Z OSTATNIEJ CHWILI

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiada więcej kontroli wśród pracodawców !

Szokujące dane, które pojawiły się w raporcie sporządzonym na zlecenie niemieckiego rządu, a dotyczące liczby osób nieuczciwie pobierających Kindergeld spowodowały, że niemiecka administracja będzie masowo sprawdzała wnioskodawców, którzy wnioskowali o wypłacenie niemieckiego zasiłku rodzinnego. Sprawa jest jeszcze bardziej złożona. Otóż raport wskazuje, że większość oszustów, którzy naciągnęli niemieckie państwo na wypłatę Kindergeld, było zatrudnionych w przedsiębiorstwach, które zatrudniały obcokrajowców z Europy wschodniej za niskie stawki wynagrodzenia. Aby zastopować ten proces niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje zorganizowaną akcję kontroli wśród pracodawców zatrudniających pracowników z nowych krajów unijnych (min. pracowników z Polski). Kontrolowane będą stawki wynagrodzenia, czas i warunki pracy, umowy o pracę, ubezpieczenia oraz opodatkowanie dochodów pracowników. Dzięki temu zabiegowi uda się uzyskać państwu niemieckiemu przynajmniej kilkadziesiąt milionów euro z tytułu kar i zaległości finansowych. Kontrole te uderzą także w polskie firmy działające w Niemczech, gdyż także one zatrudniają pracowników, którym przysługuje Kindergeld – a tej grupie pilnie przyglądają się niemieccy kontrolerzy.

© finanzamt.pl


Daimler wypłaca premie pracownikom !

Pomysłowość pracowników Daimlera przynosi firmie milionowe oszczędności. W ubiegłym roku producent samochodów zaoszczędził dzięki pomysłom swoich pracowników prawie 75 mln euro. To prawie 22% więcej niż rok wcześniej. Zakres pomysłów jest bardzo rozpięty: począwszy od usprawnień w procesach pracy, pomysły dotyczące ergonomii i środków BHP do ochrony środowiska naturalnego i ochrony zasobów. Dla personelu same sugestie ulepszeń się opłaciły: Daimler wypłaci 20 mln euro premii dla pracowników !

© finanzamt.pl

Bosch płaci pracownikom wyższe premie !

Koncern Bosch płacił swoim pracownikom w 2013 roku wyższe premie niż dotychczas. Premia za wydajność pracy i sukces w minionym roku to 31,2% miesięcznego wynagrodzenia. Za 2012 rok było tylko 16,8%. Jednak nie wszyscy pracownicy dostaną premie: prawo do premii ma wyłącznie 49.000 pracowników publicznych jednostki dominującej Robert Bosch GmbH. Łącznie pracuje w Niemczech 107.000 ludzi dla koncernu. Bosch wypłaca 64 mln euro dla pracowników w Niemczech.

© finanzamt.pl

Myto dla samochodów ciężarowych od 7,5 tony

Uwaga polskie firmy spedycyjne ! Niedługo opłaty drogowe stosowane wobec samochodów dostawczych będą obowiązywały od 7,5 tony, zamiast obecnych 12 ton. Jednak istniejące opłaty zostaną najprawdopodobniej zredukowane, jak poinformował niemiecki minister transportu.

© finanzamt.pl

Kolejny spadek cen w niemieckim imporcie

W lutym spadły ponownie ceny towarów importowanych do Niemiec. Spadek spowodowały niższe koszty importu energii, ale spadły także na rynkach światowych ceny za zboża i metale. W porównaniu rocznym zarejestrowany został spadek cen importu o 2,7%. Spodziewano się wcześniej spadku o 2,4 %. W poprzednim miesiącu ceny wzrosły o 0,1% w porównaniu miesięcznym i 2,3% w rocznym (porównanie do ubiegłego roku). Wskaźnik cen importu bez ropy i produktów naftowych wyniósł w lutym o 1,8% mniej niż przed rokiem, natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem zauważono stagnację. Rozwój cen importowych jest dowodem na postęp inflacji w Niemczech. Ceny eksportowe znajdowały się w lutym o 0,7% poniżej poziomu z poprzedniego roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem zarejestrowano niezmieniony poziom.

