Z OSTATNIEJ CHWILI 5

Spada liczba osób bezrobotnych w Niemczech

We wrześniu odnotowano spadek liczby osób bez pracy o 97.000. Obecnie bezrobotnych jest 2.849.000 osób, a więc o 61.000 więcej niż w roku poprzednim. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w niemieckiej Agencji Pracy w porównaniu z sierpniem spadła o 0,2% i jest na poziomie 6,6%. W roku poprzednim bezrobocie wynosiło 6,5 %.

©finanzamt.pl

Dorabianie do pensji podstawowej

Coraz więcej pracowników w Niemczech opócz wykonywania swojej głównej pracy uzyskują dodatkowe, nie obłożone podatkiem świadczenia pieniężne. Według statystyk na koniec marca 2013 blisko 2,6 miliona zatrudnionych podwyższało swoje dochody dzięki pracy dodatkowej – to więcej o przeszło 67.000 niż w roku poprzednim. Liczba osób dorabiajacych wzrosła na koniec pierwszego kwartału w ciągu roku o 43.000 i uzyskała poziom 7,33 miliony.

©finanzamt.pl

Niemiecka kolej podnosi ceny biletów

Niemiecka kolej zaplanowała na grudzień podwyżki w cenach biletów. Bilet normalny w połączeniach międzymiastowych wzrośnie przeciętnie o 2,5%, bilety komunikacji miejskiej o 2,9%. Bez zmian zostaną ceny biletów z Berlina do Köln i Düsseldorf, z uwagi na i tak wydłużony czas jazdy spowodowany utrudnieniami po tegorocznej powodzi.

©finanzamt.pl

Ostra zima przyczyną wzrostu opłat za ogrzewanie

Lokatorzy muszą liczyć się z dopłatami za ogrzewanie za rok 2012. Przyczyną była mroźna zima, a tym samym wydłużony sezon grzewczy. Dodatkowo wzrosły ceny za energię. Dla właścicieli mieszkań koszty ogrzewania wzrosły już w zeszłym roku przeciętnie o 9%. Tendencja ta będzie się utrzymywać. Tylko pierwszy kwartał roku 2013 spowodował w gospodarstwach domowych wzrost kosztów o 55 Euro do 65 Euro.

©finanzamt.pl

Producenci maszyn dostają coraz więcej zleceń

Niemieccy producenci maszyn zdobyli w sierpniu po raz pierwszy od trzech miesięcy więcej zleceń. Nastąpił wzrost o +6% w porównaniu z wynikiem z roku poprzedniego. Interes w kraju zwiększył się o +2%, a handel eksportowy o +9%. W porównaniu trzymiesięcznym ilość zamówień jest jednak niższa o -1% w porównaniu do roku poprzedniego.

©finanzamt.pl

Umowa o wolnym handlu gwarantuje więcej miejsc pracy

Dzięki umowie o wolnym handlu między Unią Europejską a USA tylko w Niemczech mogłoby powstać 160.000 nowych miejsc pracy. Według badań byłoby to z korzyścią dla prawie każdej branży we wszystkich Landach. Beneficjentami byłyby nie tylko duże koncerny, ale w szczególności firmy klasy średniej. Dochody mogłyby ciągle wzrastać. Negocjacje są w toku.

©finanzamt.pl

Niemiecki budżet prawie wyrównany

Podobnie jak w roku 2012 budżet państwa zostanie prawie wyrównany. Deficyt budżetowy będzie przewidywalnie wynosił 0,2% produktu krajowego brutto. W kwietniu niemieckie Ministerstwo zakładało deficyt w granicy 0,5% PKB. Z takim wynikiem Niemcy plasują się znacznie poniżej ustalonej w Traktacie z Maastricht granicy 3%. Jest to kolejny dowód na bardzo dobry stan niemieckich finansów.

©finanzamt.pl

Producenci samochodów oczekują na zmianę trendu

Mały minus we wrześniu napawa producentów samochodów optymizmem i wierzą oni w rychłe polepszenie sytuacji. W poprzednim miesiącu zostało dopuszczonych do użytku 247.199 nowych aut, a to jest 1,2 % mniej niż przed rokiem. W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku minus przy rejestracjach nowych aut wyniósł -6 %. Z niemieckich marek to Opel zanotował we wrześniu największy plus w wysokości +13%. Spadki widoczne są dla BMW oraz VW.

©finanzamt.pl

Nowe regulacje w sprawie emisji spalin

W Parlamencie Europejskim obraduje się nad niemiecką propozycją ustalenia nowych norm dotyczących emisji szkodliwych spalin przez samochody osobowe. Chodzi o ustalenie górnej granicy, która ma obowiązywać w Europie od roku 2020 dla nowych samochodów. Tymczasowy kompromis ustalony w czerwcu to średnio 95 gram CO₂ na kilometr, przy czym fabryki samochodowe powinny otrzymać indywidualną granicę. Zgodnie z niemiecką propozycją producenci samochodów dostaliby więcej czasu na osiągnięcie dopuszczalnej wartości. Ekolodzy krytykują pomysł.

©finanzamt.pl