Z OSTATNIEJ CHWILI

Ceny usług budowlanych w Niemczech rosną umiarkowanie

Ceny za wybudowanie tradycyjnie nowych budynków mieszkalnych wzrosły w lutym o +2,0%. Inflacja jest obecnie na poziomie dwóch ostatnich sondaży sprzed trzech i sześciu miesięcy. Mniejszy wzrost odnotowano w listopadzie 2010 roku (+1,5%). Także ceny za nowe budynki przeznaczone do użytku w celach gospodarczych wzrosły o +2,0%, podczas gdy ceny dla budynków biurowych wzrosły nieznacznie więcej (+2,1%) oraz w budownictwie dróg nieco słabiej (+1,7%).

©finanzamt.pl

Piractwo w ​​przemyśle maszynowym

W Niemczech kradnie się rozwiązania techniczne. Niemieccy inżynierowie muszą w coraz większym stopniu zabezpieczać się przed nielegalnymi kopiami swoich konstrukcji. Stowarzyszenie przemysłu VDMA szacuje utratę przychodów w ubiegłym roku do około 7,9 mld Euro. Obrót w takiej wysokości zapewniłby w przemyśle maszynowym prawie 38.000 miejsc pracy. Po badaniu około 340 firm członkowskich to głównie producenci maszyn do obróbki drewna są brani pod lupę, a następnie producenci maszyn włókienniczych i producenci sprzętu rolniczego.

©finanzamt.pl

Coraz więcej umów na czas określony

Liczba umów na czas określony wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie. Spośród nowo zawartych umów aż 42% to umowy na czas określony. W 1993 roku podpisanych zostało 876.000 nowych umów na czas określony, zaś w 2013 roku było ich już 2,7 miliona ! Kobiety są bardziej narażone na takiego rodzaju umowy. Prawie co druga nowa umowa jest wydawana kobietom wyłącznie na czas określony. Jeśli chodzi o mężczyzn, to takich umów podpisywanych jest 38%.

©finanzamt.pl

Niemiecki eksport się rozkręca

Dzięki stabilnemu wzrostowi popytu w Europie niemiecki eksport się mocno rozwija. W lutym eksport wzrósł o 4,6% do 92,4 mld Euro. Jeszcze bardziej wzrósł import o 6,5% do 76,1 miliardów Euro. Zatem nadwyżka w bilansie handlu zagranicznego wzrosła o 0,5 mld do 16,3 mld Euro. W porównaniu miesięcznym eksporterzy musieli pogodzić się z ciosem: Eksport spadł o 1,3%, a import o 0,4%.

©finanzamt.pl

Mniej przychodów w przemyśle

Niemiecki przemysł zarobił w lutym mniej pieniędzy. Obroty w produkcji były niższe o 0,9% niż w poprzednim miesiącu. Był to największy spadek od maja 2013 roku. W styczniu odnotowano z 2,1% największy wzrost od dwóch i pół roku. W lutym sprzedaż krajowa spadła o 0,7%, sprzedaż za granicą o 1,3%. Najlepsze wyniki odnotowano w branży motoryzacyjnej. Udało się jej uzyskać wzrost sprzedaży większy o 2,0%. Największy spadek został zarejestrowany w przemyśle maszynowym.

©finanzamt.pl