Z OSTATNIEJ CHWILI

Problem z nowymi banknotami EUR

Wraz z wpuszczeniem na niemiecki rynek nowych banknotów o nominałach 5 euro i 10 euro pojawiły się pewne utrudnienia związane z odczytem nowych nominałów. Użytkownicy publicznej komunikacji miejskiej korzystający z rozpowszechnionych automatów przy zakupie nie tylko biletów, ale również innych artykułów spożywczych czy prasy, zetknęli się z utrudnieniem odczytania banknotu przez maszynę, o czym informuje niemiecka prasa. Nowe banknoty zawierają inne, lepsze i nowsze zabezpieczenia, które uniemożliwią podrobienie pieniędzy. Obecne zabezpieczenia na banknotach okazały się na tyle skuteczne, iż publiczne maszyny odczytujące wysokość nominału w ogóle nie przyjmowały gotówki. Zdenerwowani pasażerowie byli zmuszeni zaopatrzyć się w bilety w tradycyjny sposób, czekając w kolejce przy okienku kasy na swoją kolej. Jak się okazuje, nie tylko publiczne automaty miały problem z odczytem nowych banknotów, ale również policja. Wiele jednostek policji zgłaszało swoje uwagi do niemieckiego Bundesbanku o trudnościach odczytania odcisków palców potencjalnych przestępców. Lakier zawarty na nowych banknotach 5 euro i 10 euro jest teraz bardziej trwały i ma zapobiegać zniszczeniom, uszkodzeniom oraz wycieraniu się farby i pigmentu zawartego w banknotach. Niestety lakier okazał się na tyle skuteczny, iż utrudnia pracę policji oraz wydziałom kryminalistycznym przy identyfikacji złodziejów oraz przestępców, ponieważ na nowych banknotach nie zostają odciski palców lub są one nieczytelne. Według rzecznika prasowego Banku policja wraz z specjalistami pracuję nad wprowadzeniem zmian na nowych oraz przyszłych banknotach, które trafią do produkcji. Pozwolą one zidentyfikować odciski palców oraz zabezpieczenia w nich zawarte. Będą one równie dobre, jak obecny lakier nowych nominałach 5 euro i 10 euro. Następnym banknotem, który ulegnie zmianie, będzie 20 euro.

© finanzamt.pl

Stopa bezrobocia w Niemczech w 2014r. spadła do wyniku z 2011r.

Liczba bezrobotnych w Niemczech nieoczekiwanie spadła, a dane z października 2014 wykazują najniższy poziom porównywalny do tego z przed prawie trzech lat. W Federalnej Agencji Pracy zarejestrowanych jako osoby bezrobotne figuruje ok. 2.733.000 osób. Jest to o 75.000 mniej bezrobotnych niż we wrześniu 2014 oraz o 68.000 mniej osób w porównaniu z zeszłym rokiem. Zbliżony wynik odnotowano ostatnio w listopadzie 2011 roku. Sytuacja na runku pracy w Niemczech jes bardzo dobra, co powinno ucieszyć emigrację zarobkową z krajów Europy Wschodniej. Warto zauważyć, iż wraz z końcem roku 2014 niemieccy eksperci od rynku pracy spodziewali się wzrostu poziomu bezrobocia, jednak dane pochodzące od Agencji Pracy okazały się bardziej optymistyczne, niż zakładano.

© finanzamt.pl

Uwaga na wynajmowanie mieszkania w Niemczech

Ciekawe informacje napłynęły ze stolicy Niemiec. Osoby poszukujące w Niemczech mieszkań powinny zainteresować się następującym problemem : w trakcie szukania lokum normalna sytuacja występuję wtedy, gdy osoba rozwiązująca umowę najmu szuka następnego lokatora, a umeblowanie bądź wyposażenie wnętrza lub pozostawione rzeczy przez najemcę podaje szacunkową wartość do 5 tys. euro. Wyposażenie mieszkania to jednak często tylko standardowy styl (np. meble marki Ikea). Można by pomyśleć, że cena jest zawyżona. Jednak były najemca chce także na tym zarobić, przez co staje się znacznie droższy niż pośrednik. Prowizja za wynajem mieszkania w Niemczech to często 2-3 miesiące wysokości czynszu. Należy spodziewać się, że w mieszkaniach znaleźć można wadliwy sprzęt bądź uszkodzone meble, a makler ma prawo zadać pytanie, ile jesteśmy w stanie nadpłacić za czynsz. Przedział odpowiedzi na to pytanie to ok. 50-200 euro. W dużych miastach widoczny jest niski wskaźnik zmian mieszkań, a kwota netto czynszu w Berlinie w okresie od 2008 do 2013 wzrosła średnio o 6,6%.

