Z OSTATNIEJ CHWILI

Perspektywy na niemieckim rynku pracy są nadal dobre

Pośrednicy pracy już zacierają ręce, gdyż w najbliższym czasie będą mogli znaleźć w Niemczech wiele wolnych stanowisk pracy, które wymagają obsadzenia. W ten sposób zatrudnienie może znaleźć wielu nowych pracowników. Szczególnie w okresie jesiennym i zimowym Niemcy potrzebują dużej ilości chętnych do pracy. Niemiecki rynek pracy rozwija się znakomicie i według prognoz ma tak pozostać aż do końca bieżącego roku. Liczba pracowników wzrośnie w ciągu najbliższych trzech miesięcy, a bezrobocie w tym samym okresie spadnie. Te pozytywne prognozy to skutek przeprowadzonych badań nad agencjami pracy w Niemczech, które podsumował Instytut Badań nad Rynkiem Pracy i Zawodami w Norymberdze. Według instytutu to agencje spodziewają się bardzo atrakcyjnego rozwoju na rynku pracy. Już w miesiącu sierpniu odnotowano spadek bezrobocia, na co miało wpływ coraz więcej uchodźców. Według przeprowadzonych danych wzrost na rynku pracy wyniósł w sierpniu +0,4 punkta i w tej chwili jest na poziomie 103,6 punktów procentowych. To bardzo dobry wynik. W perspektywie kto chce znaleźć zatrudnienie w Niemczech, ten je znajduje. Ze względu na silną migrację pracowników z zagranicy oraz zwiększenie zatrudnienia wśród kobiet i osób starszych, popyt na pracowników przekłada się na wzrost zatrudnia. W wielu zawodach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników jest wysokie, co otwiera szeroko furtkę dla naszych polskich specjalistów. Nasi rodacy są bardzo cenieni na niemieckim rynku pracy. Poszukiwani są przede wszystkim fachowcy w branży budowlanej i branżach pokrewnych oraz w branży medycznej, opiece, informatyce i usługach.

©finanzamt.pl

Więcej o pracy w Niemczech na specjalistycznym portalu www.arbeitsamt.pl

 

Niemiecki rynek samochodowy dalej się rozwija

W sierpniu niemiecka branża samochodowa znacznie wzrosła. Aż 245 tysięcy samochodów zostało zarejestrowanych w miesiącu sierpniu, co daje nam aż o osiem procent więcej niż w poprzednim miesiącu. Dane te pochodzą ze sprawozdania wykonanego przez Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego w Berlinie. Dane te dowodzą, że niemiecki rynek samochodowy nadal rozwija się dynamicznie. Szczególnie dobre wyniki osiągają niemieccy producenci aut, gdyż właśnie niemieckie samochody są wśród kupujących najbardziej popularne. Aż trzech na czterech kupców decyduje się na samochód Made in Germany. Prawie trzy czwarte nowo zarejestrowanych samochodów stanowią marki niemieckich producentów. Do tak dobrego wyniku przyczyniły się także dodatkowe dni robocze w ubiegłym miesiąc. W porównaniu do sierpnia 2015 były to aż dwa dni więcej pracy. Niemieccy producenci wyprodukowali w sierpniu 422 tysiące pojazdów, daje to nam więcej o 25 procent niż w roku ubiegłym. Aż 324.400 samochodów z niemieckich zakładów zostało sprzedanych za granicą, co także stanowi wzrost o 20 procent do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. W wielu niemieckich fabrykach samochodów pracują polscy pracownicy. Także wśród polskich nabywców niemieckie marki nie tracą na zainteresowaniu.

©finanzamt.pl

Integracja uchodźców przez niemieckie firmy

Niemieckie firmy nadal są zainteresowane zatrudnianiem uchodźców. Powodem takiego stanu rzeczy są brakujący pracownicy na niemieckim rynku pracy. W tej chwili trudno o nowe ręce do pracy, dlatego uchodźcy są tak ważni dla niemieckiego przemysłu. Firm połączonych inicjatywą integracyjną uchodźców jest obecnie 116. W tym gronie wiele z nich to duże korporacje i marki znane na całym globie. Stan ten niezwykle cieszy niemieckich przedsiębiorców, który bardzo doceniają taki rozwój wypadków. Wielu przedsiębiorców osobiście angażuje się w sprawy na rzecz zintegrowania uchodźców na rynku pracy. Jak wynika z danych posiadanych przez niemiecki rząd, w sumie zostało stworzonych ponad 3300 staży, z czego już 1800 jest zajętych. Do tego ponad 450 osób zostało już zatrudnionych na stałe. Niemcy usilnie potrzebują pracowników, którzy mogliby pracować w fabrykach na terenie kraju. Wielu producentów mogłoby zwiększyć produkcję, gdyby tylko dysponowali szerszą kadrą pracowniczą.

©finanzamt.pl

Niemiecki branża chemiczna wpływa na ceny materiałów budowlanych

Polskie firmy budowlane z uwagą przygladają się sytuacji na rynku chemicznym, który wytwarza komponenty materiałów budowlanych. Sprzedając usługę budowlaną w Niemczech trzeba dobrze się zastanowić nad tym, gdzie i za ile kupić materiały budowlane. Według zapowiedzi Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego potwierdzają się prognozy na rok 2016. Niemiecki przemysł chemiczny pozostaje ostrożny w dalszych spekulacjach. Zarówno w Niemczech, jak i za granicą, trwałe impulsy wzrostowe są rozpoznawalne, dlatego też ostatnie przedstawione prognozy na rok 2016 zostały potwierdzone. Ceny produkcyjne oraz sprzedaż spadła i to znacznie! W porównaniu do ubiegłego roku sprzedaż w drugim kwartale spadła o -6,1 procenta. Jednocześnie produkcja chemiczna wynosiła 0,5 procent mniej niż przed rokiem, natomiast chemikaliów aż o 2,7 procenta mniej. Niezbyt dobra sytuacja na rynku chemicznym to nie tylko problem Niemiec. Także w wielu innych krajach na świecie wskaźniki spadły. Co może niepokoić to fakt, że przemysł chemiczny jest dostawcą dóbr dla branży budowlanej, samochodowej i konsumpcyjnej, co może się na nich źle odbić, tj.  spadek w branży chemicznej pociagnie za sobą spadek w branżach powiązanych. To co obserwujemy w tej chwili na rynku, to nieznacznie rosnące ceny produktów chemicznych. Mały wzrost cen wywołany jest rosnącymi kosztami surowców bądących podstawowym składnikiem chemikaliów. W ramach połączenia łańcuchowego może okazać się, że także nieznacznie zdrożeją materiały budowlane. Mimo trudnej globalnej sytuacji gospodarczej liczba zatrudnionych w sektorze chemicznym w drugim kwartale 2016 roku pozostała na stabilnym poziomie 444 tysięcy osób. Ze względu na nieznaczny spadek zatrudnienia na początku roku wynik ten jest o około 0,5 procent niższy niż rok wcześniej. Nie jest to nic niepokojącego, ale warto bacznie się przyglądać sytucji rynkowej.

©finanzamt.pl