Z OSTATNIEJ CHWILI

Boom budowlany w Niemczech zwiększa liczbę nowych mieszkań

Polskie firmy budowlane będą miały w najbliższych latach dużo pracy na niemieckim rynku budowy mieszkań. Powodem takiego stanu rzeczy są plany co do rozbudowy infrastruktury mieszkaniowej z przeznaczeniem dla emigrantów i uchodźców. Tanie mieszkania mają zaspokoić aktualne potrzeby i rozwiązać problemy z zakwaterowaniem osób, które w ostatnim czasie przybyły do Niemiec. A to może oznaczać żyłę złota dla firm budowlanych specjalizujących się w tanim budowaniu. Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu podaje, że coraz więcej pieniędzy zostaje przekazanych na budowę tanich mieszkań w miastach i gminach niemieckich. Są zatem środki na inwestycje! Zabezpieczenie środków finansowych na ten cel oznacza, że firmy oferujące budowę tanich mieszkań będą miały przez długi czas zapewnione zlecenia. A polskie firmy mają w tym segmencie odpowiednie doświadczenia. Przede wszystkim potrafią tanio i dobrze budować. Boom budowlany w Niemczech stwarza dla nich duże możliwości zarobku.

©finanzamt.pl

Świetny biznes na świątecznych drzewkach!

Od września w części sklepów w Niemczech pojawia się już świąteczny asortyment. Czekoladowe mikołaje stoją obok świątecznych choinek i pięknie zapakowanych prezentów. A to właśnie niemieckie choinki są w tym roku na fali, gdyż uprawia się ich coraz więcej. Zgodnie z danymi Federalnego Związku Producentów Choinek udział krajowych choinek na rynku osiągnie w tym roku aż 90 procent. Stwarza to małe możliwości importowania choinek z innych krajów. Niemieccy producenci zauważyli, że na choinkach da się świetnie zarobić. W Niemczech rośnie w pierwszej kolejności zapotrzebowanie na choinki naturalne. Głównym konkurentem niemieckich hodowców są duńscy rywale, będący największym producentem drzewek iglastych w Europie, którzy to eksportują do Niemiec około 5 milionów drzewek rocznie. Biznes na choinkach bardzo się opłaca. Koszt jednej sadzonki to ok. 50 eurocentów, a potrzebna ziemia na wychodowanie jednej choinki to jakieś 2 metry kwadratowe. Z tego powodu wielu duńskich producentów posiada swoje hodowle w Polsce, a następnie sprzedaje drzewa za bezcen do Niemiec. Zauważyli to już sami Niemcy, dlatego w ostatnim czasie zaczęli zakładać własne hodowle drzew. Warto podchwycić pomysł.

©finanzamt.pl

Inflacja pozostaje na niskim poziomie

Zgodnie z oczekiwaniami w sierpniu inflacja pozostała na stosunkowo niskim poziomie, co powinno cieszyć. Ceny konsumpcyjne wzrosły o +0,4 procent do analogicznego miesiąca ubiegłego roku, co wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego.W lipcu inflacja była również na poziomie +0,4 procent. Stosunkowo niska inflacja jest nadal w dużej mierze spowodowana niskimi kosztami energii. Obliczony europejski zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (HICP) wzrósł w sierpniu o +0,3 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca. W porównaniu z poziomem cen spadł o -0,1 procenta.

©finanzamt.pl

BMW w sierpniu najlepszym producentem pojazdów terenowych

Producent samochodów koncern BMW pochwalił się wzrostem sprzedaży. Szczególnie dobrze sprzedawały się duże, sportowe SUV-y.Grupa BMW zwiększyła sprzedaż samochodów w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku o +5,7 procent do poziomu 165.431 pojazdów. Marka BMW już po ośmiu miesiącach 2016 roku osiągnęła lepszy wynik sprzedaży niż w całym roku ubiegłym i to aż o 5 procent, co daje o 142.554 pojazdów więcej niż w całym 2015 roku. Pod koniec sierpnia największy rywal BMW marka Mercedes-Benz sprzedał prawie 1,33 milionów samochodów. Grupa BMW za to odnotowała sprzedaż na poziomie 1,28 miliona pojazdów.

©finanzamt.pl

Nadal wysokie opłaty za czynsz

Większość właścieli domów i mieszkań w dużych niemieckich miastach nie przejmuje się ustalonymi przez Stowarzyszenie Niemieckich Najemców stawkami za wynajem i nadal zawyża ceny czynszów. Po wejściu w życie ustawy ograniczającej ceny najmu oferty cenowe w największych miastach Niemiec (a więc Berlinie, Hamburgu, Monachium i Frankfurcie nad Menem), są na poziomie od 67% do 95% w stosunku do określonej górnej granicy cenowej. Średni limit cenowy zgodny z wprowadzoną ustawą obejmuje odpowiednio od 30% do 50 % wynajmujących pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Dotyczy to głównie osób prywatnych wynajmujących lokale oraz biur nieruchomości. Na tym tracą także Polacy pracujący w dużych niemieckich aglomeracjach, gdyż w związku z zawyżanymi stawkami za najem lokali mieszkalnych ponoszą duże koszty utrzymania się w Niemczech, a tym samym duża część ich zarobku osiąganego w Niemczech zostaje na miejscu.