© finanzamt.pl

Młodzi coraz częściej decydują się na naukę zawodu

Szkoły dające zawód zaczęły znowu przyciągać młodych ludzi. W ostatnin czasie zaobserwowano w Niemczech wzrost bezrobocia wśród absolwentów o kierunkach humanistycznych uczelni wyższych. Zarówno przedstawiciele uczelni wyższych, jak i szkół średnich, często uskarżają się, że niż demograficzny spustoszył sale wykładowe. Są jednak szkoły, które zupełnie tego nie odczuwają – to praktycznie wszystkie technika i duża część zawodówek oraz wszelkie kursy zaoczne i wieczorowe w Niemczech, które ukierunkowane są na wykwalifikowanie dobrych fachowców w swoim zawodzie. Tendencja póki co jest wzrostowa z uwagi na liczne zainteresowanie młodych ludzi zdobyciem kwalifikacji w zawodzie oraz możliwość szybkiego wejścia i zaistnienia na niemieckim rynku pracy. Sam wzrost popularności wśród młodych ludzi na wybór szkoły zawodowej ma pewnie związek z rosnącym bezrobociem. Trendowi przysłużyła się również ogromna zmiana myślenia w samych szkołach zawodowych. Coraz częściej dostosowują się one do potrzeb lokalnych rynków pracy oraz umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy, dzięki której młody przedsiębiorca będzie w stanie nie tylko wejść na niemiecki rynek pracy, ale również będzie w stanie utrzymywać się na nim przez kolejne lata. Otwierające się klasy oraz kursy kuszą młodych ludzi nowymi kierunkami i specjalizacjami oraz zabiegają o sponsorów, którzy wyposażą pracownie w nowy sprzęt. Coraz częściej by przyciągnąć uczniów, prywatne zawodówki, technika lub zaoczne kursy inwestują w komercyjną reklamę i liczne ogłoszenia prasowe, które również docierają do polskich uczniów, by jednak swoją przyszłość powierzyli specjalistom i nauczycielom z Niemiec.

© finanzamt.pl

IKEA wprowadza do swojej oferty sprzedaż ubezpieczeń

W nowym wydaniu popularnej, szwedzkiej gazety ukazał się artykuł z nową ofertą skierowaną do nowej grupy klientów. Prócz stylowych i nowoczesnych rozwiązań aranżacji wnętrz, słynny czempion oferuje także ubezpieczenia. Obecnie głównym ubezpieczycielem sieci sklepów IKEA jest firma Ikano, która to od niedawna w trzech szwedzkich sklepach proponuje swoim klientom ubezpieczenia wypadkowe dla dzieci oraz dla kobiet będących w ciąży. W ciągu najbliższych kilku tygodni do sprzedaży ubezpieczeń ma zostać dodatkowo wprowadzone również ubezpieczenie gospodarstwa domowego. Póki co ubezpieczenia są w fazie testowej, co zapowiedział „Wall Street Journal”, powołując się na społeczność biznesową. Przed wprowadzeniem ofert ubezpieczeniowych do innych krajów, zostaną najpierw przetestowane w rodzimym kraju założyciela sklepów IKEA. Nowa oferta skierowana będzie głównie do 59 mln właścicieli posiadających karty klienta sklepów IKEA. Szacuje się, że w 2015 roku oferta będzie dostępna w niemieckich sklepach koncernu.

© finanzamt.pl

Zapowiedź końca cudu gospodarczego

W ostatnich latach można było zauważyć jak zagraniczne kraje ze zdumieniem spoglądały na prężnie rozwijającą się niemiecką gospodarkę. Podczas gdy europejska gospodarka przeżywała zawahania i kryzys, to z ekonomicznego i gospodarczego punktu widzenia Niemcom powodziło się całkiem nieźle. Gdy bezrobocie w Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Portugalii i Francji wzrastało do rekordowego poziomu, to właśnie w Niemczech nagminnie poszukiwano fachowców, inżynierów oraz wykwalifikowanych ludzi z dokumentem potwierdzającym ukończenie szkoły oraz zakresem nabytych umiejętności w poszczególnych dziedzinach, chcących podjąć dobrze płatną pracę od zaraz. Z oferty tej skorzystało już wielu dobrze wykwalifikowanych fachowców z Polski. Niestety narasta coraz więcej oznak i przesłanek, że niemiecki ,boom gospodarczy znacznie spowalnia, a według niektórych prognoz ekspertów nawet może zbliżać się ku końcowi. Mówi się o coraz gorszych wskaźnikach gospodarczych sygnalizujących w kraju i za granicą swoje pesymistyczne prognozy. Jednakże Niemcom mimo wszystko uda się zachować stan, który panował jeszcze przed wprowadzeniem recesji. Zagrożenie wypływa głównie z załamania demograficznego, które poprzez zmniejszenie się urodzeń dzieci może okazać się równie szkodliwe i równie poważne, by mogło wywołać dość znaczne spowolnienie, a nawet zastój gospodarczy. Pomimo, że podstawowe dane gospodarcze są nadal dobre, to kryzys w Iraku, Syrii, a zwłaszcza konflikty na Ukrainie powodują wahania oraz zmniejszanie się zaufania konsumentów. Kontrahenci i użytkownicy nie liczą na wzrost wynagrodzeń, a zaczynają mieć wątpliwości na temat bezpieczeństwa ich pracy, są bardziej ostrożni przy wydawaniu pieniędzy, w przypadku większych zakupów, remontów lub kupna domu dokonują szeregu dodatkowych kalkulacji przy ocenie obecnej sytuacji na rynku. Jeśli dojdzie do kombinacji połączenia deflacji i stagnacji gospodarczej, konsekwencje dla kraju będą trudne do przewidzenia. Bezrobocie pozostanie póki co niskie, w późniejszej fazie może stale wzrastać. Proces przemian postawi system zabezpieczeń społecznych pod presją. Można zatem wnioskować, iż składki na ubezpieczenie zdrowotne, składki emerytalno-rentowe oraz składki z tytułu utraty pracy/bezrobocia ponownie wzrosną. Niemcy będą musieli pożegnać się z aspiracjami o trwale zrównoważonym i stabilnym budżetem domowym. Czy jednak prognozy te przedstawione przez niemieckich ekonomistów w czołowych gazetach gospodarczych sprawdzą się ? Tak naprawdę to realia gospodarcze zweryfikują wszelkie prognozy.

