Z OSTATNIEJ CHWILI

Miliony miejsc pracy w niemieckim eksporcie

W niemieckim eksporcie jest obecnie około 3,5 miliona wolnych miejsc pracy na całą UE. Niemieckie firmy potrzebują dużo produktów, które są produkowane zagranicą. Niemiecki popyt na dobra produkowane poza granicami Niemiec (zwane towarami z krajów unijnych) wzrósł do 409 miliardów dolarów. Niemiecki rynek stwarza świetną okazję dla polskich producentów, którzy wykorzystując tańsze koszty pracy w Polsce i utrzymując stosunkowo wysoką jakość produktów, mogą je eksportować do Niemiec.

©finanzamt.pl

Federalna Agencja Pracy przedstawia aktualne liczby

Sytuacja na niemieckim rynku pracy w miesiącu czerwcu ponownie się polepszyła, jednak rozwój nie był zbyt dynamiczny. Ekonomiści liczą, że spadnie o 70.000 liczba osób poszukujących pracę. Tym samym bez pracy byłoby już tylko 2,8 miliona osób w całych Niemczech (przy nieco ponad 80 milionach mieszkańców). Jednocześnie niemieckie przedsiębiorstwa poszukują nadal pracowników chcących podjąć pracę, a jeśli nie znajdują ich na wewnętrznym rynku pracy, to sięgają po pracowników z zagranicy.

©finanzamt.pl

Wysokie kary w przemyśle mięsnym

Federalny Urząd Kartelowy nałoży w najbliższych dniach kary w łącznej kwocie 300 milionów Euro ! Kary te będą dotyczyły 20 producentów, którzy wytwarzają produkty mięsne i kiełbasy. Dotkniętych jest 20 zakładów, którym zarzuca się współudział w kartelu oraz ustalanie cen. Około 80% kary pieniężnej dotyczy 6 dominujących na rynku producentów kiełbasy.

©finanzamt.pl

Ceny w Niemczech ponownie idą w górę

Ceny konsumentów w Niemczech wzrosły ponownie w czerwcu. Stopa wzrostu inflacji  wzrosła do 1,0% i tym samym była większa o 0,1% niż w poprzednim miesiącu. Tym samym został potwierdzony szacowany wynik z końca czerwca. Zwyżka cen pozostaje jednak bardzo słaba w porównaniu dłuższego okresu czasu. W porównaniu miesięcznym ceny konsumentów wzrosły o 0,3%. Ceny za energię nadal tłumią poziom cen, zaś jeśli chodzi o dynamikę przy wzroście cen za żywność, to owa zatrzymała się w miejscu. To także hamuje ogólną zwyżkę cen. Jednak w przeciwieństwie do tego podrożały ceny usług.

©finanzamt.pl

Spowolniony wzrost w niemieckim przemyśle

Niemiecki przemysł rośnie w tak wolnym tempie jak ostatnio przed ośmioma miesiącami. Wskaźnik menedżerów zakupów spadł w maju o 0,3 do 0,52 punktów. Barometr utrzymywał jednak pozycję powyżej 50 punktów, co nadal oznacza wzrost. Wiele firm powinno już dawno dopasować poziom produkcji przy zleceniach do zwalniającej dynamiki.

©finanzamt.pl

Handel detaliczny szwankuje

Dobre nastroje konsumentów niestety nie są widoczne w kasach handlarzy detalicznych. Dochody w maju były o 0,6% niższe niż w kwietniu. Ekonomiści bankowi liczyli na wzrost. W porównaniu z majem 2013 wynik jest jednak lepszy, przy czym maj w tym roku miał jeden dzień roboczy więcej niż w poprzednim roku. Realnie handlowcy detaliczni zarobili 1,9% więcej, a nominalnie 2,2% więcej.

©finanzamt.pl