Niemcy wyludniają się
Dane ewidencji ludności naszych zachodnich sąsiadów są nieco zadziwiające. Wydawałoby się, iż ludność, która napływa do Niemiec stale rośnie, powodując wręcz deficyt wśród mieszkań i lokali do wynajęcia. Wnioski płynące ze statystyk dot. liczby mieszkańców są zróżnicowane. W ostatnim czasie obserwuje się zjawisko ,,kurczeniaˮ się liczby mieszkańców głównie wiosek i mniejszych miejscowości w Niemczech. Zdaniem polityków, obywatele mieszkający w mniejszych gminach bądź na uboczu regionu decydują się na ucieczkę do metropolii lub większych miast. Głównie w dużych miastach koncentruje się życie i inwestowane są potężne pieniądze w zakresie instytutów badawczych i nauki, administracji urzędowej, placówkach kulturalnych, życiu społecznym i integracji międzynarodowej. Eksperci w zakresie migracji i demografii zauważają jednak pewien problem. Utrzymanie infrastruktury dla wyludniających się małych regionów i obszarów stanie się nieopłacalne. Połączenia kolejowe, autobusowe, drogi, przewody elektryczne muszą pozostać w należytym stanie, ich utrzymanie w nienaruszonym stopniu będzie trudne finansowo, zwłaszcza iż odległe i wyludniające się obszary Niemiec nigdy nie będą gospodarczo dochodowe.
©finanzamt.pl
Po fali upałów w Niemczech trwa liczenie strat
Skwar panujący od kilku tygodni nie tylko w Niemczech, ale również w całej Europie dziesiątkuje lasy, uprawy, wysychają strumyki, rzeki oraz stawy. Długotrwałe upały wyjałowiły plony i doprowadziły do zwiększenia ryzyka pożarów w lasach. Politycy w Niemczech już zajmują się stworzeniem specjalnych pakietów – odszkodowań dla rolników. Utrzymujące się wysokie temperatury spowodowały również znaczne zwiększenie zużycia prądu, min. użycie klimatyzacji w domach i biurowcach, wentylatorów oraz innych urządzeń chłodzących. Chaos w sieci elektrycznej (przerwy w dostawie prądu), miejscami brak wody, niski poziom rzek, szkody po nawałnicach, burzach i ulewnych deszczach doprowadziły do wielomilionowych strat finansowych. Eksperci ds. energetyki już liczą straty w wysokości 25 mln euro (dzienne straty wynoszą ok. 2,5 mln euro). Wysokie zużycie energii słonecznej z kolektorów fotowoltaicznych w północnej części kraju, zachwiany eksport do Europy Południowo-Wschodniej, ogromne problemy w dostawie prądu w Polsce, w którym energia elektryczna jest mocno ograniczona prowadzi do kolejnych wielomilionowych strat. We wschodniej części Niemiec zredukowano produkcję energii elektrycznej w elektrowniach konwencjonalnych z uwagi na niski poziom wód w zbiornikach chłodzących turbiny zasilania. Straty finansowe z powodu długotrwałej suszy odbiją się również na cenach żywności, m.in. owoców i warzyw. Ceny produkcji żywności znacznie wzrosną, co przełoży się nie tylko na wyższe ceny w sklepach ale również na jakość towaru, która przez ograniczone dostawy wody, może być wątpliwa. Eksperci ds. gospodarki biją na alarm i apelują, o racjonalność w zużyciu wody, a nie tylko energii.
©finanzamt.pl
Nowe banknoty szwajcarskie
Z informacji płynących z Szwajcarskiego Banku Narodowego dowiadujemy się, iż zapadła decyzja odnośnie wprowadzenia nowych banknotów szwajcarskich. W szwajcarskich mediach od jakiegoś czasu temat zmiany waluty ciągle powraca, przy czym prace i realizacja nad wprowadzeniem nowych banknotów toczą się dość mozolnie. Obecnie obywatele Szwajcarii w swoich portfelach mają banknoty przedstawiające postacie głównie z helweckiej kultury i sztuki, które zostały wprowadzone w 1995 roku. Wizerunek nowych banknotów ma przedstawiać wszechświat, a dokładnie pod każdym nominałem kryje się hasło związane ze Szwajcarią: kreatywność, przygoda, organizacja, człowieczeństwo, dialog i postęp, które mają pokazać otwartość i rozwój tego kraju. Pierwsza zapowiedź wymiany banknotów padła 10 lat temu, od tego czasu trwały prace w zakresie projektowania sześciu nowych papierowych nominałów. Szwajcarski Bank Narodowy podtrzymuje swą decyzję o niezmienianiu monet. Data wprowadzenia nowych banknotów na rynek szwajcarski nie jest jeszcze znana, wiadomo jedynie o konieczności wymianie starych banknotów do 2020 roku.
