Z OSTATNIEJ CHWILI

Kinderzuschlag wzrasta o 10 euro!

Świetna informacja dla rodziców osiągających w Niemczech niskie dochody. Federalny minister finansów Wolfgang Schäuble (CDU) i minister rodziny Manuela Schwesig (SPD) zgodzili się jednomyślnie co do podwyższenia dodatku na dzieci o nazwie Kinderzuschlag. Podwyżka tego świadczenia ma wynieść dziesięć euro. Dodatek dla rodzin o niskich dochodach powinien tym samym wzrosnąć w 2017 roku do kwoty 170 euro. Jako podaje dziennik Bild minister finansów Schäuble ogłosił również wzrost Kindergeld o dwa euro i niewielki wzrost ulgi podatkowej na dzieci, z której rodzice mogą skorzystać przy rozliczeniu podatkowym. Koalicja powinna zatwierdzić całą ustawę w najbliższych tygodniach. Dla przypomnienia: w dniu 1 lipca 2016 roku dodatek na dzieci o nazwie Kinderzuschlag wzrósł miesięcznie o 20 euro do maksymalnej kwoty 160 euro na miesiąc. Dalsza podwyżka ma nastąpić w trakcie roku 2017. Zasiłek rodzinny Kindergled został ostatnio zwiększony na początku 2016 roku.

©finanzamt.pl

Duża podwyżka płac czeka na kolejarzy

Przedstawiciele kolejarzy żądają aż 7% podwyżki dla pracowników całej niemieckiej branży kolejowej, w której zatrudnionych jest około 100.000 osób. Kończąca się umowa taryfowa wymaga podpisania nowego kontraktu na lepszych warunkach finansowych. Kolejarze mogą ugrać dla siebie naprawdę dużo. Widmo strajków w branży kolejowej przeraża rządzących, a posiadając silny argument łatwiej negocjować i uzyskać zgodę na swoje postulaty. Negocjacjom kolejarzy przyglądają się wszyscy, ponieważ od ich powodzenia zależą także przyszłe zarobki innych grup zawodowych. Odkąd wprowadzono wynagrodzenie taryfowe w Niemczech nigdy nie było aż tak dużej podwyżki. Rzecz jasna, że po kolejarzach także przedstawiciele innych zawodów zażądają dla swojej branży wysokich podwyżek. Warto zatem trzymać kciuki za kolejarzy, gdyż wysoka podwyżka ich zarobków pociągnie za sobą efekt domina.

©finanzamt.pl

Zbyt duża liczba szpitali w Niemczech

Niedobre wiadomości do polskich lekarzy szukających w Niemczech zatrudnienia w tamtejszych szpitalach. Zgodnie z obliczeniami w Niemczech jest za dużo akredytowanych szpitali. Ich liczba ma zostać zmniejszona aż o 500 placówek, tj. redukcja wyniesie 25%. Jak informuje Rheinische Post obecnie istnieje w Niemczech ponad 2000 szpitali. Aż tylu szpitali w Republice Federalnej Niemiec nie trzeba. Co czwarty przypadek leczenia w szpitalu w rzeczywistości należy do sektorów ambulatoryjnych. Reforma niemieckiej służby zdrowia zakłada, że należy podjąć kroki w celu wycofania zbędnych klinik z sieci, a co za tym idzie przekierowania środków finansowych i zasobów ludzkich w inne sektory. Opieka domowa i ambulatoryjna pomoże rozwiązać problem z niedoborem pielęgniarek i inne problemy kadrowe. Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzonej reformy każdy szpital dostanie szczególne dodatki za dobre wyniki operacyjne. To będzie skutkować lepszą opieką nad pacjentami w przyszłości. Słaba wydajność i utrzymywanie niskiej jakości świadczonych usług będzie skutkować zamknięciem poszczególnych oddziałów, a nawet całego szpitala. W ten sposób szpitale będą działały jak firmy egzystujące na zasadach wolnego rynku. Na razie ma być zmniejszona liczba pacjentów, którzy mogliby być leczeni w domach lub ambulatoryjnie.

©finanzamt.pl

20.000 wolnych miejsc na praktykach zawodowych

W Niemczech szansą dla młodych ludzi jest 20.000 miejsc przygotowanych z myślą o praktykach zawodowych. Kto chciałby uzyskać zawód rzemieślniczy, ten powinien bliżej przyjrzeć się ofercie, gdyż niemieccy kandydaci nie obsadzą w pełni tych wakatów. Miesiąc po rozpoczęciu roku szkolnego niemieckie zakłady rzemieślnicze określiły swoje aktualne zapotrzebowanie. A okazuje się, że potrzebują znacznie więcej uczniów, praktykantów i stażystów niż jeszcze przed rokiem. Związek Niemieckiego Rzemiosła obliczył, że w październiku 2016 roku istnieje jeszcze 20.000 nieobsadzonych miejsc z przeznaczeniem na staż lub praktykę zawodową w rzemiośle.  Co ciekawe, to właśnie przedsiębiorstwa rzemieślnicze zatrudniają znacznie więcej uchodźców niż inne przedsiębiorstwa, a chętnych do przyuczenia zawodu i tak brakuje. Ta sytuacja skłania do przemyśleń. Na pewno polscy uczniowie mogliby obsadzić wolne miejsca, gdyby tylko znali komunikatywnie język niemiecki.

