Z OSTATNIEJ CHWILI

Sprzedaż w budownictwie spada minimalnie

Interesy na niemieckich placach budowy mają się dobrze i to mimo lekkiej sytuacji kryzysowej. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego przychody w ciągu roku spadły w kwietniu o 0,2%. Eksperci zaznaczają jednak, że mimo wszystko w kwietniu poziom sprzedaży osiągnął drugą najwyższą wartość w okresie od roku 2010. Powodem regresji był nieco gorszy rozwój kilku sektorów branży budowlanej, takich jak wyburzenia, przygotowywanie terenów do robót budowlanych oraz specjalistyczne działalności budowlane. Przychody przemysłu budowlanego wzrosły w budownictwie podziemnym o +1,5 % zaś w budownictwie naziemnym o +1,3%. Dane te są bardzo optymistyczne z uwagi na działalność polskich firm budowlanych na rynku niemieckim. Dobra koniunktura sprzyja podejmowaniu zleceń nad Renem.

©finanzamt.pl

Znaczący wzrost niemieckiego eksportu

W maju, będącym piątym z kolei miesiącem w roku, wystąpił wzrost eksportu w Niemczech. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrost wyniósł 1,4%. Według sondażu przeprowadzonego przez Reuters ekonomiści spodziewali się 0,3 % wzrostu, po tym jak w kwietniu wystąpił dodatni wzrost o 0,9 %. Wbrew oczekiwaniom import wzrósł znaczniej o 1,2% i to już po raz trzeci z rzędu. Ogólnie przedsiębiorstwa sprzedały za granicą towary o wartości 110,6 miliardów euro, co odpowiada 14,1% wzrostowi w porównaniu z majem 2016.

©finanzamt.pl

Niewielu bezrobotnych znajduje zatrudnienie

Niewielka liczba bezrobotnych znajduje w Niemczech zatrudnienie. Jak wynika z danych opublikowanych przez Federalny Instytut Pracy zaledwie co ósmy bezrobotny znajduje pracę. Osób pozostających w Niemczech przez dłuższy czas bez pracy było zarejestrowanych w Urzędach Pracy jako bezrobotni aż 993.073. Zaledwie 12,2% osób znalazło zatrudnienie. Trzeba także dodać, że z uwagi na niezdolność do pracy 17,3% zarejestrowanych bezrobotnych zostało skreślonych z listy.

©finanzamt.pl

Prawo jazdy w Niemczech od lat 16

W roku 2018 ma wystartować pilotażowy program umożliwiający prowadzenie pojazdów mechanicznych już w wieku 16 lat. Informację taką ogłosiło Ministerstwo Transportu Landu Dolna Saksonia. Dzięki temu o rok wcześniej będzie można uzyskać prawo jazdy uprawniające do prowadzenia samochodów. Zmiana przepisów podyktowana jest spadkiem liczby wypadków spowodowanych przez młodych kierowców. Ustawodawca postanowił obdarzyć młodych kierowców większym zaufaniem, a dzięki temu prawo jazdy będą oni mogli zdawać nie w wieku 17 lat, a już po skończeniu lat 16.

©finanzamt.pl

Wysokie obroty producenta sprzętu sportowego

Niemiecki koncern Puma osiąga bardzo wysokie obroty. Jak poinformował niemiecki gigant produkujący odzież i sprzęt sportowy obroty firmy wzrosły aż o 17% w drugim kwartale 2017 roku i wyniosły 968,7 miliona euro. Zysk przedsiębiorstwa przed opodatkowaniem wyniósł 43,3 miliona euro. Warto przypomnieć, że jeszcze rok temu Puma zarobiła „tylko” 11,9 miliona euro. Wzrost dochodów jest zatem bardzo widoczny.

©finanzamt.pl

Zwolnienia w Solarworld

Pracownicy zatrudnieni w koncernie zajmującym się energią solarną muszą drżeć o swoje posady. Spółka znajduje się w stanie upadłości, a na dodatek syndyk masy upadłościowej podał do publicznej wiadomości, że szykuje się duża redukcja stanowisk pracy. Zgodnie z informacjami koncernu przedsiębiorstwo zatrudnia 1.850 pracowników. Ilu z nich straci pracę, jeszcze nie wiadomo. Aby osób takich było jak najmniej. Niestety, ale branża solarna w Niemczech nie rozwija się tak, jak to wcześniej zakładano, stąd firmy solarne mają duże problemy finansowe.

©finanzamt.pl

Kobiety pełnią ważną rolę w zarządach niemieckich firm

Miejsca w zarządach niemieckich firm zaczynają być coraz częściej obsadzane przez kobiety, jednakże nadal takie stanowiska są bardziej domeną mężczyzn. Co prawda w pierwszej połowie 2017 roku wzrosła liczba menedżerek na szczeblach kierowniczych o 160 w notowanych na giełdzie przedsiębiorstwach, jednakże z badań EY wynika, iż 75% stanowisk jest obsadzonych przez mężczyzn. Według danych EY do 1. lipca z w przedsiębiorstwach takich jak Dax, MDax, SDax und TecDax zatrudnionych było 47 żeńskich członków zarządów, co stanowi czterokrotnie większą liczbę niż pół roku temu. Odsetek kobiet wynosi obecnie 6,9%, a zaledwie pół roku temu wynosił 6,4 %. Niemieckie kobiety dają sobie świetnie radę na zajmowanych do tej pory przez mężczyzn stanowiskach.

©finanzamt.pl

Wzrost w Niemczech turystyki krajowej

W maju 2017 w Niemczech skorzystało z usług zakwaterowania w noclegowni 41,7 milionów gości z kraju i zagranicy. Jak wstępnie podaje Federalny Urząd Statystyczny zgodnie z badaniami w porównaniu z majem 2016 wystąpił spadek zainteresowania noclegami o 3%. Należy zauważyć, że święto Zielone Świątki wypadło w 2016 w maju, a w roku 2017 dopiero w czerwcu. To miało z pewnością wpływ na nieznaczny spadek. Liczba noclegów dla gości z zagranicy wzrosła o 5% do 7,3 miliona. Liczba gości w noclegowniach z rynku krajowego spadła w porównaniu z do tego samego miesiąca ubiegłego roku o 5% do 34,4 milionów. W okresie od stycznia do maja 2017 w porównaniu do odpowiadającego okresu z roku ubiegłego, wzrosła liczba gości o 1% do 159,4 milionów. W tym dochodzą 29,3 miliony noclegów dla gości zagranicznych (+4%) i 130,1 milionów gości z kraju (+1%). Wszystkie podawane dane dotyczą noclegowni z co najmniej dziesięcioma miejscami noclegowymi.

©finanzamt.pl