Aktualności:

Najlepiej opłacane zawody i branże w Niemczech

Polacy szukający pracy w Niemczech mogą sporo zarobić w zawodach niszowych. Niedobór fachowców na niemieckim rynku pracy powoduje, że pracodawcy muszą dobrze opłacać swoich pracowników.

Polscy emigranci zarobkowi najwięcej zarabiają w Niemczech wtedy, gdy posiadają atrakcyjny zawód poparty dyplomem i doświadczeniem zawodowym. Lekarze, inżynierowie, informatycy, czasem budowlańcy mogą liczyć na wysokie zarobki. Sęk w tym, że wielu z nich zarabia całkiem dobrze w Polsce i nie kwapi się do wyjazdu zarobkowego zagranię. Czy jednak polskie zarobki odpowiadają poziomowi wynagradzania specjalistów w Niemczech ? Niekoniecznie. Jak pokazują najnowsze statystyki wyjeżdżając do pracy w Niemczech ci sami fachowcy mogliby zarabiać zdecydowanie więcej aniżeli zarabiają w Polsce.

Więcej: Najlepiej opłacane zawody i branże w Niemczech

 

Bilans pomocy socjalnej Niemiec

Jednym z głównych motorów napędowych fali emigracji zarobkowej Polaków do Niemiec są wysokie świadczenia socjalne. Dzięki nim wzrasta opłacalność wyjazdu, a Polacy przywożą do kraju więcej pieniędzy.

Aż nieprawdopodobne 25 miliardów euro wyniosła kwota jaką państwo niemieckie przeznaczyło w ubiegłym roku na pomoc socjalną w Niemczech !

Wskaźnik wzrósł o +4,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Średnio daje to 311 euro netto na 1 osobę w przeliczeniu na osoby zameldowane w Niemczech.

Gdzie wypłaca się najwięcej świadczeń socjalnych ? Informacja ta może być przydatna polskim emigrantom zarobkowym :

Więcej: Bilans pomocy socjalnej Niemiec

 

Elektroniczna karta zdrowia

Pracownicy zatrudnieni w Niemczech wraz z rokiem 2015 używają tylko nowej karty zdrowia w postaci elektronicznej. Nowa karta czyli tzw. elektronische Gesundheitskarte zastępuje Krankenversichertenkarte.

Od 1 stycznia 2015 wprowadzona została w Niemczech elektroniczna karta zdrowia (eGK), dzięki której można będzie uzyskać dostęp do całego pakietu świadczeń medycznych.

Elektroniczną kartę zdrowia już pod koniec 2014 roku otrzymały osoby ubezpieczone w Niemczech. Kto zatem w tym okresie pracował legalnie w Niemczech i podlegał pod niemieckie ubezpieczenie zdrowotne, ten dysponuje już taką kartą i może się nią posługiwać. Przy jakiejkolwiek wizycie u lekarza po 1 stycznia 2015 roku będzie ona niezbędna.

Więcej: Elektroniczna karta zdrowia

 

Atrakcyjność inwestowania we wschodnich Niemczech

Polscy przedsiębiorcy stają się coraz bardziej aktywni we wschodniej części Niemiec. W Berlinie, Dreźnie i Lipsku można spotkać coraz więcej polskich produktów oraz polskich usługodawców realizujących kontrakty.

Z wyjątkową łatwością polscy biznesmeni nawiązują kontakty handlowe na obszarze dawnego NRD. Bliskość granicy, brak większych różnic kulturowych i otwarcie granic sprzyjają nawiązywaniu stosunków gospodarczych. Polskie sklepy, polskie produkty, a także polscy usługodawcy, inżynierowie i pracownicy odnajdują swoje miejsce na zachód od Odry. Wschodnie Niemcy poczyniły ogromny skok cywilizacyjny w ostatnich 25 latach i zbliżają się w wielu sektorach do poziomu zachodnich Niemiec.

Więcej: Atrakcyjność inwestowania we wschodnich Niemczech

 

Imigranci bez prawa do zasiłków socjalnych w Niemczech

Niemcy obronili się przed planowaną falą emigrantów przyjeżdżających głównie z Europy Wschodniej i Południowej nie w celu podjęcia pracy w Niemczech, ale otrzymania niemieckiego zasiłku socjalnego.

Sąd Najwyższy Unii Europejskiej podjął w ostatnim czasie decyzję w sprawie pobierania zasiłków socjalnych przez napływających do Niemiec na dużą skalę imigrantów. Nowoprzybyłe osoby będące zarejestrowane jako osoby bezrobotne, będą mieć marne perspektywy, aby otrzymać jakiekolwiek świadczenia socjalne z Niemiec. Sąd Najwyższy UE w swoim wyroku podaje jasne i wyraźne instrukcje oraz wymaga szczegółowego zbadania sytuacji dla każdego z przypadków, w celu zweryfikowania prawa do pozyskania świadczeń socjalnych.

Więcej: Imigranci bez prawa do zasiłków socjalnych w Niemczech

 

Strona 10 z 44

«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.