Z OSTATNIEJ CHWILI

Zaostrzone przepisy dla oszustów podatkowych w Niemczech

Oszuści podatkowi, którzy chcą uniknąć wysokiej kary pieniężnej i karnej za uchylanie się od opodatkowania, nie mają już zbyt wiele czasu na złożenie samo donosu. Kto chce się przyznać do wysokości ukrywanych dochodów, ten powinien to zrobić jeszcze w 2014 roku. W Niemczech od 1 stycznia 2015 roku będą obowiązywały zaostrzone przepisy wobec oszustów podatkowych. Problemy związane z samo donosem będą się nasilać po 2014 roku i kto nie dokona na czas zgłoszenia, ten musi liczyć się z większymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi.

©finanzamt.pl

Co czwarty pracownik zatrudniony w Niemczech pracuje w niedziele i święta

Dla Polaków zatrudnionych w Niemczech praca w niedzielę i w święta to nic nowego. Od dawna polscy pracownicy wykorzystują te dni na dorobienie do podstawowej pensji. Jednak już nie tylko Polacy i inni obcokrajowcy poświęcają swój wolny czas na zarobkowanie. Co czwarty zatrudniony w Niemczech pracuje także w niedziele i święta. W 1995 roku była to co piąta osoba pracująca. Według nowych danych statystycznych opublikowanych przez Urząd Statystyczny w 2012 roku około 11,5 mln obywateli Niemiec pracowało okazyjnie, regularnie lub nawet ciągle podczas weekendów. To około 3,8 mln więcej niż w 1995 roku. Ta część zwiększyła się z 21,4% do 28,6%.

©finanzamt.pl

Lufthansa z mniejszym zyskiem

Lufthansa z początkiem roku zniwelowała w lekkim stopniu dzięki przebudowie koncernu swoje straty. Operatywnie spółka odnotowała minus w wysokości 245 mln Euro po stracie 359 mln Euro w równoległym okresie poprzedniego roku. Obrót wynosił 6,46 mld Euro. W ciągu całego roku zarząd jest nakierunkowany na operatywny zysk w kwocie 1,3 do 1,5 mld Euro. Jednak dopiero sezon letni pokaże, czy założenia te uda się zrealizować. Kolejne strajki pilotów Lufthansy mogą popsuć plany kierownictwa.

©finanzamt.pl

Mocny spadek zysków Adidasa

Słabe waluty zagraniczne oraz problemy w branży golfowej spowodowały znaczny spadek zysków producenta odzieży sportowej, firmy Adidas. Nadwyżka zmalała o 34% na 204 mln Euro. Wynik firmy spadł o 31% do 303 mln Euro.

©finanzamt.pl

Upadek wielu niemieckich stacji paliw

Wielu właścicieli stacji paliw w Niemczech obawia się ich zamknięcia przez trwającą wojnę cenową. Mimo tego, że ceny paliw dla klientów są porównywalnie wysokie, to koszty dostarczenia paliwa są tak duże, że często właściciele nie są w stanie pokryć owych kosztów za pieniądze ze sprzedaży. Wielu z nich dopłaca do interesu. Nierentowność odbija się już na liczbie istniejących na rynku niemieckim stacji, gdyż ich właściciele je zamykają.

©finanzamt.pl

Commerzbank z wielomilionowym zyskiem

Przebudowa koncernu opłaciła się. Commerzbank wprawdzie powoli, ale już pozytywnie odczuwa skutki przebudowy. Po dziesięciu kwartałach koncern odnotował trzycyfrowy milionowy zysk. Jeszcze w pierwszym kwartale bank odnotował minus 500 mln Euro spowodowany likwidacją wielu miejsc pracy. Obecnie Commerzbank zarobił w trzech pierwszych miesiącach bieżącego roku 200 mln Euro.

©finanzamt.pl

Hugo Boss zyskał na swoich oddziałach

Producent odzieży Hugo Boss – jeden z najstarszych i najbardziej znanych niemieckich domów mody –  korzysta nadal z rozbudowy sieci własnych punktów sprzedaży oraz międzynarodowym interesom. Słabo jedynie wypadła sprzedaż w hurtowniach. Zysk wzrósł o 3% do 612,6 mln Euro.

©finanzamt.pl

Niemiecka produkcja wzrosła w 1. kwartale słabiej

Produkcja w Niemczech w marcu niespodziewanie spadła o 0,5 % w porównaniu z poprzedzającym miesiącem. Oczekiwano jednak wzrostu. Produkcja w przemyśle zmalała o 0,4%, przy czym wyprodukowanych zostało 0,2 % mniej dóbr inwestycyjnych niż miesiąc wcześniej i 0,9% mniej półfabrykatów. W przeciwieństwie do tego wzrosła produkcja dóbr konsumpcyjnych o 0,5%, zaś produkcja energii o 1,8%. W budownictwie produkcja spadła o 2,2%.

©finanzamt.pl