Ponad trzy miliony osób pracuje w Niemczech w niepełnym wymiarze czasu pracy
Liczba pracowników pracujących w niepełnym wymiarze czasu osiągnęła w Niemczech rekordowy poziom. W zeszłym roku po raz pierwszy więcej niż trzy miliony ludzi miało drugą pracę oprócz swojego głównego zatrudnienia. Tak więc liczba pracowników z pracą w niepełnym wymiarze godzin wzrosła trzykrotnie od czasu zjednoczenia i wynosi do 3,02 milionów. Główną przyczyną wzrostu były zniżki dla osób mających druga pracę, o których zdecydowali politycy w trakcie reformy Hartz IV. W ten sposób osoby, które poza główną pracą mają także dodatkową pracę, nie muszą od 2003 roku odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne za dodatkową pracę.
@finazamt.pl
Ulgi dla najemców
Dobra informacja dla Polaków mieszkających w Niemczech. Zapowiadana ustawa o mająca za cel przyhamowaniu cen za wynajem jest już gotowa. W silnie obleganych rynkach mieszkaniowych ma być nałożony czynsz wyższy o 10% od porównywalnego czynszu w danym regionie. Przepis ten będzie dotyczył nowych lokatorów. Według obliczeń Ministerstwa dotyczy to więcej niż czterech z 21,1 mln niemieckich mieszkań na wynajem. Makler będzie w przyszłości otrzymywał zapłatę przez klienta – do tej pory przeważnie osoba wynajmująca komuś mieszkanie zatrudniała maklera, któremu zapłacić musiał najemca. Nowe przepisy przyniosą oszczędności w kwocie 850 mln Euro dla najemców. Dzięki temu wielu polskich pracowników w Niemczech będzie w końcu stać na wynajęcie mieszkania.
@finazamt.pl
Silny pierwszy kwartał dla niemieckiej gospodarki
Polscy pracownicy po okresie zimowym powrócili do swoich miejsc pracy w Niemczech. Pełne listy zamówień, dobre nastroje, łagodna pogoda: ożywienie niemieckiej gospodarki nabiera tempa. Za pierwszy kwartał widoczny jest wzrost. Ożywienie to zostało wzmocnione przez łagodna pogodę, dzięki której branża budowlana może funkcjonować. Właśnie w tym segmencie pracuje najwięcej polskich fachowców.
@finazamt.pl
Hornbach osiąga znacznie większe przychody
Jeśli nie będzie już powrotu zimy, to na budowach będzie dużo pracy. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla sklepów z produktami potrzebnymi właśnie w branży budowlanej. Grupa sklepów z materiałami budowlanymi Hornbach zwiększyła sprzedaż. Czwarty kwartał zakończył się z przychodem o 4,3% większym (3,37 miliarda Euro). W tym przypadku sprawdza się slogan : Es gibt immer was zu tun.
@finazamt.pl
Producent silników Deutz rozkręca interes
Uwaga inwestujący w akcje niemieckich spółek. Producent silników Deutz chce ponownie zapłacić dywidendę po wzrostach w ostatnim roku obrotowym. Inwestorzy otrzymają za 2013 rok 7 centów za jedną posiadaną akcję spółki. Ostatnio spółka wypłaciła dywidendę za rok obrotowy 2007. Koncern mógł zwiększyć sprzedaż na maszyny rolnicze i maszyny o 12,5% do 1,453 miliarda Euro. Zysk przed spłatą odsetek i opodatkowaniem (EBIT) wzrósł o 28% do 47,5 mln Euro.
@finazamt.pl
Straty Karstadt
Niemiecka sieć domów towarowych Karstadt, w której chętnie dokonują zakupów emigranci z Polski, odnotowała straty w roku obrotowym 2012/13. Dla okresu zakończonego 30 września straty wyniosły 127 mln Euro. Sprzedaż również spadła z 2,9 miliarda Euro w poprzednim roku do 2,7 miliarda.
