Z OSTATNIEJ CHWILI

Wprowadzenie minimalnej stawki wynagrodzenia powoduje panikę !

Zaplanowane wprowadzenie w Niemczech minimalnej stawki wynagrodzenia w kwocie 8,50 Euro brutto za godzinę, spowoduje efekt podrożenie niektórych towarów spożywczych oraz usług.  Za takie produkty jak szparagi lub truskawki, które do tej pory miały bardzo przyzwoitą cenę, trzeba będzie więcej zapłacić, gdyż również pracownicy zatrudnieni przy zbiorach warzyw i owoców będą musieli być wynagradzani przynajmniej stawką minimalną – jak każdy pracownik. Oczekuje się wzrostu cen w Niemczech od 10% do nawet 30%. Pracownicy sezonowi w rolnictwie np. z Polski lub Rumunii otrzymują do tej pory we południowo-wschodniej części Niemiec godzinne wynagrodzenie w kwocie średnio 6,50 Euro. Taksówkarze także obawiają się wzrostu cen. Oczekuje się, że podróż taksówką będzie droższa aż o +25%.

©finanzamt.pl

Volkswagen zanotował dobry start

Największy producent samochodów w Europie – koncern Volkswagen – może się pochwalić dobrym startem w tym roku. W okresie pierwszych trzech miesięcy koncern odnotował wzrost wyniku przed odsetkami i podatkiem w porównaniu do kwartału roku poprzedniego o 22% na 2,9 mld Euro. Obrót w pierwszym kwartale polepszył się o 3% na 47,8 mld Euro.  Odnotowano zysk 2,4 mld Euro (plus 18%).

©finanzamt.pl

Fielmann na dobrej drodze

Lider sieci optyków w Niemczech – firma Fielmann – odnotowała wspaniały okres. Już początek roku był dla Fielmann obiecujący. W minionym roku lider w Niemczech zwiększył sprzedaż, obroty oraz zyski i tym samym poszerzył swe udziały na rynku. Fielmann sprzedał 7,3 mln okularów i osiągnął obroty w kwocie1,35 mld Euro. Roczna nadwyżka wynosi 141 mln Euro. Firma zatrudnia ponad 16 000 pracowników.

©finanzamt.pl

Deutsche Bank walczy ze spadkiem

Deutsche Bank czeka nadal na przełom. Na początku roku największa w Niemczech instytucja bankowa musiała zaakceptować spadek zysków. Wynik przed opodatkowaniem spadł w porównaniu do równoległego okresu z poprzedniego roku o 30% na 1,7 mld Euro. Pod kreską pozostało 1,1 mld Euro.

©finanzamt.pl

Strefa Euro w lepszej formie

Strefa Euro pozostawia powoli recesję za sobą i nabierze w 2015 roku tempa. Produkt krajowy brutto wzrośnie w tym roku o 1,2% a w przyszłym nawet o 1,7% – tak wynika z prognozy urzędników z Brukseli. Najważniejszym jest także, aby polepszyła się sytuacja na rynku pracy. Motorem napędowym Unii Europejskiej są Niemcy. Wzrost gospodarczy odnotowany nad Renem przyczyni się do wzrostu gospodarczego w większości krajów unijnych, które są związane z Niemcami gospodarczo.

©finanzamt.pl

Nowe niemieckie rozporządzenie w sprawie oszczędzania energii

Od 01.05.2014r. na terenie Niemiec obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie oszczędzania energii (EnEV 2014). Od tego dnia obowiązują nowe przepisy, z którymi powinni zapoznać się właściciele domów oraz gospodarze budowli. Rozporządzenie to ma polepszyć wydajność energii budynków mieszkalnych – mają one nie tracić tyle energii co do tej pory. Dokumentacja dotycząca budynku, a związana z energią, ma być dodatkowo oznaczana. Dla nowych budynków będą stawiane jeszcze większe wymagania. Wejście w życie nowego rozporządzenia będzie się wiązało dla niektórych właścicieli starszych domów z poniesieniem kosztów związanych z wymianą pieca lub ociepleniem poddasza.

©finanzamt.pl

Spadek sprzedaży samochodów

W kwietniu odnotowano w Niemczech spadek sprzedaży samochodów. Liczba rejestracji pojazdów spadła w porównaniu z tym samym miesiącem roku poprzedniego o 3,6% do 274 100 sztuk. Przy tym należy jednak zauważyć, że w kwietniu 2014 roku z powodu późniejszych świąt wielkanocnych był dodatkowy jeden dzień świąteczny więcej niż w poprzednim roku. Jednak po 4 miesiącach bilans jest nadal pozytywny. Od stycznia do kwietnia dopuszczono do ruchu 985 900 samochodów. To o 2,9% więcej niż rok wcześniej.

©finanzamt.pl