Z OSTATNIEJ CHWILI 13

Już ponad 100.000 wniosków na Betreuungsgeld !

Cztery miesiące po wprowadzeniu zasiłku opiekuńczego ciągle wzrasta ilość złożonych wniosków. Do tej pory ponad 100.000 osób wnioskowało o dodatkowe pieniądze na dzieci. Wśród wnioskodawców jest wielu Polaków pracujących w Niemczech. Betreuungsgeld to świadczenie pieniężnie dla rodziców, którzy nie zdecydowali się ani na wysłanie swoich małych pociech do przedszkola ani na pozostawienie ich pod opieką opiekunek. Na takie rozwiązanie przystaje wiele polskich rodzin i także im należy się wypłata tego świadczenia. Do tej pory niewielka liczba rodziców wywodzących się z Polski zdecydowała się na taki krok. Zdecydowanie dużo więcej wniosków składa ludność pochodzenia tureckiego, a także wywodząca się z dawnej Jugosławii oraz dawnych republik radzieckich.

© finanzamt.pl

1500 pracowników tymczasowych otrzyma stałe zatrudnienie w VW

Niemieckie zakłady koncernu Volkswagen przejmą na przełomie roku blisko 1500 pracowników czasowych (Leiharbeiter). 912 pracowników czasowych w centralnym zakładzie w Wolfsburg oraz 572 ich kolegów z innych niemieckich fabryk VW zostają zatrudnieni na stałe. Skończy się tym samym czas niepewności i oczekiwania dla osób zatrudnionych za pośrednictwem prywatnych agencji pośrednictwa pracy. Regulacje dotyczyć będą wszystkich pracowników tymczasowych, którzy w grudniu, styczniu i lutym osiągną 3 letni ciągły staż pracy w niemieckim zakładzie VW. Zatem kto legitymuje się pracą w Leihfirmie trwającą 3 lata, może przejść do koncernu na stałe (Festanstellung).

© finanzamt.pl

Rosną koszty utrzymania

Na koniec roku niskie ceny za benzynę oraz olej opałowy trzymają w ryzach inflację w Niemczech. Ceny utrzymania (Unterhaltskosten) w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosły o +1,3%. Europejski Bank Centralny z siedzibą we Frankfurcie nad Menem dąży do wartości poniżej 2%, wówczas mogłaby być zapewniona stabilizacja cenowa. Wyraźnie droższe jak przed rokiem były artykuły spożywcze a przede wszystkim masło i oleje. Są to produkty niezbędne praktycznie każdemu.

© finanzamt.pl

Stopa inflacji poszła lekko w górę

Niemcy odnotowały w listopadzie lekki wzrost stopy inflacji. W porównaniu rocznym wskaźnik inflacji wynosił 1,3%. We wrześniu roczna stopa wynosiła 1,4%, a w październiku 1,2%. Pozostaje jednak ona na dość niskim poziomie. Dla polskich pracowników zatrudnionych w Niemczech nie widać w tym żadnego większego zagrożenia. Biorąc pod uwagę wzrost zarobków nie spada realna siła nabywcza Polaków w Niemczech.

© finanzamt.pl

Mniejsza liczba firm ogłaszających upadłość

Dzięki dobrej koniunkturze w Niemczech spadła liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw. Przykładowo we wrześniu tylko 2000 firm złożyło wniosek o upadłość, a to jest o 3% mniej niż w roku ubiegłym. W pierwszych dziewięciu miesiącach roku swoje bankructwo ogłosiło łącznie 20.000 przedsiębiorstw, czyli o 8,6% mniej niż o tej samej porze w roku 2012. Również konsumenci mają korzyści z lepszej koniunktury. Liczba upadłości konsumenckich spadła do września tego roku o 7% na blisko 69.000. Warto wiedzieć, że prawo niemieckie pozwala na ogłoszenie bankructwa również osobom prywatnym. Czasem z tego przywileju korzystają Polacy mieszkający w Niemczech.