©finanzamt.pl
Setki błędnie wydanych decyzji rentowych
Deutsche Rentenversicherung źle obliczył setki rent z tytułu niezdolności do pracy. Ujawnia to raport z Federalnego Biura Ubezpieczeń (BVA). Następnie tzw. wyliczone okresy nie zostały wyraźnie uwzględnione prawidłowo w wyliczeniu. Sprawa dotyczy 1120 emerytur. Błędy zostały wykryte w losowo wybranej próbce Bundesversicherungsamtu (BVA). W około 320 przypadkach renty zostały ponownie przeliczone. W jednym przypadku osoba otrzymała 500 euro więcej miesięcznej renty i przyznano jej 7500 euro dopłaty. Łącznie w 35 przypadkach wyliczono ok. 50 000 EUR nadpłaty, a w czterech przypadkach osoby otrzymały za wysokie renty. Pozostałe 808 rent z tytułu niezdolności do pracy, które z dużym prawdopodobieństwem mogą zawierać błędy, według BVA nadal są sprawdzane.
©finanzamt.pl
Zmarła dziedziczka BMW Johanna Quandt
Johanna Quandt zmarła w wieku 89 lat w Bad Homburg, jak powiedział rzecznik rodziny. Była trzecią żoną przemysłowca Herberta Quandt i była jedną z najbogatszych kobiet w Niemczech. Posiadała 16,7% udziałów w BMW, w którym była także członkiem Rady Nadzorczej.Po śmierci męża Johanna Quandt dalej rozwijała swoje interesy korporacyjne i to dziedzictwo pod koniec 1990 roku podzieliła pomiędzy swoje dzieci Stefana Quandt i Susanne Klatten. Razem posiadają niemal 47 % akcji BMW. Rodzina Quandt z fortuną szacowaną na ponad 30 miliardów Euro należy do najbogatszych rodzin w Niemczech. Obok swoich udziałów w BMW posiadają także akcje w koncernie chemicznym Altana oraz w SGL Carbon i Nordex.
©finanzamt.pl
Kita – całodzienne żłobki pozostają zamknięte.
Związek zawodowy Ver.di, mimo politycznej krytyki i oburzenia ogłosił, że znowu istnieje zagrożenie strajkiem w żłobkach. Przedstawiony został już komunalnym pracodawcom ultimatum: jeśli nie powstanie żadna nowa, znacznie lepsza oferta, Ver.di ponownie uderzy, tj. ruszy do strajku. W ubiegły weekend pracodawcy odmówili jednak złożenia nowej oferty.
©finanzamt.pl
Kłopoty z przesyłkami w Niemczech
Dla niektórych osób strajk poczty jest testem cierpliwości, nawet po jego zakończeniu. Przeszło miesiąc temu zakończył się strajk, a wielu klientów czeka na swoje paczki, zwłaszcza mali sprzedawcy internetowi. Są firmy, których wszystkie dostawy z całego dnia zostały utracone. Nie wiadomo gdzie są, powiedział prezes handlu internetowego, Oliver Prothmann. Rzecznik prasowy Deutsche Post Anke Blenn przyznała, że raport stwierdza, iż zwłaszcza w Berlinie niektóre paczki nie zostały jeszcze dostarczone. Informacja, czy przesyłki zostały zagubione, może być potwierdzono dopiero, gdy wszystkie pozostałe paczki zostaną dostarczone.
©finanzamt.pl
Kolejne podpalenie ośrodka dla uchodźców w Niemczech
W niemieckich mediach co chwilę pojawia się informacja o rzekomych celowych podpaleniach ośrodków dla azylantów. Tym razem do przykrego incydentu doszło w małej miejscowości Eifel. Opierając się na danych z niemieckich lokalnych gazet, nikt w wyniku podpalenia nie ucierpiał. Policja oraz mieszkańcy małej wioski są niemal pewni, że podpalenie domu było celowe a sprawca działał z motywów skrajnie rasistowskich. W ostatnim czasie liczba podobnych ataków na uchodźców przybywających do Niemiec zwiększyła się do tego stopnia, iż służby policyjne jak i lokalna prokuratura jest bezradna, ponieważ podobne ataki na ubiegających się o azyl występują w różnych częściach Niemiec, nie skupiają się do jednego regionu kraju. Za podpaleniami ośrodków i schronisk dla uchodźców stoją czasem zwykli obywatele jak i zorganizowane grupy przestępcze. Niestety wraz z upływem czasu wzrasta również brutalność ataków, oprócz podpaleń w lipcu br. w okolicach Leipzig nieznany sprawca ostrzelał schronisko dla azylantów. Problem przyjęcia uchodźców z zagranicy do Niemiec staje się utrapieniem ogólnoeuropejskim. Póki co do większych incydentów skierowanych przeciwko Polakom pracującym w Niemczech nie dochodziło.
©finanzamt.pl