©finanzamt.pl

Niemiecki eksport osiągnął rekordową sprzedaż

Niemiecka gospodarka ponownie znajduje się na dużym plusie i to pomimo spowolnienia odczuwalnego w światowym handlu oraz w dobie kryzysów politycznych w innych krajach. Jak wynika z raportu Federalnego Związku Hurtowników, Handlu Zewnętrznego i Usług, można się spodziewać w tym roku wzrostu w eksporcie o dwa punkty procentowe do poziomu 1.220 miliarda euro. Jednak biorąc pod uwagę dłuższy odcinek czasowy prognozuje się, że w najbliższej przyszłości zagraniczne działania handlowe mogą nieco przyhamować. Rok 2017 ma być jednak dobrym okresem dla gospodarki. W roku 2017 przewiduje się bowiem wzrost eksportu o ponad 2,5 procent do poziomu 1.250 miliardów euro. Zawsze gdy na świecie jest trudna sytuacja gospodarcza, która w najbliższych miesiącach ma się niestety utrzymać, to wpływa to negatywnie na niemiecki eksport. Importerzy przeznaczają wtedy mniej pieniędzy na zakupy.

©finanzamt.pl

Blisko połowa pracowników w Niemczech nie ufa swojemu pracodawcy

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, wielu pracowników w Niemczech ma bardzo znikome zaufanie do swoich szefów i firm, w których pracują. Badania przeprowadziła firma Ernst&Young, a wyniki tych badań opublikowała niemiecka prasa. Z badań tych wynika, iż obecnie można polegać na 44 procentach pracowników w Niemczech i 47 procentach pracodawców. Fakt ten sprawia, że to właśnie Niemcy są najbardziej sceptycznym narodem i w porównaniu do innych krajów są niezwykle nieufni. Skąd inąd wiadomo, że taka postawa utrudnia kontakty. Ogólnie rzecz biorąc 46 procent respondentów w ośmiu krajach liczyli na spółkę lub szefa. Główne przyczyny braku wiary w pracodawcę według przepytanych prawie 10.000 respondentów to brak płatności wynagrodzenia (53 procent) oraz brak równych szans na wynagrodzenie i awans (48 procent). Kolejnym czynnikiem to problemy obsadzaniu stanowisk kierowniczych oraz spadek obrotów. Według badań aż 42 procent pracowników w Niemczech myśli o zmianie pracy. W przypadku polskich pracowników w Niemczech wielu także nie jest w pełni zadowolonych z posiadanego zatrudnienia i oferowanych warunków pracy, lecz perspektywa ich pogorszenia, bądź utracenia pracy powoduje, że głośno nie wyrażają swojego niezadowolenia.

©finanzamt.pl

IBM zainwestuje 200 milionów dolarów w Monachium

Gigant branży IT, koncern IBM poinformował, że planuje zainwestować w nowej globalnej siedzibie w Monachium aż 200 milionów dolarów. To równowartość około 178 milionów euro!  Inwestycje dotyczą nowego superkomputera Watson. Dzięki tej inwestycji IGM odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynku. Tym samym IBM stanie się w Europie jednym z liderów w branży. Inwestycja w Monachium powinna być zakończona w lutym 2017 roku. IBM ogłosił otwarcie centrum w Monachium w grudniu ubiegłego roku. Klienci w firmach, partnerzy, uniwersytety i instytucje badawcze będą mogły uzyskać tam dostęp do inteligentnej platformy Watson. To pozwala na eksperymentowanie z nowymi modelami biznesowymi, rozwiązaniami i usługami. W ciągu pierwszego roku firma planuje zatrudnić 700 osób, początkowo na miejscu. Łączna liczba planowanych stanowisk pracy ma wynosić około 1000. Będą zatem miejsca pracy dla programistów, konsultantów, naukowców i projektantów.

©finanzamt.pl

Ceny konsumpcyjne wzrosły bardziej niż oczekiwano

Stopa inflacji w Niemczech w miesiącu wrzesień była wyższa niż oczekiwano. Ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,7 procent do analogicznego miesiąca ubiegłego roku, co ogłosił Federalny Urząd Statystyczny na podstawie wstępnych danych. Ekonomiści spodziewali się jedynie wzrostu o 0,6 procenta. Jest to najwyższy poziom od maja 2015. W sierpniu stopa wzrosła o 0,4 procenta. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1 procenta. Tu oczekiwano tylko stagnacji. Obliczony dla celów europejskich zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (HICP), wzrósł we wrześniu w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,5 procenta. W poprzednim miesiącu wskaźnik ten wynosił 0,3 procenta. Europejski Bank Centralny (EBC) przewiduje wzrost stopy inflacji o dwa procent dla całego obszaru walutowego.

©finanzamt.pl