© finanzamt.pl

Leiharbeit bez odgórnie ustalonych ram czasowych

Uwaga pracownicy wypożyczani : Federalny Sąd Pracy zadecydował, że nawet w przypadku, gdy pracownik czasowy pracuje w danym przedsiębiorstwie już dłuższy okres, nie ma prawa wymagać od pracodawcy zatrudnienia na stałe. Tego typu zaskarżenia na pracodawców wpływają do Sądu Pracy notorycznie. Wprawdzie Sąd cały czas obstaje przy swoim zdaniu, że praca czasowa ze względu na swój charakter, a nawet nazwę powinna być tylko „tymczasowa”, jednak nie została podana żadna górna granica, po której osiągnięciu zmieniałby się forma zatrudnienia. Nie jest to dobra informacja dla pracowników wypożyczonych do dużych zakładów pracy (np. koncernów samochodowych), gdyż na dobrą sprawę to pracodawca decyduje, jak długo trwa taki stosunek pracy z pracownikiem wypożyczanym.

© finanzamt.pl

Wyższe obciążenia podatkowe

Osoby zarobkujące w Niemczech będą płaciły coraz to wyższe podatki. Według zapowiedzi w nadchodzących czterech latach na podatników niemieckich czekają podwyżki obciążeń podatkowych. Jak wyliczyło niemieckie Ministerstwo Finansów podatnicy w Niemczech musieliby tylko w roku 2017 z powodu zimnej progresji zapłacić około 8 miliardów Euro więcej podatków niż dzisiaj. W ciągu całej kadencji Państwo ściągnie przez to dodatkowo 17,5 miliarda Euro.

© finanzamt.pl

W Niemczech wolniej drożeje praca

W drugiej połowie roku praca w Niemczech nie drożeje tak mocno jak w pierwszym półroczu. W trzecim kwartale koszty pracy podniosły się o + 1,6 % w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Jak wynika z obliczeń statystycznych jest to najniższy wzrost licząc od czwartego kwartału 2010. Na początku roku wynosił jeszcze +4,1%, wiosną już tylko +2,0%. W porównaniu do kwartału poprzedniego koszty spadły nawet po raz pierwszy od 2012 o -0,3%. Na koszty pracy składają się zarobki brutto oraz dodatkowe koszty pozapłacowe.

© finanzamt.pl

Czynsz za wynajem mieszkania w dużym mieście nadal rośnie

Uwaga osoby zamierzające podjąć zatrudnienie w dużych niemieckich aglomeracjach. Jak donosi Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową opłaty związane z wynajmem mieszkań w dużych niemieckich miastach w przyszłym roku dalej będą rosnąć. Naukowcy liczą się ze wzrostem przeciętnie o +3,5%. Ceny kupna zwiększą się nawet o +6,5%. Rynek nieruchomości od roku 2010 przeżywa swój rozkwit. Powodem jest zmniejszająca się ilość mieszkań w dużych miastach, które są szczególnie atrakcyjne do zamieszkania.

© finanzamt.pl

EADS redukuje etaty o 5800 miejsc

Koncern żeglugi powietrznej oraz zbrojenia EADS ma zamiar zredukować w nadchodzących 3 latach aż 5.800 miejsc pracy, a w samych tylko Niemczech 2.600 stanowisk. Cięcia dotyczyć będą również Francji, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Zdaniem szefa koncernu takie postępowanie jest konieczne, aby pozostać konkurencyjnym na rynku. W Niemczech centrala przedsiębiorstwa znajduje się w bawarskim Ottobrunn.

© finanzamt.pl

Fałszywe banknoty o nominale 20 EUR

W Berlinie zwiększa się liczba sfałszowanych banknotów o nominale 20 Euro, które trafiły do obiegu. Jens Bachmann z Państwowego Urzędu Kryminalnego (LKA) ostrzega i zaleca zarówno klientom, jak również sprzedawcom w sposób szczególny przyglądać się każdemu banknotowi o nominale 20 Euro. Dlaczego akurat ten banknot jest sfałszowany? Odpowiedź jest zdaniem Bachamnna prosta: nie są one tak często sprawdzane jak np. banknot o nominale 100 Euro. Chociaż sfałszowane banknoty są najwyższej jakości, wystarczy wiedzieć jak wyglądają prawdziwe, żeby móc się ochronić przed „fałszywkami”. Problem z fałszywymi pieniędzmi może pojawić się także w Polsce. Berlin leży nie tak daleko od granicy z Polską, a w stolicy przebywa wielu pracujących Polaków, a także miasto odwiedzają licznie polscy konsumenci. Nieopatrznie część z nich całkowicie nieświadomie może przywieźć ze sobą do Polski sfałszowane banknoty, które znajdują się w obiegu w Berlinie.

© finanzamt.pl