© finanzamt.pl

Opłaty drogowe na autostradach i drogach federalnych w Niemczech

Projekt nowej ustawy federalnej ministra transportu Aleksandera Dobrindt (CSU) ma na celu wprowadzić od 2016 roku opłatę za przejazd samochodem po autostradach dla obcokrajowców. Treść ustawy jest obecnie jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic w Berlinie. Według informacji popularnej niemieckiej gazety Bild, planowane jest wprowadzenie opłat za korzystanie z publicznych autostrad i dróg federalnych Niemiec pod kierownictwem Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Publicznej. Z informacji reportera gazety Bild wynika, iż opłaty drogowe nie będą na wszystkich drogach nałożone, tzn. opłaty nie obejmą dróg dzielnicowych oraz dróg wiejskich. Nakładając opłaty drogowe za korzystanie z publicznych autostrad można spodziewać się zatem natężenia ruchu głównie przy powiatowych i krajowych drogach, które będą bezpłatne. Przy granicznych drogach sąsiadujących z innymi Landami Niemiec może okazać się, że opłaty będą zróżnicowane, co doprowadzi do zablokowania dróg o dotychczas małym natężeniu ruchu. Alternatywą dla regionów przygranicznych dróg byłoby wprowadzenie regulacji wyjątkowej, która ta z kolei stawiałaby pytanie: Które z poszczególnych gmin lub powiatów przynależałyby do regulacji wyjątkowej zwalniającej z opłat? Wydaje się, że spór w tej kwestii jest już zaprogramowany. Zaletą nowej ustawy jest sprytne pominięcie konfliktów w zakresie wysokości pobieranych opłat przy dzieleniu się przychodami przez stosowne urzędy, ponieważ pobrane opłaty w pełni stanowić będą własność budżetu danego Landu. Sama ustawa jest jeszcze w opracowaniu, co jakiś czas do niemieckich mediów wypływają jednak poszczególne koncepcje i pomysły w zakresie ściągania opłat za korzystanie przez obcokrajowców z publicznych autostrad, natomiast nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w tym temacie. Polakom podrużującym po niemieckich autostradach pozostaje cierpliwie czekać na rozwój sytuacji.

© finanzamt.pl

Skrócenie kolejek do lekarza w Niemczech

Prosto z Berlina napływa dobra wiadomość dla wszystkich pacjentów leczących się w Niemczech. Czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty nie powinien być dłuższy niż cztery tygodnie! Jest to kluczowy punkt w nowej ustawie, która lada dzień wejdzie w życie, ułatwiając i uproszczając leczącym się pacjentom w Niemczech nie tylko dostęp do wybranego specjalisty, ale również stwarza szansę pacjentom na bardziej efektywne leczenie oraz skróci terminy planowanych zabiegów. Zgodnie z nowym prawem system zdrowia w Niemczech ulegnie szeroko idącym przemianom. W przyszłości będą tworzone nowe centra usług dla pacjentów, które zobowiązane będą w przeciągu jednego miesiąca załatwić termin wizyty u wybranego lekarza specjalisty. W przypadku braku możliwości zarejestrowania do 4 tygodni terminu wizyty lekarskiej, centra usługi pacjenta będą zobowiązane zorganizować dalsze leczenie pod okiem specjalisty w szpitalu. Na rzecz poprawy ustawowego ubezpieczenia, pacjentom będzie przysługiwać prawo do konsultacji, zaczerpnięcia opinii oraz dodatkowej porady medycznej od innego lekarza specjalisty. Większym wynagrodzeniem dla lekarzy chce niemiecki rząd zwabić lekarzy specjalistów do objęcia swoich stanowisk pracy na obszarach o niedostatecznym zapleczu medycznym i opieki lekarskiej. Kolejnym punktem zmian w ustawie jest w przyszłości wyłączenie kosztów zwrotnych roszczeń przysługujących akuszerkom i położnym z publicznej kasy chorych. Wszelkie zmiany ustawy mają być w odpowiedni sposób dostosowane do zmieniających się struktur i potrzeb pacjentów, aby zapewnić wysoki poziom opieki lekarskiej we wszystkich regionach Niemiec.

© finanzamt.pl