymały osoby ubezpieczone w Niemczech. Kto zatem w tym okresie pracował legalnie w Niemczech i podlegał pod niemieckie ubezpieczenie zdrowotne, ten dysponuje już taką kartą i może się nią posługiwać. Przy jakiejkolwiek wizycie u lekarza po 1 stycznia 2015 roku będzie ona niezbędna.

Więcej: Elektroniczna karta zdrowia

 

Strona 10 z 44

«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.