Z OSTATNIEJ CHWILI

Kolejny wzrost w niemieckiej gospodarce

Niemiecka gospodarka podwoiła niespodziewanie tempo wzrostu w pierwszym kwartale. Produkt krajowy brutto przyspieszył dzięki inwestycjom i większej konsumpcji od stycznia do marca, przez co odnotowano jego wzrost o 0,8% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Ma być to największy wzrost od trzech lat. Na koniec 2013 roku plus znajdował się na poziomie 0,4%.

©finanzamt.pl

RWE w kryzysie

Dostawca energii RWE ponownie ma problemy, których powodem są niskie ceny energii na giełdzie oraz łagodna zima. W pierwszym kwartale wynik netto spadł o ponad 1/3 do 838 mln Euro. Niskie ceny pozostawiły ślad w całym bilansie. Do tego RWE ogłosiło zamknięcie kolejnych elektrowni (chodzi i konstrukcje o pojemności 7,4 gigawatów). Dotknięte są głównie elektrownie gazowe.

©finanzamt.pl

Przesyłki ekspresowe napędzają Deutsche Post

Ogromna ilość zapytań o przesyłki ekspresowe doprowadziła do wzrostu zysku Deutsche Post. W pierwszym kwartale, dzięki międzynarodowym działaniom, odnotowano nadwyżkę w kwocie 502 mln Euro – to o 1% więcej niż rok wcześniej. Dochód wzrósł o 1% do kwoty 13,6 mld Euro. Zysk operatywny przed podatkiem oraz odsetkami wzrósł o 2% do 726 mln Euro.

©finanzamt.pl

Zamknięcie fabryki Opla w Bochum kosztuje ponad 500 milionów

Zamkniecie fabryki w Bochum kosztuje producenta samochodów ponad pół miliarda Euro. Już same zwolnienia pracowników będzie kosztować 552 mln Euro. Kwota ta wynika w głównej mierze z wysokości wyprawek, jakie zakład musi zapłacić swoim pracownikom.

©finanzamt.pl

Europejski rynek samochodowy staje na nogi

Na europejskim rynku samochodowym powoli widać wiosnę. W kwietniu na drogach Unii Europejskiej znalazło się 1,1 mln nowych samochodów. To o 4,6% więcej niż przed końcem roku. Jednak ożywienie nie oznacza, że sytuacja będzie już stabilna. Mimo niezłych wyników to nadal najgorsze notowania ostatnich lat.

©finanzamt.pl

Odczuwalna nadwyżka w strefie Euro w handlu zagranicznym

Nadwyżka w strefie Euro w międzynarodowym handlu towarami znacznie wzrosła w marcu. Stało się tak, ponieważ więcej było więcej eksportów niż importów. Nadwyżka wzrosła do 17,1 mld Euro. W lutym saldo aktywne wynosiło 14,2 mld Euro. Wywozy zmalały w porównaniu z poprzedzającym miesiącem o 0,5%. Powodem może być także silna waluta Euro co powoduje, że w krajach z innymi walutami towary są droższe. Spadek importów o 0,6% ma najprawdopodobniej związek ze spokojnym okresem w strefie Euro. W pierwszym kwartale gospodarka w strefie Euro wzrosła o 0,2% jednak oczekiwano większego wzrostu.

©finanzamt.pl

Ekologicznie kosztem cieńszych portfelów podatnika

Z powodu rosnącej liczby zezwoleń dla przedsiębiorstw przy repartycji kosztów związanych z zieloną energią, większe koszty ponieśli użytkownicy. Dodatkowe koszty odnoszą się do kwoty 4 miliardów Euro!!! Prywatne gospodarstwa domowe miały zapłacić średnio 1,04 Centa więcej za kilowatogodzinę. Dla gospodarstwa czteroosobowego ze zużyciem 5000 kilowatogodzin oznacza to na rok dodatkowy koszt w wysokości 52 Euro. Repartycja kosztów związanych z zieloną energią ma służyć pozyskiwaniu energii z przyjaznych dla środowiska źródeł. Tysiące firm jest obecnie zwolnionych z opłat. Usprawiedliwiane jest to tym, że tylko w ten sposób mogą istnieć obok międzynarodowej konkurencji.

©finanzamt.pl

Europejski Bank Centralny przygotowuje kary dla banków

Inflacja w strefie euro jest niska i pozostanie taka przez długi okres, po czym nastąpi jej stopniowy wzrost. Istnieje jednak możliwość, że zostaną wprowadzone niekonwencjonalne narzędzia, które będą przeciwdziałać niskiej inflacji w Eurolandzie. Takim narzędziem mogą być kary dla banków, które swe pieniądze ulokują w bankach emisyjnych w celu obniżenia odsetek.

©finanzamt.pl