© finanzamt.pl

Matki pracują głównie w niepełnym wymiarze czasu pracy

W odróżnieniu od swoich partnerów pracujące matki są głównie zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy. Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden poinformował, że w 2012 roku więcej niż dwie trzecie pracujących matek (69 %) wykonywało pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Na zachodzie Niemiec było o 75 % więcej niż na wschodzie (44 %). Natomiast ojcowie pracujący pracowali w 95 % na pełnym etacie. Chodzi tutaj o rodziców w wieku od 15 do 64 lat, którzy żyją z co najmniej jednym dzieckiem w domu i rzeczywiście pracują.

© finanzamt.pl

Niemieckie firmy a konflikt Rosji z UE

Niemieckie firmy nie są zadowolone z sytuacji politycznej w Europie jaka powstała na linii Rosja – Unia Europejska i ewentualnych skutków konfliktu. Łącznie 6300 niemieckich firm (300.000 miejsc pracy) jest aktywnych w Rosji, eksportują towary o wartości 36 miliardów euro. Szczególnie dotknięta obecną sytuacją jest: niemiecka klasa średnia. W szczególności cierpią producenci: profili okiennych, okuć budowlanych (klamki, zamki w oknach), leków roślinnych, maszyn rolniczych.

© finanzamt.pl

Zysk Deutsche Bahn maleje

Zysk wypracowany przez Deutsche Bahn w ostatnim roku znacznie zmalał. Wynik operacyjny spadł o 17,4 % do 2,2 mld euro. Sprzedaż pozostała z 39,1 mld euro na poziomie poprzedniego roku. Powodem spadku zysków były zwiększone koszty personelu i energii, jak również konsekwencje powodzi i dwóch frontów sztormowych. Liczby nie są zadowalające. Deutsche Bahn mimo to ma nadzieję, że w ciągu bieżącego roku znów będzie lepiej.

© finanzamt.pl

Zaufanie konsumentów pozostaje na wysokim poziomie

Nastroje konsumentów w Niemczech nadal są dobre – ich stan nie zmienia się od kilku ostatnich miesięcy. Obywatele oceniają rozwój gospodarki lepiej niż w poprzednim miesiącu, a także planują nawet więcej dużych zakupów. Jednocześnie chcą po raz pierwszy po długim czasie zaoszczędzić. Podsumowujący indeks zaufania konsumentów na miesiąc kwiecień pozostał na 8,5 punktach (taka sama wartość jak w marcu).

© finanzamt.pl


Inflacja w strefie euro spadnie do 0,5%

Ceny w strefie EURO wzrastają już tylko minimalnie i wywołują tym samym strach przed niebezpieczną deflacją. Inflacja w 18 krajach strefy walutowej spadła w marcu do 0,5%, jak podała Agencja Statystyki Eurostat. Eksperci spodziewali się wartość 0,6%. Inflacja jest tak niska jak ostatnio w listopadzie 2009r., kiedy gospodarka światowa była w najgorszym kryzysie od czasu II wojny światowej. W szczególności koszty energii, które w porównaniu z poprzednim rokiem spadły o 2,1%, stłumiły podbicie cen.

© finanzamt.pl


Zagranica lubi niemieckie mleko

Niemiecka placówka handlująca mlekiem (DMK) z siedzibą w Bremie zarobiła w zeszłym roku ponad 5 miliardów euro dzięki silnemu eksportowi. Również wzrost cen mleka doprowadził do takiego rekordu. Przychody wzrosły z 4,4 do około 5,3 miliarda euro, zysk wzrósł z 21 do prawie 41 milionów euro. Podczas gdy sprzedaż na całym świecie rośnie, spada zużycie w Niemczech i Europie. Dlatego trzeba wkroczyć na nowe rynki – zwłaszcza w Azji – gdzie wzrósł popyt na niemieckie mleko.

