Z OSTATNIEJ CHWILI

Skutki zwiększenia płacy minimalnej w Niemczech

Od 1 stycznia każdy pracodawca w Niemczech musi zapłacić swoim pracownikom ustawowe 8,50 euro na godzinę. Po upływie pół roku od wprowadzenia nowej ustawy dot. płacy minimalnej w górę poszły ceny w poszczególnych branżach. Dla przykładu w branży taksówkarskiej płaca minimalna spowodowała wzrost cen średnio o 12,2% w stosunku do poprzedniego roku. W branży hotelarskiej wzrosły ceny noclegów, w gastronomii ceny poszły w górę średnio o 2,7%, w fryzjerstwie ceny są o ok. 3,6% wyższe niż rok temu. Branża rolnicza także odnotowała wzrost cen owoców i warzyw, które łączy się ze skokiem kosztów wahającym się od 5,6% do nawet 9%. Pod płacę minimalną podlegają także polscy pracownicy zatrudnieni w Niemczech. 

©finanzamt.pl

Niemcy zadłużają się na coraz wyższe kwoty

Niemcy mają odwagę brać duże kredyty. Według średniej statystycznej Federalnego Urzędu Statystycznego w roku 2014 przeciętny konsument wziął kredyt w wysokości ok. 8 700 euro. Rok wcześniej średnia ta wynosiła ok. 7 900 euro. Suma nowych kontraktów jednak nieznacznie spadła do 7,4 mln. Wśród kredytobiorców wciąż funkcjonuje pułapka na szeroką skalę zadłużenia się w wygodny sposób przez internet. Pogorszyły się zachowania płatnicze wśród 18 – 24-latków. Jest to głównie wina internetowych firm wysyłkowych. Ogólnie 64% osób płaci rachunki tak samo dobrze jak 6 miesięcy temu. W 20% stwierdza się lepsze zachowania płatnicze, w porównaniu do badania z ubiegłego roku gdzie wynik wynosił 16%. W Niemczech odnotowuje się także mniej bankructw. Oczekuje się w tym roku dalszego spadku upadłości korporacyjnych do liczby 22 500 (dla porównania rok 2014: 24.085 bankructw).

©finanzamt.pl

Liczne strajki w Niemczech

Czy to na niemieckiej poczcie (Deutsche Post), czy w firmie lotniczej Lufthansa, czy w przedszkolu Kita pracownicy prowadzą liczne strajki. Mimo rozejmu ze strony pracowników i związków zawodowych strajk w przedszkolu Kita zakończy się prawdopodobnie w połowie sierpnia. Rodzice póki co nie muszą się martwić o rozpoczęcie nowych strajków. Dyskusje dotyczące wynagrodzeń i godzin pracy pracowników Kita mogą jednak powtórzyć się po 13 sierpnia. W branży kolejowej (Deutsche Bahn) nawet po czterech tygodniach nadal nie ma porozumienia. Dyskusje będą nadal prowadzone w najbliższych tygodniach. Do tego czasu strajk zostanie tymczasowo wstrzymany. W popularnej firmie lotniczej – Lufthansa pomimo intensywnych dyskusji nadal nie ma wyznaczonego nowego terminu rozprawy. Stewardesy oraz załoga lotnicza zapowiadają wznowienie strajku od 1 lipca. Na niemieckiej poczcie (Deutsche Post) po 3 tygodniach strajku nadal nie ma rozwiązania w sporze dotyczącym układu zbiorowego pracy. Eksperci uważają, iż ugodowa umowa krótkoterminowa jest jednak możliwa.

©finanzamt.pl

VW stworzy niebawem tani i rodzinny samochód

Od 2018 roku na światowy rynek samochodowy zostanie wypuszczony nowy model marki Volkswagen, sportowo – użytkowy (SUV) Sedan z nadwoziem typu hatchback. Nowy model pojazdu będzie wyprodukowany głównie z myślą i przeznaczeniem na samochód rodzinny, a cena pojazdu będzie również atrakcyjna jak wynika z zapowiedzi prezesa VW. Koszt nowego samochodu nie przekroczy kwoty 10 000 euro. Pomysł opracowania rodzinnego modelu samochodu był od dawna poruszany przy wszelkich spotkaniach biznesowych kierownictwa VW. Budowa samochodów przewidziana jest w Chinach, zakłada się iż nowy model VW będzie kosztować w przedziale ok. od 8000 euro do 11000 euro. Obecnie sprawdzane są rynki i zapotrzebowanie na tego typu samochód w innych częściach świata.

©finanzamt.pl