Z OSTATNIEJ CHWILI

Dotkliwy brak pracowników

Brak fachowców jest w Niemczech coraz bardziej odczuwalny. 40% (a więc 5 % więcej niż w poprzednim roku) niemieckich przedsiębiorstw narzeka, że nie potrafi znaleźć na niemieckim rynku pracy wykwalifikowanego personelu. Skutki braku fachowców są odczuwalne dla wielu firm. 50% z nich podaje, że zagrożona jest ich konkurencyjność. 45% twierdzi, że brak fachowców odbił się na zadowoleniu klientów z wykonanej pracy. Najciężej jest znaleźć dobrych rzemieślników, inżynierów i osoby zajmujące stanowiska kierownicze.

©finanzamt.pl

Minimalna płaca podwyższana w Niemczech co 2 lata

Niemieckie związki zawodowe oraz pracodawcy zgodzili się na rozwiązanie polegające na regularnym podnoszeniu kwoty minimalnego wynagrodzenia, jaka obowiązuje pracodawców w określonych branżach. Podwyżka minimalnego wynagrodzenia ma nastąpić co dwa lata. Niestety jeszcze nie ma zgodności w tej kwestii z minister pracy panią Andreą Nahes, dlatego nie pozostaje na razie nic innego, jak cierpliwie czekać na końcowe decyzje. Gdyby jednak Ministerstwo Pracy przychyliło się ku temu rozwiązaniu, to skorzystają na tym zarówno niemieccy, jak i polscy pracownicy zatrudnieni w Niemczech.

©finanzamt.pl

Wolny wzrost w przemyśle

Przemysł niemiecki powoli idzie do przodu.  Indeks menadżerów zakupów spadł w maju o 1,8% do 52,3 punktów. Zamówień było mało w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy, co spowodowało, że niemieccy pracodawcy nie zatrudniali nowych pracowników w przemyśle.

©finanzamt.pl

Klasa średnia daje sobie radę z systemem SEPA

Niemiecka klasa średnia jest przygotowana na nowy system płatności SEPA. 91,6% zakładów w Niemczech przestawiło się na nowy system dokonywania płatności, przy którym należy wykorzystać numer IBAN. Pozostałe 8% wychodziło z założenia, że zdążą do określonego terminu przeprogramować swoje systemy.  Od 1 sierpnia 2014 banki mogą dokonywać przelewów i obciążać rachunki przedsiębiorców w walucie Euro tylko za pomocą formatu SEPA. Konsumenci mają czas do 1 lutego 2016 roku. Większość polskich pracowników w Niemczech zdążyło się już także przyzwyczaić do systemu SEPA przy dokonywaniu płatności.

©finanzamt.pl

Więcej szans dla starszych

Według przeprowadzonych przez Uniwersytet Duisburg-Essen badań, firmy coraz chętniej zatrudniają pracowników w wieku około 55 lat. Sytuacja ta polepszyła się szczególnie w małych i średnich firmach. W nich właśnie starsze osoby mają większe szanse na zatrudnienie. Im większa firma, tym mniejsze szanse na zatrudnienie dla starszej osoby. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku pracowników wyjeżdżających do pracy w Niemczech z Polski. Tutaj zapotrzebowanie jest głównie na pracowników młodych i dobrze wykształconych. Jedynie w opiece 55-latkowie nie mają żadnych problemów ze znalezieniem pracy.

©finanzamt.pl

Wzrost niemieckiego eksportu

Niemiecki eksport przeżywa druga wiosnę. Dzięki zwiększonej ilości zapytań handlowych z Europy eksport wzrósł w miesiącu kwietniu o 3,0% w porównaniu do poprzedzającego miesiąca. Plus był nawet większy niż oczekiwali tego ekonomiści. W dwóch poprzedzających miesiącach wywozy spadły o 1,8% i 1,4%. Przedsiębiorstwa sprzedały towar o wartości 93,8 mld Euro za granicę i tym samym 0,2% niż w kwietniu 2013 roku.

©finanzamt.pl

Federalny Bank oczekuje wzrostu niemieckiej gospodarki

Federalny Bank liczy na mocny wzrost gospodarki w obecnym oraz przyszłym roku. Nawet jeśli gospodarka nie będzie potrafiła dotrzymać tempa z pierwszego kwartału, to ekonomiści Federalnego Banku są dobrej myśli. Produkt krajowy brutto ma wzrosnąć w bieżącym roku o 1,9%, a w 2015 roku o 2,0%.

©finanzamt.pl

Mercedes z rekordowym zyskiem

Daimler również w maju sprzedał więcej nowych mercedesów niż rok wcześniej. 134.000 samochodów wyjechało z fabryk, żeby rozejść się po całym świecie. To 10,4% więcej niż rok wcześniej. Najczęściej sprzedawała się nowa klasa C jak i samochody klasy E i S. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy sprzedaż wzrosła o 14% do 641.000 samochodów.

©finanzamt.pl

Niemiecki rynek samochodowy na plusie

Po spadku w kwietniu niemiecki rynek samochodowy przeżywa ponownie ożywienie. Z liczbą 274.804 samochodów osobowych dopuszczonych zostało do ruchu w maju o 5,2% więcej niż w poprzednim roku.  Tym samym dotychczasowy bilans roczny jest pozytywny: w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2014 roku zarejestrowanych zostało 1,26 miliona nowych samochodów. To o 3,4% więcej niż w poprzednim roku. VW prowadzi ze swym udziałem na rynku w wysokości 21,1%.

©finanzamt.pl