Forma zwrotu podatku

Pieniądze z tytułu zwrotu podatku są przelewane przez niemieckie Urzędy Skarbowe bezpośrednio na konto podatnika. Podawać należy konto należące do siebie, ewentualnie konto należące do zaufanego krewnego, np. do współmałżonka, dziecka lub rodzica. Nie powinno podawać się do Urzędu Skarbowego numeru konta należącego do obcej osoby, np. kolegi, pracodawcy lub pośrednika, gdyż dane bankowe podatnika są wprowadzane do systemu komputerowego i w przyszłości zwrot podatku może znów trafić na to samo konto, które podawaliśmy do urzędu przykładowo kilka lat wcześniej.

Niemiecki Urząd Skarbowy dokonuje przelewu zwrotu podatku na konto podatnika wskazane w Niemczech, ale także na konto wskazane w Polsce. W przypadku konta polskiego może to być zarówno konto złotówkowe, jak i dewizowe. Jeżeli podatnik decyduje się na przelew do Polski, to zaleca się jednak, aby było to mimo wszystko konto dewizowe otwarte w EUR, a to ze względu na przelicznik kursowy z Euro na złotówki, który w momencie dokonywania przelewu wcale może nie być dla podatnika korzystny. W momencie gdy zwrot podatku wpływa na konto w Polsce w Euro, to podatnik sam decyduje czy, gdzie i kiedy rozmieni Euro na złotówki.

Pracownicy sezonowi pracujący w Niemczech, którzy nie przebywają regularnie lub przez dłuższy czas na terenie Niemiec, powinni w przypadku ewentualnego przelewu na ich konto w Niemczech sprawdzić, czy konto jest nadal otwarte. W przypadku gdy bank w Niemczech konto zamknął, pieniądze z tytułu zwrotu podatku nie wpłyną na zamknięte konto. Na życzenie podatnika lub w określonych przez ustawę przypadkach, zwrot podatku z niemieckiego Urzędu Skarbowego może nastąpić w formie czeku, który Urząd Skarbowy przesyła pocztą na wskazany adres podatnika, również czek może przesłać na adres podatnika w Polsce. Spieniężenie czeku może nastąpić za to już tylko w banku w Niemczech.