© finanzamt.pl

Dyskonty zaostrzają bitwę cenową

Uwaga konsumenci ! Wojna cenowa w handlu przechodzi do nowej rundy. Dyskonty Aldi i Norma ponownie obniżają ceny niektórych podstawowych artykułów żywnościowych. Aldi ogłosiło, że różne soki, margaryna i produkty rybne są sprzedawane taniej. Norma wzięła przykład ze swego rywala. Ostatnio detaliści obniżyli ceny mięsa. Konkurencja między dyskontami znacznie przyczynia się do faktu, że inflacja w Niemczech spadł do najniższego poziomu od trzech i pół roku. Towary i usługi podrożały w marcu tylko o 1,0% w porównaniu z poprzednim rokiem.

© finanzamt.pl

E-rowery ratują biznes

Dzięki rosnącym zapytaniom o rowery z elektrycznym napędem, niemiecka branża rowerowa mogła utrzymać swój biznes w 2013 roku na poziomie roku poprzedniego. Niemcy kupili 410.000 e-rowerów – to wzrost o 8%. Co dziesiąty sprzedany rower to rower z elektrycznym napędem. W sumie z wynikiem 3,8 mln sprzedanych rowerów w 2013 roku odnotowano lekki spadek sprzedaży w porównaniu do ubiegłego roku.

© finanzamt.pl

Korzyści gospodarcze rynku

Niemiecki rynek pracy czerpie korzyści z ożywienia koniunktury. Sytuacja będzie w nadchodzących miesiącach lepsza. Tym samym wzrosną ponownie szanse bezrobotnych na znalezienie pracy. Jednak nie można liczyć w tym roku na takie ożywienie, jeśli chodzi o miejsca pracy, jak w latach 2010 i 2011. Według specjalistów o rynku pracy, niemieckie przedsiębiorstwa będą musiały więcej zainwestować.

© finanzamt.pl

Strauss zamyka 17 oddziałów

Sieć sklepów Strauss zamknie 17 ze swoich 96 oddziałów i zwolni 200 pracowników. 1200 pracowników zachowa swoje miejsca pracy. Zarząd poinformował kierowników sklepów, że do połowy roku będzie zamykał nierentowne sklepy. 200 pracowników 30 czerwca 2014 zakończy swoją pracę w sieci sklepów Strauss. Jednak mają oni otrzymać propozycję przeniesienia do spółki transferowej. Po wyprzedaży zamknięte zostaną sklepy w miejscowościach: Vegesack, Hanower-Ernst-August-Galerie, Laatzen, Mannheim, Viernheim, Karlsruhe, Böblingen, Augsburg, Regensburg, Rosenheim, Bad Homburg, Darmstadt, Dresden HBF, Berlin-Neues Kranzlereck , Outlet Berlin-Hellersdorf, Aachen i Mönchengladbach-Rheydt. Strauss jest w kryzysie od kilku lat. Pod koniec stycznia, firma z siedzibą w Langenfeld wnioskowała w Sądzie Rejonowym w Düsseldorf o postępowanie ochronne w celu uzdrowienia przedsiębiorstwa własnymi siłami.

© finanzamt.pl


Rekordowe liczby w programie Erasmus

W roku akademickim 2012/2013 więcej niż kiedykolwiek Niemców brało udział w europejskim programie wymiany Erasmus. W sumie ponad 39.000 osób wspieranych w ramach programu Erasmus wybrało się do 33 innych krajów europejskich. 35.000 studentów z Niemiec zakończyło część studiów lub szkolenia za granicą – prawie 2000 więcej niż w ubiegłym roku. Ponadto ponad 4000 niemieckich studentów brało udział w zajęciach na zagranicznej uczelni lub brało udział w jakiejś formie szkolenia. Najwięcej studentów wysłała za granicę Politechnika w Monachium (886), Uniwersytet Ludwiga Maximiliana w Monachium (801) i Westfalski Uniwersytet Wilhelma w Münster (781).

© finanzamt.pl