Z OSTATNIEJ CHWILI 11

Spadek liczby osób bezrobotnych

Bardzo istotna informacje dla pracowników z Polski poszukujących zatrudnienia w Niemczech ! Według najnowszych szacunków liczba osób bez pracy po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy znowu spadła poniżej 2,8 miliona. W październiku wzrosło zapotrzebowanie na siłę roboczą. Pracownicy szukali obecnie przed wszystkim przedsiębiorstw handlu detalicznego, firm zajmujących się instalacjami budowlanymi i gastronomii. Wolne miejsca pracy są również w opiece zdrowotnej i socjalnej, służbie publicznej oraz w firmach sprzątających. Nadarza się zatem świetna okazja dla Polaków, aby skorzystać z dobrej koniunktury w Niemczech i podjąć pracę w kraju nad Renem. Polacy pragnący znaleźć pracę w Niemczech mogą zgłaszać się do niemieckich Agencji Pracy lub na własną rękę szukać ogłoszeń firm poszukujących personelu. Generalnie osoby posiadające dobry zawód i znające język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym nie mają problemów ze znalezieniem pracy.    

© finanzamt.pl

Niemcy importują więcej surowców

W roku 2012 Niemcy importowały więcej surowców niż w roku poprzednim. Własna produkcja pozostaje jednak nadal na poziomie z roku ubiegłego-tak poinformował Federalny Instytut Nauk o Ziemi i Zasobów Naturalnych (BGR). W roku 2011 Niemcy importowały surowce za 140 miliardów Euro a sami wydobyli za kwotę 21 miliardów Euro. Dalsze korzyści finansowe w wysokości 12 miliardów Euro uzyskano z recyklingu. W grudniu zostaną opublikowane dokładne liczby.

© finanzamt.pl

Wzrasta liczba mężczyzn w sektorze sprzątania

Pomimo, iż w branży zajmującej się sprzątaniem dalej dominują kobiety, liczba mężczyzna trudniących się zawodem sprzątacza wzrasta. W roku ubiegłym z 597.000 osób oficjalnie zatrudnionych w tej branży 413.000 osób stanowiły kobiety, a to jest 69,2 %. Odsetek mężczyzn w roku ubiegłym wynosił 30,8%. To jest jednak tylko niewielki wzrost od roku 2002. Wtedy zatrudnionych mężczyzn było 26,7%.

© finanzamt.pl

Gwałtowny spadek zysków Deutsche Bank

W trzecim kwartale roku Deutsche Bank odnotował wyraźny spadek zysków. Zysk na czysto skurczył się od lipca do września o 94 % na 41 milionów Euro. Do tego stanu rzeczy przyczyniły się bezpośrednio koszty związane z prowadzeniem sporów prawnych oraz spadające dochody z działu inwestycyjnego. Skutki okazały się jeszcze gorsze niż przewidywali analitycy.

© finanzamt.pl

Niemcy wydają więcej pieniędzy na świąteczne upominki

Wiele osób znajdzie w tym roku znacznie większe prezenty pod choinką niż w roku ubiegłym. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie EY rosnące pensje i dobra koniunktura przyczyniają się do tego, że obywatele Niemiec zamierzają wydać na prezenty dla najbliższych więcej niż do tej pory. Niemcy chcą poświęci na upominki przeciętnie 273 Euro, a to jest o 43 Euro lub 19 % więcej niż w roku poprzednim.

© finanzamt.pl