Aktualności:

Atrakcyjność inwestowania we wschodnich Niemczech

Polscy przedsiębiorcy stają się coraz bardziej aktywni we wschodniej części Niemiec. W Berlinie, Dreźnie i Lipsku można spotkać coraz więcej polskich produktów oraz polskich usługodawców realizujących kontrakty.

Z wyjątkową łatwością polscy biznesmeni nawiązują kontakty handlowe na obszarze dawnego NRD. Bliskość granicy, brak większych różnic kulturowych i otwarcie granic sprzyjają nawiązywaniu stosunków gospodarczych. Polskie sklepy, polskie produkty, a także polscy usługodawcy, inżynierowie i pracownicy odnajdują swoje miejsce na zachód od Odry. Wschodnie Niemcy poczyniły ogromny skok cywilizacyjny w ostatnich 25 latach i zbliżają się w wielu sektorach do poziomu zachodnich Niemiec.

Więcej: Atrakcyjność inwestowania we wschodnich Niemczech

 

Imigranci bez prawa do zasiłków socjalnych w Niemczech

Niemcy obronili się przed planowaną falą emigrantów przyjeżdżających głównie z Europy Wschodniej i Południowej nie w celu podjęcia pracy w Niemczech, ale otrzymania niemieckiego zasiłku socjalnego.

Sąd Najwyższy Unii Europejskiej podjął w ostatnim czasie decyzję w sprawie pobierania zasiłków socjalnych przez napływających do Niemiec na dużą skalę imigrantów. Nowoprzybyłe osoby będące zarejestrowane jako osoby bezrobotne, będą mieć marne perspektywy, aby otrzymać jakiekolwiek świadczenia socjalne z Niemiec. Sąd Najwyższy UE w swoim wyroku podaje jasne i wyraźne instrukcje oraz wymaga szczegółowego zbadania sytuacji dla każdego z przypadków, w celu zweryfikowania prawa do pozyskania świadczeń socjalnych.

Więcej: Imigranci bez prawa do zasiłków socjalnych w Niemczech

 

Wypłata gratyfikacji bożonarodzeniowej - Weihnachtsgeld

Polscy pracownicy zatrudnieni w Niemczech wraz z wypłatą wynagrodzenia za listopad mogą otrzymać od pracodawcy pieniężną gratyfikację bożonarodzeniową, czyli tzw. Weihnachtsgeld.

Dodatkowe pieniądze za pracę w Niemczech są zawsze mile widziane wśród pracowników. Radość z otrzymanego bonu bożonarodzeniowego zależy od jego wartości i przede wszystkim od gestu samego pracodawcy względem swojego pracownika. W Niemczech gratyfikację bożonarodzeniową otrzymuje więcej niż połowa zatrudnionych (ok. 54%). Oprócz premii finansowej na święta istnieją również inne formy upominków bożonarodzeniowych, jakie pracodawcy przekazują pracownikom. Szacuje się, iż ok. 19% zatrudnionych otrzymuje inne bonusy oraz bony towarowe. Najczęściej są to bony towarowe do sklepów (Gutschein). W niektórych firmach pracownicy otrzymują premię uzależnioną od zysków firmy.

Więcej: Wypłata gratyfikacji bożonarodzeniowej - Weihnachtsgeld

 

Opłaty drogowe w Niemczech od 2016 roku

Wyjazd turystyczny lub do pracy do Niemiec będzie od 2016 roku zdecydowanie droższy ze względu na wprowadzenie opłat drogowych, którymi mają zostać objęte zarówno niemieckie autostrady, jak i drogi krajowe.

Wszyscy kierowcy poruszający się po publicznych autostradach i drogach krajowych w Niemczech będą od 2016 roku objęci tzw. opłatą infrastrukturalną ! Jest to rodzaj opłaty drogowej. Zgodnie z nową ustawą niebawem wchodzącą w Niemczech w życie, opłata obejmie ok. 40.000 kilometrów dróg. Uwaga - pierwotnie planowano wprowadzenie opłat dla wszystkich dróg w obrębie miasta, powiatu, a także dla dróg stanowych i federalnych.

Więcej: Opłaty drogowe w Niemczech od 2016 roku

 

Od 2015r. zaostrzone kary dla oszustów podatkowych

W Niemczech wprowadza się nowe i zaostrzone przepisy w zakresie ścigania oszustw podatkowych dokonanych przed podatników, którzy skruszeni dobrowolnie zgłaszają się do niemieckich Urzędów Skarbowych.

Zakupione przez niemieckie urzędy płyty CD, na których znajdują się nazwiska podatników ukrywających zagranicą nieopodatkowane w Niemczech dochody (tzw. Steuersünder-CDs), spowodowały, iż w Niemczech w ostatnich miesiącach drastycznie zwiększyła się liczba samodonosów, które wpłynęły do niemieckiej administracji podatkowej od nieuczciwych podatników.

Podatnicy, którzy dobrowolnie zgłosili w niemieckich Urzędach Skarbowych nieopodatkowany na terenie Niemiec dochód, do końca 2014 roku mogli liczyć na w miarę łagodne kary lub nawet (przy ukrytych dochodach o mniejszej wartości) na całkowite uniknięcie kary. Częściową amnestię podatkową umożliwiało złożenie samodonosu i zapłacenie zaległych podatków. Od 1 stycznia 2015 roku mocno zostaje ograniczona w Niemczech rola samodonosu.

Więcej: Od 2015r. zaostrzone kary dla oszustów podatkowych

 

Strona 10 z 44

«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.