Z OSTATNIEJ CHWILI

Rekordowa liczba wniosków na niemiecką rentę !

Przysługująca renta z Niemiec dla osób, które ukończyły 63 rok życia, okazała się dla pracowników niemieckiej (ustawowej) ubezpieczalni emerytalnej (Deutsche Rentenversicherung) prawdziwą zgrozą. Ciągły napływ składanych wniosków o niemiecką rentę doprowadziło do zatoru dokumentów. Ogólnie rzecz biorąc w zeszłym roku naliczono w instytucjach emerytalnych ok. 1.630.000 nowych składanych wniosków na rentę od 63 roku życia. Jest to o ok. 229.120 dodatkowych wnioskodawców, czyli o 16,4 % więcej składanych dokumentów w porównaniu z poprzednimi latami oraz największy wynik od 2004 roku. Wśród rekordowej liczby wnioskodawców znalazło się ok. 206.000 nowych wniosków na pozyskanie niemieckiej renty od 63 roku życia. Według ustawy, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2014, jest możliwość otrzymania renty niemieckiej, jeśli wnioskodawca wykaże przed Deutsche Rentenversicherung 45 lat pracy, a tym samym w poszczególnych latach zgodne opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalno – rentowe.

©finanzamt.pl

Najniższa stopa bezrobocia w Niemczech od 1991 roku !

Bezrobocie w Niemczech odnotowano wraz z końcem grudnia 2014 roku z zadowalającym wynikiem tzn. na najniższym poziomie od czasu Zjednoczenia Niemiec. Federalna Agencja Pracy (BA/Bundesagentur für Arbeit) podaje informację, iż osób zarejestrowanych o statusie bezrobotnego w grudniu 2014 było ok. 2.764.000. Jest to o 47.000 osób więcej niż zarejestrowanych w listopadzie 2014 ale o 110.000 mniej w porównaniu z grudniem 2013 roku w Nürnberg. Najlepszy wynik dotyczący najmniej zarejestrowanych bezrobotnych pochodzi z grudnia 1991 roku. Aktualny wynik został przekroczony jedynie o 5.000 osób o statusie bezrobotnego. Stopa bezrobocia wyniosła zatem 6,4%. W 2014 roku średnia roczna stopa bezrobocia wahała się od 52.000 do 2.898.000 stanowiąc wzrost do 6,7%. Pomimo ograniczonej liczby bodźców gospodarczych niemiecki rynek pracy rozwinął się pozytywnie. W 2014 roku osób o statusie bezrobotnego było mniej niż rok wcześniej. Gotowość pracodawców do zatrudniania pracowników w swoich firmach znacznie wzrosła, podobnie jak modny w ostatnim czasie model samozatrudnienia.

©finanzamt.pl

Diesel wkrótce za 95 centów w Niemczech

Na niemieckich stacjach paliw cena litra oleju napędowego może spaść w najbliższych tygodniach do 95 centów. Jest to wynik analizy Commerzbanku. Początkowo stacje benzynowe za litr diesla kasowały ok. 1 euro. „W krótkim okresie, ceny paliw mogą spaść jeszcze bardziej”, zapowiedział analityk Commerzbanku Eugen Weinberg. Ceny ropy naftowej mogą spaść, lecz nie na stałe. Z przeprowadzonych badań wynika również, iż od połowy roku 2015, można spodziewać się zdrożenia cen ropy. W wyniku globalnej nadpodaży do jednocześnie słabnącego popytu, ceny ropy naftowej znacznie staniały w ciągu sześciu miesięcy – i to o ponad połowę. Kraje produkujące ropę, takie jak Rosja czy Wenezuela, znacznie odczują wahania oraz załamania gospodarcze w wyniku gwałtownych spadków cen paliw. Z informacji podawanych przez media mówi się o moskiewskiej giełdzie, a dokładnie o załamaniu rubla od lata 2014 roku. To samo odnosi się do waluty naira w Nigerii.

©finanzamt.pl

Zapowiedź niższych rachunków za ogrzewanie

Miliony niemieckich najemców mogą spodziewać się w roku 2015 redukcji kosztów za ogrzewanie. Zależność można dostrzec z opłat na wystawionych rachunkach za ogrzewanie za ubiegły rok. Jak wynika z przeprowadzonej analizy na zlecenie Stowarzyszenia Niemieckich Najemców (Deutsche Mieterbund), w najlepszych przypadkach szacuje się obniżenie kosztów nawet o jedną trzecią w porównaniu do roku 2013. Dzięki stosunkowo ciepłej zimie, zużycie energii grzewczej zimą 2014 zmniejszyło się do 20% – 25%. Ceny energii okazały się również przychylne, porównując je z cenami w poprzednich sezonach grzewczych. Olej opałowy staniał ok. 10%, ogrzewanie centralne z kolei, o prawie 2%. Ceny gazu pozostały bez zmian. Nadpłata dotycząca kosztów ogrzewania zostanie lokatorom w ciągu minionego roku zwrócona, w momencie sporządzenia dokładnego rozliczenia zużycia energii grzewczej.

©finanzamt.pl

Niemiecka kolej rusza z nowym programem inwestycyjnym

Niemiecka kolej wyda ok. miliarda euro na odbudowę oraz renowację tuneli w ciągu najbliższych pięciu lat. Dzięki nowemu programowi inwestycyjnemu w perspektywie kolejnych lat podwoi się roczny zakres inwestycyjny na rzecz remontu oraz renowacji tuneli kolejowych. Podsumowując, niemiecka kolej w swoim długoterminowym programie chce przede wszystkim odnowić do 2019 roku ok. 18 historycznych tuneli, natomiast do 2024 roku zakłada się ok. 36 wyremontowanych obiektów. Fundusze pochodzą z niedawno zatwierdzonego programu modernizacji Związków Kolejowych oraz Niemieckiej Kolei (Die Bahn) z pakietem finansowym o łącznej wartości 28 miliardów euro.

©finanzamt.pl