©finanzamt.pl

Niemcy najlepsi na świecie w eksporcie

Według najnowszych prognoz Niemcy w tym roku plasują się na pierwszej pozycji wśród krajów o największej na świecie nadwyżce eksportowej. Aktualny winik sprawia, że Niemcy pozostają szósty raz z rzędu eksportowym liderem. Według danych Instytutu Badania Gospodarki oczekuje się, że niemiecka nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w 2016 roku zamknie się w 310 miliardach dolarów. To byłoby o 25 miliardów dolarów więcej niż w roku 2015. Dla Chin przewiduje się w tym roku nadwyżkę w wysokości około 260 miliardów dolarów. Miejsce trzecie zajmuje Japonia z oczekiwaną nadwyżką na poziomie 170 miliardów dolarów. W pierwszej połowie roku wysokość importu wzrosła o 159 miliarda dolarów. Głównym czynnikiem wpływającym na tak dobry wzrost jest wzmożony popyt na niemieckie towary.

©finanzamt.pl

Prawie dwa miliony dzieci w Niemczech jest uzależnione od zasiłku Hartz IV

Nawet w zamożnych Niemczech ubóstwo rodzin to problem. Jak wynika z danych statystycznych Federalnego Urzędu Statystycznego prawie dwa miliony dzieci są uzależnione od pieniędzy pochodzących z Hartz IV, a więc zasiłku socjalnego gwarantującego minimum egzystencji. Pomimo ożywienia gospodarczego w Niemczech coraz więcej dzieci żyje w ubóstwie. Odsetek młodych ludzi, których rodziny żyją na zasiłkach socjalnych, jest regionalnie bardzo zróżnicowany. Według przytoczonych danych statystycznych wzrósł odsetek osób poniżej 18 roku życia w gospodarstwach domowych żyjących z zasiłku Hartz IV. W zachodnich Niemczech liczba ta wzrosła z 12,4 procent w roku 2011 do 13,2 procent w roku 2015. Na wschodzie odsetek ubogich dzieci spadł w tym samym okresie o 2,4 punktu procentowego, ale pozostał na relatywnie wysokim poziomie 21,6 procent. W ubiegłym roku wzrosła w Niemczech liczba dzieci żyjących w biedzie (za jakie uważa się dzieci, których rodzice żyją tylko z zasiłku socjalnego) do ponad 1,9 miliona (14,7 %).  Jest to o 52.000 więcej niż w ubiegłym roku. Średnio 57,2 procent poszkodowanych dzieci w wieku od 7 do 15 lat zależna jest dłużej niż trzy lata od zasiłków socjalnych. Biednym dzieciom grożą poważne konsekwencje. Największe ryzyko ubóstwa, zgodnie z danymi mają potomstwa samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych. Z miliona dzieci żyjących z zasiłku Hartz IV więcej niż połowa wszystkich dzieci wychowuje się w rodzinach rozbitych, nad którymi opiekę sprawują zazwyczaj matki. Aż 36 procent z nich ma dwójkę lub więcej rodzeństwa. Ubóstwo dzieci stanowi właśnie w miastach bardziej wyraźny problem niż ma to miejsce na obszarach wiejskich.

©finanzamt.pl

Niemieckie sklepy spożywcze zatrzymują sprzedaż plastikowych toreb

Klienci zaopatrujący się w zakupy w popularnych niemieckich dyskontach już wkrótce nie będą mogli nabywać plastikowych toreb. W użytku będą się znajdowały przede wszystkim torby papierowe. Z inicjatywą zakazu sprzedaży wyszła już sieć Rewe oraz KiK. Także zarząd sieci sklepów Lidl podjął decyzję o całkowitym wycofaniu plastikowych toreb ze sprzedaży w Niemczech. Zarząd Lidla poinformowal opinię publiczną, że szkodliwe dla środowiska torby znikną zupełnie ze sklepów od wiosny 2017 roku. Celem takiego działania jest zmniejszenie rocznego zużycia plastikowych toreb.  Jak informuje zgodnie niemiecka prasa, rząd federalny planuje do końca 2025 roku mocno je ograniczyć z około 70 do maksymalnie 40 tereb na jednego mieszkańca. Czy także ze sklepów niemieckich dyskontów w Polsce znikną plastikowe torby? Sprawa nie jest taka oczywista. W Polsce dyskonty idą w kierunku odpłatnych toreb plastikowych, co w efekcie końcowym ma przyczynić się do zmniejszenia ich użytkowania. Jeśli chodzi o szczegółowe plany dyskontów na 2017 rok, to nie są one jeszcze znane opinii publicznej. Wiadomo tylko, że Unia Europejska naciska na wycofanie toreb plastikowych i planuje zredukowanie o 80% ich liczby do roku 2019. Póki co poza Niemcami także w oddziałach Lidl w Austrii i Szwajcarii nie będzie w przyszłości toreb plastikowych. Lidl nie podał jednak dalszych szczegółów co do procesu wycofywania toreb plastikowych na rzecz papierowych. Trend ten jednak staje się widoczny.

©finanzamt.pl