@finazamt.pl
Rabat na energię elektryczną dla 65 branż
Podczas negocjacji dotyczących bieżących rabatów dla energochłonnych przedsiębiorstw, Komisja Europejska rządu federalnego wykazała dobre chęci i planuje nadal udzielać dla wielu firm rabatów na finansowanie rozwoju zielonej energii. Niestety jeszcze nic konkretnego nie zostało ustalone, ponieważ rozmowy są w toku. Zgodnie z projektem pozwolenie na specjalne traktowanie ma otrzymać 65 gałęzi przemysłu, ponieważ zużywają dużo energii elektrycznej i konkurują na arenie międzynarodowej. Dotknięci tym są producenci aluminium, stali i cynku, m.in. tartaki, producenci soków owocowych, papiernie, producenci wyrobów z tworzyw sztucznych i cementownie. Do tego oczekuje się, że firmy z tych branż dołożą od siebie jedną piątą przy podziale. To byłoby obecnie około 1,2 centa za kilowatogodzinę.
@finazamt.pl
Spadek cen producentów niemieckich
Ceny niemieckich producentów nie były w lutym tak niskie jak w tym samym miesiącu w ubiegłym roku. Ceny energii i metali spadły. Jednak dobra konsumpcyjne trwałego użytku i towarów konsumpcyjnych, głównie jedzenie, było droższe niż w roku poprzednim. Ceny producentów znajdowały się w lutym poniżej danych z poprzedniego roku o 0,9%. W styczniu 2014 roku spadły w porównaniu rocznym o 1,1 %. Ekonomiści spodziewali się mniejszego spadku cen. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny pozostały w lutym bez zmian. Ekonomiści prognozują wzrost o 0,1 %. Największy wpływ na kształtowanie się cen miała energia ze spadkiem 2,6 % w porównaniu rocznym oraz spadkiem o 0,2 % w porównaniu miesięcznym. Nie biorąc pod uwagę energii wskaźnik cen producentów spadł w porównaniu do poprzedniego roku o 0,3 %. Ceny producentów mogą wskazać rozwój inflacji. Ogólnie rzecz biorąc zmiany w cenach producentów prędzej czy później odbiją się na handlu, a tym samym na konsumentach.
@finazamt.pl
Spadek niemieckich cen hurtowych
Spadek cen w niemieckiej sprzedaży hurtowej nasilił się w lutym. Ceny były niższe o 1,8% niż w tym samym miesiącu roku poprzedniego. W styczniu spadek już wynosił 1,7%, po tym jak poziom cen w grudniu był niższy o 1,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, spadły ceny na poziomie hurtowym w lutym jak w styczniu o 0,1%. Oprócz nadal spadających cen w sprzedaży hurtowej paliw i produktów naftowych, także obniżki cen zboża, nieprzetworzonego tytoniu, nasion i pasz dla zwierząt, jak i rud, metali i rud metali, spowodowały minus jeżeli chodzi o roczną stopę. Odnotowano również wzrost cen w sprzedaży hurtowej owoców, warzyw i ziemniaków, a także produktów mleczarskich, jaj, olejów i tłuszczów jadalnych.
@finazamt.pl
Odnotowano spadek sprzedaży Tetrapak
Producenci kartonów Tetrapak, w których można kupić napoje, walczy z kurczącym się rynkiem w Niemczech. Obroty spadły w 2013 roku z 445 mln Euro do 407 mln Euro. Liczba sprzedanych opakowań spadła w porównaniu rocznym z 4,6 mld do 4,3 mld. Powodem spadku popytu było przede wszystkim faworyzowanie plastikowych butelek.
@finazamt.pl
Niemcy jednym z największych zwycięzców globalizacji
Niemcy stają się czołową potęgą gospodarczą świata. Według przeprowadzonych badań Niemcy należą do największych zwycięzców globalizacji. Niemcy za Finlandią, Danią i Japonią najbardziej zyskały na światowym powiązaniu. Między 1990 a 2011 rokiem globalizacja pozwoliła na wzrost realnego produktu krajowego brutto o 100 miliardów Euro na rok. Tym samym globalizacja jest odpowiedzialna za 20% wzrostu niemieckiej gospodarki.
@finazamt.pl